۰ نفر
۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۹
نظامیان روس راهی ونزوئلا شدند

ایرنا نوشت: رئیس جمهوری ونزوئلا در بازگشت از روسیه اعلام کرد که دو هواپیما حامل مستشاران نظامی روسیه به کاراکاس پرواز کرده‌اند.

نیکلاس مادورو در سخنانی که از طریق توئیتر به صورت زنده پخش می‌شد، اظهار داشت: ولادیمیر پوتین بر حمایت سیاسی، دیپلماتیک و نظامی خود از ونزوئلا تاکید کرده است و در همین راستا شاهد هستیم که کمک های روسیه به ونزوئلا رسیده است.

وی ادامه داد: مستشاران نظامی که اوایل سال میلادی از روسیه به ونزوئلا آمده بودند با آمدن تیم جدید، کاراکاس را ترک کرده اند.

گفتنی است، دیدار سران روسیه و ونزوئلا چند روز پیش در مسکو برگزار شد و پوتین در آن دیدار از روند توسعه همکاری‌های فنی-نظامی روسیه و ونزوئلا ابراز خرسندی و بر گسترش این همکاری‌ها تاکید کرد.

وی افزود: همکاری‌های روسیه و ونزوئلا در حوزه فنی-نظامی درخصوص تحول قطعات یدکی تسلیحات و ایجاد مراکز سرویس و نگهداری ادوات جنگی مطابق برنامه زمانی پیش می‌رود.
رئیس جمهوری روسیه اظهار داشت: همکاری‌های فنی-نظامی روسیه و ونزوئلا در وهله نخست با تعهدات طرف روسی برای خدمات و نگهداری تسلیحات تحویل داده شده به ونزوئلا ارتباط دارد.

پوتین ادامه داد: مواد غذایی و محصولات کشاورزی که به ونزوئلا ارسال می‌شود می‌تواند در شرایط کنونی فشارهای خارجی که این کشور در آن قرار گرفته است، به عنوان کمک‌های بشردوستانه تلقی شود.
وی با بیان اینکه روابط دو کشور بتدریج گسترش می‌یابد، اظهار کرد: حجم مبادلات بازرگانی روسیه و ونزوئلا در ماه‌های اخیر 10 درصد رشد داشته که تا حدود زیادی این رشد بر اثر ارسال کالاهای مورد نیاز ونزوئلا ازجمله محصولات کشاورزی از روسیه حاصل شده است.

رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنانش در دیدار با مادورو گفت: دولت روسیه از همه نهادهای قانونی دولت ونزوئلا ازجمله رئیس جمهوری این کشور حمایت می‌کند.
وی افزود: ما همچنین از مذاکرات نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا با نیروهای مخالف دولت این کشور حمایت می‌کنیم.

پوتین خاطرنشان کرد: هرگونه خودداری از گفت وگو بین دولت ونزوئلا و مخالفان را غیرمنطقی و زیان بار برای کشور می‌دانیم که فقط رفاه مردم ونزوئلا را تهدید ‌می‌کند.
خوان گواید رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در ماه فوریه خود را رئیس جمهوری ونزوئلا خواند و آمریکا و متحدان غربی این کشور در اقدامی مداخله جویانه مغایر با معیارهای بین المللی گوایدو را به عنوان رئیس جمهور این کشور به رسمیت شناختند.

نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا نیز در دیدار با پوتین گفت که مسکو و کاراکاس ثابت کرده‌اند که با همکاری یکدیگر می‌توان هر مشکلی را برطرف کرد.
وی افزود: ما از همکاری دو کشور در عرصه‌های مختلف حمایت می‌کنیم. در ماه می گذشته نشست کمیسیون همکاری دو کشور در سطح عالی برگزار شد و همه مسائلی که در نشست این کمیسیون مطرح شد با موفقیت حل شده است.
 مادورو گفت: موضوع همکاری در عرصه‌های مختلف از مواد غذایی و بهداشت و درمان گرفته تا انرژی و سایر عرصه‌ها مطرح است.
رئیس جمهوری ونزوئلا تصریح کرد: دیدار کنونی امکان جمع بندی کارهای انجام گرفته در یک سال اخیر و ارزیابی مسائل موجود را می‌دهد و اینکه دو طرف با چه واقعیت‌هایی مواجه هستند و چگونه می‌توانند به پیشرفت در حوزه‌های مختلف دست یابند و برای آینده برنامه ریزی کنند.

رسانه های روسیه نیز فیلمی از حاشیه این دیدار منتشر کرده اند که مادورو را در حال اهدا یک شمشیر تاریخی با ارزش نشان می‌دهد اقدامی که پیشتر کیم جونگ اون در دیدار با پوتین انجام داده بود و در مقابل آن یک سکه روسی دریافت کرده بود.

در فیلم به نظر می‌رسد که پوتین در مقابل شمشیر مادورو به او هم یک سکه روسی هدیه می‌دهد.

رسانه‌های روسی در خصوص شمشیر اهدایی به پوتین نوشتند که متعلق به سیمون بولیوار است و  198 سال عمر دارد.

بنظر می رسد این شمشیر در جنگ مربوط به جنگ کارابادو متعلق به سال ۱۸۲۱ مورد استفاده قرار گرفته و نماد استقلال ونزوئلا به حساب می آید چرا که در جنگ استقلال این کشور به کار رفته است.

مادورو در زمان اهدا شمشیر گفته بود که به دلیل حمایت پوتین از ونزوئلا و احترام به حق حاکمیت مردم ونزوئلا این شمشیر هدیه داده شده است.

310 310

کد خبر 1304700

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =