واکنش وزیر ارشاد به گله رسانه‌ها بابت پرداخت یارانه مطبوعات

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در یک سال گذشته بیش از سه هزار نفر به مجموع خبرنگاران دارای پوشش بیمه‌ای افزوده شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سیدعباس صالحی در نشست صمیمانه با اصحاب فرهنگ و هنر و رسانه در اردبیل اظهار کرد: ما در حوزه بیمه خبرنگاران با مشکلات و دغدغه‌هایی روبه‌رو بودیم که در این دو سال سعی شده است با تغییر عظیم شکل گرفته بخش بزرگی از این مشکلات، دغدغه‌ها و نارسایی‌ها برطرف شده و پوشش بیمه‌ای خبرنگاران شرایط مطلوبی به خود بگیرد.

او درباره‌ صدور مجوزها و بازنگری در این زمینه خاطرنشان کرد: ما در صدور مجوزها با دو دیدگاه روبه‌رو هستیم؛ اولین دیدگاه مربوط به بحث عرضه و تقاضا در مسیر ارائه محصولات است که عده‌ای معتقدند باید با صدور مجوز رقابت در بازار ایجاد کرد تا با نگاه حرفه‌ای افراد موفق در صحنه باقی مانده و مابقی حذف شوند. در نگاه دوم که نگاه تائید صدور مجوزها با صلاحدید حرفه‌ای است، بر اساس احراز شرایط مناسب و صلاحیت حرفه‌ای صدور مجوزها انجام می‌شود.

صالحی با اشاره به گله رسانه‌ها از بابت پرداخت یارانه مطبوعات بیان کرد: تا ۱۰ روز آینده دستورالعمل جدید پرداخت یارانه مطبوعات تهیه می‌شود و با بارگذاری که انجام خواهد شد اصحاب رسانه می‌توانند با مراجعه به سایت مطبوعاتی وزارت ارشاد از کم و کیف بهره‌مندی از این تسهیلات مطلع شده و از آن استفاده کنند.

او جایگاه فرهنگ و هنر ایران زمین و برخی واقعیت‌های در نظر گرفته شده در این زمینه را یادآور شد و گفت: ما از غنای تاریخی در حوزه ادبیات و هنرهای تجسمی و سایر رشته‌ها برخوردار هستیم به طوری که بخش عظیمی از جمعیت ایران با مقوله فرهنگ و هنر از دیرباز آشنایی داشته و با آن انس دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به فارغ‌التحصیلی یک و نیم میلیون نفر دانشجو در رشته‌های هنری و تحصیل ۳۰۰ هزار دانشجو در این زمینه اشاره کرد و افزود: چه به شکل سنتی استاد شاگردی و چه به شکل کنونی که مدرن محسوب می‌شود این تربیت هنرمندان با قوت و قدرت با همکاری اساتید برجسته ادامه دارد.

صالحی به حمایت‌ها و پشتیبانی‌ها از عرصه فرهنگ و هنر و وجود ظرفیت‌های متعدد در این حوزه اشاره و تصریح کرد: هر چند ما با فراز و فرود در این عرصه روبرو هستیم اما همچنان معتقدیم باید از فرصت‌ها استفاده کرده و به رفع تهدیدها بیش از گذشته کمک کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بیش از ۲ هزار و ۱۲۰ نفر در قالب بیمه تکمیلی و ۱۱ هزار و ۸۰۰ نفر در قالب بیمه حوادث و عمر تحت پوشش بیمه‌ها قرار گرفتند.

صالحی به پرداخت ۳۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان در قالب وام و تسهیلات کم بهره در حوزه فرهنگ و هنر اشاره کرد و گفت: ۱۰ برابر شدن اعتبارات و منابع دولتی خود مشوق و زمینه‌ساز پشتبیانی در حمایت از فعالان فرهنگ و هنر است.

او به عقد تفاهم‌نامه با صندوق کارآفرینی برای پرداخت ۵۰ میلیارد تومان منابع اعتباری و بانک آینده برای پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومان منابع اشاره و تصریح کرد: هر چند این منابع کافی به نظر نمی‌رسند، اما حرکتی پرشتاب در مسیر حمایت از هنرمندان و اصحاب فرهنگ و هنر است تا با بهره‌مندی از این منابع کم بهره بتوانند فعالیت‌های خود را تقویت کنند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به رویکرد این وزارتخانه در تجمیع منابع استانی و ملی اشاره کرد و گفت: ما با سفر به استان‌ها تصمیم داریم تا در قالب منابع ترکیبی بتوانیم از استان‌ها در حوزه‌های زیرساختی و برگزاری رویدادهای مختلف حمایت کنیم که در این زمینه ۹۰۰ میلیارد تومان تاکنون در استان‌ها تفاهم‌نامه مشترک بین استانداری‌ها و وزارت فرهنگ و ارشاد به امضا رسیده است.

صالحی ادامه داد: نباید این تفاهم‌نامه‌ها روی کاغذ بمانند بلکه زمینه اجرایی آنها فراهم خواهد شد به طوری که در همین استان اردبیل ۶۰ میلیارد تومان در دو سال آینده در حوزه فرهنگ و هنر زمینه شده که این منابع غیر از اختصاص ۴۰ میلیارد تومانی برای تکمیل تالار شهر در اردبیل خواهد بود.

او حمایت جدی دولتی در حوزه فرهنگ و هنر را یادآور شد و بیان کرد: البته دولت و حاکمیت فرهنگ را مقوم توسعه ملی کشور و استان‌ها می‌دانند و قطعا با تکیه بر این عناصر می‌توانند آسیب‌های اجتماعی را در استان‌های مختلف اعم از طلاق، اعتیاد و ... کاهش دهند.

صالحی اظهار کرد: در نقشه توسعه ملی و استانی یکی از مبانی اصلی توجه به حوزه فرهنگ و هنر و ارائه الگوهای موفق و نقش‌آفرین در این زمینه است که ما سعی داریم به فرهنگ و هنر و رسانه در مسیر یک اقتصاد خلاق و حلال نگاه کرده و به آن کمک کنیم.

وزیر دولت تدبیر و امید، داشتن پیوست فرهنگی را در مبانی توسعه استان‌ها بسیار ضروری خواند و گفت: در ۲۶۰ شهر کشور فراخوان راه‌اندازی مجموعه‌های خلاق داده شده و تفاهم‌نامه مشترک بین استانداری‌ها و وزارت فرهنگ و ارشاد به امضا رسیده است. نباید این تفاهم‌نامه‌ها روی کاغذ بمانند بلکه زمینه اجرایی آنها فراهم خواهد شد به طوری که در همین استان اردبیل ۶۰ میلیارد تومان در دو سال آینده در حوزه فرهنگ و هنر ضمیمه شده که این منابع غیر از اختصاص ۴۰ میلیارد تومانی برای تکمیل تالار شهر در اردبیل خواهد بود.

او حمایت جدی دولتی در حوزه فرهنگ و هنر را یادآور شد و بیان کرد: البته دولت و حاکمیت فرهنگ را مقوم توسعه ملی کشور و استان‌ها می‌دانند و قطعا با تکیه بر این عناصر می‌توانند آسیب‌های اجتماعی را در استان‌های مختلف اعم از طلاق، اعتیاد و ... کاهش دهند.

صالحی اظهار کرد: در نقشه توسعه ملی و استانی یکی از مبانی اصلی توجه به حوزه فرهنگ و هنر و ارائه الگوهای موفق و نقش‌آفرین در این زمینه است که ما سعی داریم به فرهنگ و هنر و رسانه در مسیر یک اقتصاد خلاق و حلال نگاه کرده و به آن کمک کنیم.

وزیر ارشاد از راه‌اندازی گذرهای فرهنگی در تقویت اقتصاد فرهنگ‌محور خبر داد و خاطرنشان کرد: در این گذرها ما به راحتی می‌توانیم با برپایی نمایشگاه‌های سیار و خیابانی و اجرای موسیقی‌های محلی و برپایی غرفه‌های متعدد تولیدات هنرمندان زمینه تقویت اقتصاد هنری و فرهنگی را فراهم کرده و به نوعی بستر و زمینه توسعه همه جانبه را در این بخش فراهم کنیم.

۲۵۸۲۴۳

کد خبر 1301469

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =