ابراهیم حقیقی دبیر جشنواره تجسمی فجر شد

با حکم سیدمجتبی حسینی، معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابراهیم حقیقی به عنوان دبیر دوازدهمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی فجر انتخاب شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور سیدمجتبی حسینی (معاون هنری وزیر)، هادی مظفری(مدیرکل هنرهای تجسمی)، عبدالرحیم سیاهکارزاده (رئیس موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر)، ابراهیم حقیقی (هنرمند پیشکسوت و دبیر جشنواره دوازدهم) و اعضای شورای سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی در روز یکشنبه هفتم مهر در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این جلسه سیدمجتبی حسینی طی احکام جداگانه‌ای هادی مظفری را به سمت رئیس شورای سیاست گذاری این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر منصوب کرد و سپس ابراهیم حقیقی را به عنوان دبیر جشنواره هنرهای تجسمی فجر دوازدهم انتخاب کرد. در ادامه این جلسه حسینی طی احکام جداگانه‌ای، اعضای شورای سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را شامل طاهر شیخ الحماء، رضا یساولی، حبیب الله صادقی، محسن حسن پور، رجحانه حسینی، رضا بنی رضی، سودابه صالحی، الهه جواهری، مسعود نجابتی ، اسماعیل عباسی و بهرنگ صمد زادگان انتصاب نمود.

در این جلسه نخست هادی مظفری ضمن خوشامدگویی و خیر مقدم به استادان ارجمند گفت: «استادان حاضر در سال‌های گذشته هر کدام به نوعی در جریان کم و کیف جشنواره بوده‌اند، تا پیش از دوره یازدهم گلایه بزرگ خانواده تجسمی این بود که جشنواره هنرهای تجسمی فجر به نوعی جایگزین بینال‌های هنری شده و این گلایه در دل خانواده تجسمی مانده بود. جشنواره تجسمی فجر با این خانواده بزرگ هنرهای تجسمی بیشتر شبیه المپیک هنری است. اما بینال‌های هنری نیز مانند باقی مسابقات جهانی در حوزه ورزش در شرایط خود برگزار خواهند شد، در سال گذشته سعی ما بر این بود که این اعتمادسازی را فراهم آوریم تا به خانواده تجسمی بگوییم هر کدام از رویدادهای هنری در جای خودشان ایفای نقش خواهند کرد.»

در ادامه ابراهیم حقیقی دبیر جشنواره هنرهای تجسمی فجر یازدهم و دوازدهم گفت: «من از شورای سیاست گذاری این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر می‌خواهم حتما به جشنواره‌های سال‌های گذشته نگاه کنند و دیدگاه‌های خود را برای هر چه بهتر برگزار شدن این دوره از جشنواره ارایه دهند. در این دوره نیز سعی ما بر این است دبیران هنری و داوران هر حوزه را از نخبگان هنری انتخاب کنیم زیرا که یکی از دلایل شرکت هنرمندان هنرجویان در جشنواره حضور چهره‌های مطرح هنرهای تجسمی در زمینه دبیری و داوری است.»

سید مجتبی حسینی پس شنیدن سخنان و دیدگاه‌های استادان هنرهای تجسمی گفت: «دور دوازدهم جشنواره هنرهای تجسمی فجر به درایت و دانایی شما استادان پیشکسوت هنرهای تجسمی پیش خواهد رفت. رویدادی به این بزرگی زیر سایه یکی از بزرگان هنرهای تجسمی کشور، استاد ابراهیم حقیقی شکل می‌گیرد. جشنواره‌ها یا بستر گفت‌وگو هستند و یا نظام استعدادیابی، جشنواره هنرهای تجسمی فجر بستر هر دو این هاست.»

او افزود: «در ۳۰ سال پیش نادر بود که یک استعداد بزرگ در جایی از ایران جلوه کند و در محیط خودش باقی بماند و هنرش به منصه ظهور برسد، این فرد حتما باید به پایتخت مهاجرت می‌کرد تا دیده شود. ولی اکنون اینگونه نیست جای جای ایران هنرمندان صاحب نامی دارد و استعدادهای درخشانی در استان‌های خودشان حضور دارند. جشنواره هنرهای تجسمی فجر باید بتواند در سطح ملی میزبان معرفی این گونه استعدادها باشد تا آنها در ولایت خود بمانند.»

حسینی در پایان با بیان اینکه آیین نامه جشنواره هنرهای تجسمی فجر سنگ بنایی بود که بر مبنای آن قدم برداریم گفت: «آیین‌نامه در واقع سنگ بنایی بود که بر مبنای آن کار را پیش خواهیم برد. در گذشته هر ساله بیش از ۵۰ درصد برنامه‌ها تغییر می‌کرد اما اکنون با توجه به آیین‌نامه و ملاک قرار دادن آن توانسته‌ایم یک خط سیری را پیش ببریم البته این بدان معنا نیست که آیین‌نامه قابل تغییر و اصلاح نیست. امیدواریم این آیین نامه طی کارهای اجرایی و با نظر اساتید این حوزه در دو سه سال آینده نهایی و قابل اتکاء باشد.»

۵۷۲۴۳

کد خبر 1305187

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =