چه کارهایی از اول مهر برای دانشجویان تخلف محسوب می‌شود؟

آیین نامه اجرای تازه ای که درباره شوراهای انضباطی دانشگاه ها تصویب شده، برخی از اقدامات دانشجویان را به عنوان تخلف محسوب کرده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در آیین نامه جدید شوراهای انضباطی دانشگاه ها، انتشار مطالب خلاف اخلاق حسنه و شئون دانشجویی در فضای وب، به عنوان یک تخلف شناخته شده و برای آن مجازات تعیین شده است.

باید در این ارتباط توجه داشت که انتشار مطالب در وبلاگ که هر کسی از کاربران اینترنت در سراسر جهان به آن دسترسی دارد، قطعا حریم خصوصی افراد شمرده نمی شود ولی فضای خصوصی شده (private) صفحات شبکه های مجازی، مصداقی عینی از حریم خصوصی است، زیرا بدون اجازه (accept) صاحب صفحه، دیگران حق ورود به آن و دیدن محتویاتش را ندارند. بر این اساس، نگرانی های منتقدان درباره تجاوز به حریم خصوصی دانشجویان چندان جدی به نظر نمی آید. ضمن این که متن آیین نامه می گوید: رعایت حریم خصوصی دانشجو الزامی است و شوراها در هیچ موردی مجاز به تجسس در حریم خصوصی دانشجو یا ادله و اطلاعات و طرح سئوالات غیر مرتبط با موضوع تخلف جاری برای تحصیل شواهد نیستند... شواهدی که با نقض حریم خصوصی دانشجویان یا از طرق غیرقانونی تحصیل شوند (مانند تهیه مخفیانه هر گونه فیلم، صوت و تصویر نظیر تجسس در وسایل و صفحات مجازی شخصی متعلق به دانشجو و...) نمی تواند مستند تصمیم شورا{ی انضباطی} قرار گیرد و آرا و احکام صادره مبتنی بر این موارد فاقد وجاهت قانونی هستند.

مشروح کامل این گزارش را (اینجا) بخوانید.

۲۳۵۲۳۱

کد خبر 1300676

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =