بدنسازانی که با چند جلسه تمرین فکر می‌کنند مربی شده‌اند!

یک مربی بدنسازی در ایران می‌گوید هیچ‌کس نمی‌تواند مافیایی بودن این رشته ورزشی را در دنیا انکار کند.

علی فراهانی: محمد میرشکار، کارشناس ارشد تربیت بدنی در گفت‌وگو با خبرآنلاین درباره استفاده از دارو و مکمل برای رشته بدنسازی اظهار کرد: هیچ اجباری جهت استفاده از دارو برای ورزشکارانی که در رشته بدنسازی فعالیت می‌کنند، وجود ندارد به شرطی که هدفشان ورزش حرفه‌ای یا شرکت در مسابقات مختلف نباشد.


وی در ادامه افزود: این یک واقعیت است که ورزش حرفه‌ای بدون دارو اصلا امکان‌پذیر نیست، استفاده از مکمل‌ها هم بستگی به شرایط مختلف مانند سابقه تمرین و فعالیت، نداشتن بیماری، سن و... دارد. از سویی دیگر سبک زندگی، میزان استراحت و حتی نوع تغذیه در رشته بدنسازی نیز بسیار حائز اهمیت هستند.


این مربی بدنسازی در پاسخ به این پرسش که آیا بعد از تحریم‌ها تهیه مکمل‌ و دارو سخت شده است یا خیر؟ تصریح کرد: این موضوع فقط مربوط به الان نیست از گذشته هم مکمل‌های تقلبی در کشورمان وجود داشته و خیلی‌ها نیز مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند. اگر فروشنده منصف باشد مکمل‌ها را از طریق آرد و شیرخشک پر می‌کند، اما اگر انصاف نداشته باشد با افزودن «کورتون» به یکسری مکمل‌ها آن را به افراد می‌فروشد. کورتون باعث احتباس آب و نمک بر زیر پوست می‌شود و بعد از مصرف آن بدن دچار پُف خواهد شد. بنابراین مصرف کننده بر این باورست که از مکمل جواب گرفته در حالی‌که در اشتباه است.


میرشکار با تاکید بر اینکه حتی استفاده از مکمل‌های اصل هم بدون عوارض نیستند، گفت: بدنسازی یعنی صبر، هرکسی که وارد این رشته ورزشی می‌شود باید آستانه تحمل خود را بالا ببرد و پله پله حرکت کند. کسانی که قصد ورود به بدنسازی دارند نباید فریب تبلیغات بعضی باشگاه‌ها و افرادی که به ظاهر مربی هستند را بخورند.


ضعف در نظارت
این کارشناس ارشد تربیت بدنی درباره علت و دلایل وجود بیش از حد باشگاه‌های ورزشی و بدنسازی در مناطق مختلف تهران، افزود: متأسفانه هیچ نظارتی از سوی مسئولان مربوطه و فدراسیون پرورش اندام بر باشگاه‌های بدنسازی نیست؛ بعضی افراد بدون حضور در دوره‌های آموزشی فدراسیون یا حتی دریافت مدرک یا گواهی معتبر و فقط به صرف چند جلسه تمرین خودشان را مربی معرفی می‌کنند. بنابراین چنین مساله‌ای باعث شده در هر کوچه و خیابانی باشگاه‌های پرورش اندام رشد قارچ‌گونه داشته باشند.
او در ادامه به مسائل مالی رشته بدنسازی اشاره کرد و گفت: همانطور که درآمد همه پزشکان، مهندسان، فوتبالیست‌ها و... با یکدیگر برابر نیست درآمد مربیان رشته بدنسازی نیز باهم تفاوت دارد. وضعیت مالی رشته بدنسازی می‌تواند برای یک مربی خوب و کافی یا مربی دیگر بد و ناکافی باشد، اما بطور کلی درآمد این رشته ورزشی خوب است. به عقیده من، از همه شغل‌ها می‌توان پول زیاد کسب کرد، اما از چه راهی و به چه قیمتی؟

میرشکار درباره این ادعا که بدنسازی در کل جهان حتی ایران به صورت مافیایی اداره می‌شود، تصریح کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند مافیایی بودن این رشته ورزشی را در دنیا انکار کند؛ عده‌ای برای رسیدن به قهرمانی شاید برخی مسائل اخلاقی را زیر پا بگذارند حال ممکن است این مساله در برخی کشورها شدت بیشتری داشته باشد و در بعضی جاها کمتر دیده شود، اما به هر حال هدایت و مدیریت رشته بدنسازی به صورت مافیایی وجود دارد.

43257

کد خبر 1301553

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =