۰ نفر
۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۰
شکست عربستان در تحویل محموله های نفتی

تسنیم به نقل از رویترز نوشت: پس از حمله به تاسیسات نفتی آرامکو که تولید نفت خام سبک این شرکت را کاهش داده ، عربستان درجات نفت خام خود را تغییر داده و تحویل محصولات نفتی و نفت خام را به مشتریانش چند روز به تعویق می‌اندازد.

 اکثر خریداران نفت عربستان با درخواست آرامکو برای به تعویق انداختن ارسال محموله هایشان در اکتبر تا ۷ الی ۱۰ روز مواجه شده اند و به این شرکت زمان بیشتری برای تنظیم عرضه نفت و محصولات نفتی از ذخایر و پالایشگاه هایش و صادرات آن داده اند.

 طبق اطلاعات منابع آگاه و اطلاعات دریافت شده از ریفینیتیو و کپلر، حداقل ۳ سوپرنفتکش که در این هفته نفت خام عربستان را برای چین و هند بارگیری کرده بودند، درجه نفت خود را از سبک به سنگین تغییر داده اند و از اکثر خریداران آسیایی درخواست شده محموله هایشان را در سپتامبر و اکتبر با تأخیر دریافت کنند و درجه نفت درخواستی آنها هم تغییر کند.

یوتیپک، بخش تجارت سینوپک، بزرگترین پالایشگاه آسیا، در همین ماه به جای نفت سبک و فوق سبک عرب، نفت سنگین عربستان را دریافت می‌کند.

 نفتکش بزرگ کالاموس هم نفت سنگین عربستان را به جای نفت فوق سبک آن برای شرکت نفت هند بارگیری می کند.

 یک تحلیلگر نفتی گفت عربستان سعودی در حال بیرون کشیدن نفت سنگین عرب از ذخایر خود است تا آن را جایگزین درجات سبک تر نفت کند.

 این تحلیلگر گفت:« عربستان سعودی در حال حاضر ۱۷۰ تا ۱۷۵ میلیون بشکه نفت ذخیره دارد که می تواند ۲۵ روز دوام بیاورد ولی در عمل این زمان کمتر است».

دو پالایشگاه کره جنوبی هم توافق کرده اند به جای نفت سبک عربستان، نفت متوسط و سنگین آن را در ماه جاری و ماه بعد دریافت کنند.

 پس از بسته شدن یک  خط لوله نفت خام عربستان به بحرین، صادرات نفت خام بحرین هم مختل شده است. نفتکش بزرگ تانگو که قرار بود نفت خام متوسط عربستان را طی چند روز گذشته در رأس التنوره به مقصد ژاپن بارگیری کند، هنوز منتظر است.

 قیمت انواع نفت خام و میعانات گازی خاورمیانه و روسیه به خاطر اختلال در عرضه عربستان افزایش یافته است.

 انتظار می‌رود تغییر در درجه نفت خام عربستان و تأخیر در بارگیری آن ها در اکتبر هم ادامه داشته باشد در حالی که عربستان قول داده تولید خود را تا آخر سپتامبر به ظرفیت کامل بازگرداند.

 علاوه بر نفت خام، عربستان در تحویل محموله های دیزل به مشتریانش هم ۴ تا ۷ روز تاخیر خواهد داشت.

 طبق گفته  یک منبع آگاه دیگر، عربستان سعودی دو محموله دیزل خریده که قرار است از طرف پالایشگاه های عربستان به اروپا و آفریقا فروخته شوند.

۲۳۲۲۷

کد خبر 1301791

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =