وقتی عکس‌های دفاع مقدس رییس موزه برلین را متحیر کرد

تسنیم نوشت: فرهاد سلیمانی چهره شناخته شده عکاسی کشور معتقد است که عکاسی جنگ به بن‌بست نرسیده و آنهایی که چنین موضعی دارند اگر کمی کتاب‌ها و عکس‌های جنگ را ببینند، نظرشان تغییر می‌کند.

فرهاد سلیمانی با اشاره به اینکه عکاسی جنگ به بن‌بست نرسیده است، گفت: بن‌بست تفکر در بسیاری از جوامع وجود دارد؛ بسیاری از کسانی که در حوزه ادبیات کار می‌کنند، معتقدند حرفی نیست که تاکنون زده نشده باشد و همه حرف‌ها بیان شده با این وجود شکل ارائه‌اش می‌تواند متفاوت باشد. ما هنوز درباره جنگ چیزی نگفته‌ایم و آنچه تاکنون ارائه شده، عمدتا مبتنی بر تبلیغات بوده است. از طرف دیگر، حکایت کسانی که از فضای دفاع مقدس، زندگی و مفاهیم انسانی را بیرون کشیده‌اند، متفاوت است؛ خصوصا اگر این کار با فرم و مکاشفه دیگری اتفاق افتاده باشد، ‌جذاب‌تر خواهد بود، مخاطب بیشتری خواهد داشت و حرف‌های تازه‌تری هم خواهد زد.

سلیمانی تصریح کرد: با این گزاره که عکاسی جنگ به بن‌بست رسیده، موافق نیستم. من چند سالی است که درگیر ماجرای عکس‌های جنگ هستم و در طول این سال‌ها گاه از برخی شنیده‌ام که جنگ تمام شده و دست از سر عکس‌های جنگ بردارید؛ این حرف از سر عدم آگاهی و شناخت است؛ همین آدم‌ها اگر یک روز با من به انجمن عکاسان انقلاب و دفاع مقدس بیایند و کمی کتاب‌ها و عکس‌های جنگ را ببینند، نظرشان تغییر می‌کند. این تجربه‌ای است که من در طول این سال‌ها با آن مواجه شده‌ام.

وی خاطرنشان کرد: ما مهمانان خارجی‌ زیادی داشتیم که وقتی به ایران آمدند و با عکس‌های دفاع مقدس مواجه شدند، حاصل کار و رویکردی که نسبت به آن وجود داشت را تحسین کردند و نگاه مثبتی به این اتفاق داشتند. از جمله این مهمانان، رییس موزه برلین بود که وقتی عکس‌های دفاع مقدس را دید، با حالتی متحیرانه گفت که من دو ساعت است دارم فکر می‌کنم درباره این عکس‌ها به شما چه بگویم اما چیزی به ذهنم نرسید.

۲۴۱۲۴۱
کد خبر 1305048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 2
  • علی طاهری IR ۲۲:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۷
    6 0
    رحمت پروردگار بر شهیدان راه حق