آیا آمریکا در آستانه اقدام نظامی علیه ایران است؟

ایسنا نوشت: اظهارات ضد و نقیض مقامات امریکایی در کنار اعلام صریح رییس جمهور این کشور در خصوص ضرورت اعلام نظر عربستان سعودی در مورد عامل حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی این کشور، نشان می‌دهد که آمریکا بدنبال انتقال توپ بازی به زمین عربستان بوده و حاضر نیست خود را درگیر بحران نظامی در منطقه نماید.

به نقل از نورنیوز، روز گذشته اخبار متعدد و مستمری از به‌اصطلاح شواهد به دست آمده در مورد مشارکت ایران در حمله به تاسیسات ارامکو در عربستان سعودی از سوی رسانه های آمریکایی منتشر شد که جهت گیری اصلی آن تحت تاثیر قرار دادن آرامش روانی جامعه ایران و نمایش حمایت از عربستان سعودی است.

در حالی که شبکه خبری سی بی اس آمریکا از قول یک مقام مطلع دولتی، محل حمله انجام شده به عربستان را شمال خلیج فارس اعلام کرد، یکی از مقامات پنتاگون تصریح نمود:” کارشناسان در حال بررسی دقیق شواهد موجود در عربستان و بازرسی اطلاعات راداری از منطقه هستند”

پنس معاون رییس جمهور آمریکا نیز ضمن اعلام سفر پمپیو به عربستان اظهار داشت:” کرد که سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در حال مرور شواهد حملات به تأسیسات نفتی آرامکو هستند.”

ترامپ رییس جمهور آمریکا هم در نشست خبری مشترک با ولیعهد بحرین در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه “آیا او ایران را مسئول حملات پهپادی به تاسیسات نفتی عربستان می داند گفت: “من چنین حرفی نزده‌ام و فقط گفته‌ام فکر می‌کنم می‌دانیم چه کسی بوده است”

او در پاسخ به پرسشی دیگری در مورد احتمال جنگ با ایران گفت :”به‌دنبال جنگ با هیچ‌کسی نیستیم”

اظهارات ضدو نقیض مقامات امریکایی در کنار اعلام صریح رییس جمهور این کشور در خصوص ضرورت اعلام نظر عربستان سعودی در مورد عامل حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی این کشور، نشان می دهد که آمریکا بدنبال انتقال توپ بازی به زمین عربستان بوده و حاضر نیست خود را درگیر بحران نظامی در منطقه نماید.

دولت عربستان سعودی نیز که به خوبی از انجام این عملیات از سوی یمنی ها آگاه است، امروز در بیانیه ای که پس از جلسه اضطراری هیئت دولت منتشر کرد هیچ اشاره ای به مشارکت ایران در این عملیات نکرد.

مجموعه اظهار نظرها و شواهد موجود بیانگر این واقعیت است که آمریکا صرفا به دنبال اجرای یک نمایش پیچیده و چند وجهی است که طی آن خود را از پاسخگویی نسبت به ناتوانی در شناسایی و اقدام بر علیه عملیات یمنی ها مبرا سازد و ضمن اتهام زنی وافزایش فشار روانی بر ایرانح، ژست حمایت از عربستان برای تداوم دوشیدن آنها به بهانه تامین امنیت را نیز پیش ببرد.

2323

کد خبر 1300697

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • عبدالکریم IR ۰۷:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  7 7
  آمریکا بداند که اگر دست از پا خطا کند به طرفه العینی محو محو خواهد شد
 • ناصر جوام IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  4 5
  بر اساس قانون اساسی امریکا، رییس جمهور (ترامپ) حق شروع جنگ با هیچ کشوری از جمله ایران رو نداره مگر اینکه به منافع و نیروهای این کشور حمله مستقیم صورت گرفته باشه و امنیت ملی امریکا به خطر افتاده باشه یا اینکه درخواستش رو به تصویب پارلمان و مجلس سنا رسونده باشه. ضمن اینکه بر اساس پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هم فقط اگر یکی از اعضای این پیمان مورد حمله کشوری دیگر قرار بگیره و وارد جنگ بشه، سایر اعضای ناتو موظف به ورود به جنگ و دفاع از اون کشور هستند که عربستان جزو این پیمان هم نیست. حال آنکه حمله به عربستان نه شامل مورد اول میشه و نه مورد دوم، پس امریکا حق ورود به جنگ رو نداره و فقط اعلام کرده اگر عربستان وارد جنگ بشه، از اون حمایت خواهد کرد. حمایتی که بیش از 5 ساله از عربستان در جنگ با یمن داره میکنه یعنی جلوگیری از ورود سازمان های نظارتی و فروش سلاح. آل سعود و متحدان منطقه ایش بزدل تر از اونی هستند که بخوان با ایران وارد جنگ بشن پس مطمئنا اقدامات تلافی جویانی ای مثل حملات تروریستی در مرزهای ایران، بمبگذاری، اقدامات بی ثبات کننده در اقتصاد ایران رو برای تلافی در دستور کار قرار خواهند داد.
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
  4 2
  به هیچ وحه. اینا همش فیلمه
  • IR ۲۲:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۷
   1 1
   دور..... برفه