ایران خواستار پایان اشغالگری آمریکا در سوریه شد

ایرنا نوشت: معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خواستار خروج نظامیان خارجی غیر قانونی در سوریه شد و گفت: آمریکا به اشغالگری سوریه در زیر نقاب مبارزه با تروریسم پایان دهد.

غلامحسین دهقانی روز دوشنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع سوریه برگزار شد، به نمایندگی از ایران به عنوان یکی از اعضای ضامنان "روند آستانه" این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: توافقنامه تشکیل کمیته قانون اساسی، گامی مثبت در خاتمه بخشیدن به بحران سوریه از طریق یک روند سیاسی به رهبری و مشارکت سوری‌ها و تسهیلگری سازمان ملل متحد برای دستیابی به یک راه حل سیاسی است که دولت ایران از ابتدا خواستار آن بوده و در این باره تلاش کرده است.

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: ما از تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه استقبال می کنیم ، که نتیجه رایزنی‌های نزدیک با ضامنان روند آستانه و نشانه روشنی از اثربخشی آن است.

دهقانی اضافه کرد: ما به همراه سایر ضامنان روند آستانه، به طور جدی در کمک به سوری‌ها در راه اندازی کمیته و پشتیبانی از کار آن، قاطعانه مشارکت می کنیم ، همانطور که در جلسه وزیران ضامنان روند آستانه در نیویورک در 24 سپتامبر هم اعلام شد.

وی افزود: کمیته قانون اساسی باید با سرعت و استمرار، بدون دخالت‌های خارجی از جمله برنامه‌های زمانی تحمیل شده، کار کند.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: بنابراین، در حالی که هر کمکی باید برای انجام اقدامات کمیته قانون اساسی گسترش یابد ، از همه شکل‌های فشارهای خارجی یا تعیین مهلت‌های مصنوعی توسط هرکسی حتی سازمان ملل متحد باید جلوگیری شود.

دهقانی تصریح کرد هر اقدامی باید با احترام کامل به حاکمیت ، استقلال سیاسی ، وحدت و تمامیت ارضی سوریه گسترش یابد.

وی با بیان اینکه اجلاس اخیر روند آستانه بار دیگر این اصول را تایید کرد و هرگونه تلاش برای ایجاد واقعیت‌های جدید را به بهانه مبارزه با تروریسم ، از جمله ابتکارات غیرقانونی خودمختاری، رد کرد، گفت: ضامنان روند آستانه همچنین عزم خود را برای ایستادن در برابر برنامه‌های جدایی طلب ابراز کردند.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: بر این اساس، تمام نیروهای خارجی که حضور آنها توسط دولت سوریه مجاز نیست باید کشور را ترک کنند. نمونه بارز در این زمینه اشغال بخش‌های خاصی از سوریه توسط نیروهای آمریکایی است که همچنان به حمایت و محافظت از گروه های تروریستی در زیر نقاب مبارزه با تروریسم می پردازند.

دهقانی گفت: بدیهی است که تجاوزات اسرائیل علیه سوریه در نقض فاحش این اصول است و اوضاع را پیچیده تر می کند. جامعه بین المللی باید اسرائیل را مجبور به متوقف کردن تجاوزها و نقض های خود کند.

310311

کد خبر 1305590

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =