علی پروین:این چه فوتبالیه همه می رن تو سینه داور آقای تاج؟

علی پروین و مصاحبه ای حوالی نیمه شب. آن هم در پایان یک مراسم هیات عزاداری امام حسین. علی آقا خسته و البته کمی نا خوش روبروی مان نشسته. هنوز همان قدر دوست داشتنی و شیرین است اما انگار دیگر آن کاریزمای هراس انگیزش را از دست داده است. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ هنوز وقتی از برند علی پروین حرف می زند ، چنان داغ و هیجان انگیز می گوید: «۵۵ سال است من علی پروینم و کسی نمی تونه خرابم کنه » که هیچ تردیدی برای ما هم نماند در خاص بودنش. خاص بودن مردی که همه چیزش با بقیه فرق دارد. شوخی هایش ، مردم داری اش ، رفیق بازی اش و ...

خیلی دنبال رضایت گرفتن برای اعدامی‌ها رفتم

من خیلی دنبال رضایت رفتم، حتی یادم است حدود یک سال و نیم دنبال رضایت یک نفر رفتم؛ به هیچ عنوان رضایت نمی دادند و سرانجام هم راضی نشدند. به جایی رسید که سه شنبه از زندان کچویی با من تماس گرفتند، که متهم را بردند قرنظینه و فردا اعدام خواهد شد. من همه کاری کردم بارها پیش خانواده اون پسر رفتم ولی به هیچ عنوان رضایت نمی دادند! ما هم گفتیم توکل به خدا، بعضا پیش آمده موقع اعدام درخواست مهلت کنند. سه شنبه شب ما خانه بودیم ساعت 8:30 داشتم سریال ستایش را می دیدم که چقدر هم سریال خوبی است و باید از عوامل سریال به خصوص آقای ارجمند بابت این سریال تشکر کنم. موقع پخش سریال بود که زنگ خانه را زدند و دیدم حدود 10 نفر مقابل خانه من هستند. رفتم دیدم برادر همان آقایی است که در یک دعوا سهوا یک نفر را کشته. با کلی خجالت از من خواستند که همراهشان به زندان بروم. من هم گفتم اگر با آمدن من درست می شود، می‌آیم. به اتفاق داماد باجناقم، آقای جعفرزاده رفتیم مقابل زندان. به رییس زندان زنگ زدم که گفت علی آقا زود آمدی چون درب زندان را زودتر از ساعت 3 باز نمی‌کنیم، ما هم منتظر ماندیم تا ساعت 3 شود. دوستان آن شخص یک چک دو میلیاردی و یک چک سفید امضا به من داند که این مشکل حل شود. من هم چک را نگه داشتم و آرزو می کردم ماجرا به هم بخورد که با چک ها بروم (می خندد). با آقای شیرینی رفتیم داخل که تا حدود ساعت 4 هم پدر و مادر شخص اعدامی نیامده بودند. رییس زندان گفت امیدوارم نیایند. ساعت 4:30 حدود پانصد نفر از آشناهای آن شخص آمدند. آقای شهریاری از من خواست صحبت کنم که پدر مقتول که اتفاقا پرسپولیسی هم بود گفت شش ماه وقت می دهم ولی مادر او رضایت نمی داد. به جز آن ها پنج اعدامی دیگر هم بودند؛ مثلا یک خانم که مادرشوهر خود را کشته بود. من در اتاق زندان منتظر بودم که آقای شهریاری هم رفت صحبت کند. حدود ساعت 6 اون خانم و دو نفر دیگر وقت گرفتند که دیه را پرداخت کنند ولی متهم ما با وجود اینکه مبلغ دیه هم آماده بود، قسمت نبود و حکم اجرا شد که ما تا حدود 8 صبح منتظر ماندیم که خلوت شود تا بتوانیم برویم.

شیرینی به‌دلیل صحبت‌های من، میناوند را بخشید

من الآن 55 سال است که علی پروینم، نه اینکه بگویم از بقیه بالاترم ولی هر چقدر هم حرف بزنند. مهرداد میناوند محرم آمد خانه ما، آقای شیرینی از او شکایت کرده بود. من فقط به او گفتم تو باید طرف ما را بگیری یا طرف کسی که چکی را که بابت مصاحبه آقای برانکو داده بودند از دست کارمند ما گرفته است! تو ما را ول کرده ای و طرف او را گرفته ای. حالا آقای شیرینی شکایت کرده، قاضی هم 5 روز به شما وقت داده است که رضایت بگیری وگرنه نشریه شما تعطیل می شود. من با آقای شیرینی صحبت کردم ایشان هم به خاطر من گفته رضایت می دهم. من جواب هیچکس را نمی دهم؛ همین بهروز شاگرد ماست. البته به نظرم تقصیر اهالی رسانه هم هست که مثلا زمانی که بهروز ناراحت است با او تماس می گیرند و از او حرف می کشند. اردشیر لارودی روزی که من مربی تیم ملی شدم به من حرف خوبی زد، گفت علی اقا هرکس چیزی درباره فوتبال به شما می گوید، گوش کن، هرکدام به دردت خورد نگه دار هر کدام به دردت نخورد فراموش کن. منم الان بچه ها مصاحبه می کنند پای جوانی آن ها می گذاریم.
مثلا از مجتبی ناراحتم، سر تمرین نیاید حقوقش کم می شود
مجتبی محرمی خیلی علیه من مصاحبه کرده مجتبی را بین بچه ها هم خیلی دوست دارم . هربار چیزی گفته اصلا انگار نه انگار. از روزی هم که در نیاوران خانه گرفته یک جلسه هم تمرین نیامده است. از او گلایه دارم. آقا مجتبی نیای سر تمرین از حقوقت کم می‌شود، از من گفتن بود!

اگر آب دیدی و شنا نکردی هنر است
اگر آب دیدی و شنا نکردی هنر است.من تا به حال لب به مشروب نزده ام که این هم حسن خدادادی است. وقتی خدا به شما چیزی می دهد دیگر خود به خود در خونت می رود. ما در خدمت مردم هستیم. مردم خوب ما که این روزها همه می دانیم وضع اقتصادی خوبی ندارند و همه به نوعی گرفتار هستند و به سختی زندگی خود را می گذرانند. ما یک سری آدم داریم که مثلا کسی گرفتار می شود، همفکری می کنیم و کمکش می کنیم.
نفس تماشاگر باید پشت گردن تیم باشد
ماه رمضان تمرین تیم ملی بود زمین شماره 2 تمرین داشتیم که حضور مردم هم آزاد بود. این را هم بگویم که مخالف تمرین پشت درهای بسته هستم؛ نفس تماشاگر باید پشت گردن بازیکن باشد، مگر بد است که قبل بازی پنج هزار نفر بیایند و تمرین پرسپولیس را نگاه کنند؟ برای بازیکن بهترین روحیه است تا اینکه در را ببندند. بازیکن هم می داند اگر بد باشد باید در تمرین جوابگوی مردم باشد. 
حاج آقایی که از علی دایی بهتر بود!
خلاصه آمدم بروم داخل که دیدم یک حاج آقایی با یک فلاسک چای آمد و گفت آقای پروین من از آقای دایی بهترم! گفتم خب باشه، چکار کنیم؟ گفت اجازه می دهی من تمرین کنم؟ گفتم نه، اول برو داخل دروازه من چند تا پنالتی می زنم اگر گرفتی، آن موقع می توانی بیایی تست بدهی. رفتیم و زدیم و طوری زدیم که همه توپ ها گل شد. قد کوتاهی هم داشت. گفت خب چه کار باید بکنم؟ گفتم ما افطار خانه آقای مجتبی محرمی هستیم. می خواهیم برویم آنجا، می آیی آنجا و تست می گیریم. اول رفتیم حمام سمت محله آقا جلال بعد هم رفتیم آنجا. رفتیم حمام عمومی دوش گرفتیم و بعد رفتیم افطار کردیم، بعد افطار حاج آقا گفت چه کار باید بکنیم؟ گفتم تست بگیریم دیگر.تست هم گرفتیم و مردود شد!

آقای تاج 5 جلسه محروم کن و محرومیت ها را نبخش!

راستش من راجع به فوتبال اصلا نمی خواستم صحبت کنم. اولا سخت است بعداز سه قهرمانی یک مربی تیم را بگیرد. بعد هم تا بخواهد آشنا شود زمان می برد. درست است کالدرون دو باخت و یک تساوی داشته ولی به نظرم تیمش بد نیست. من یک ایرادی از آقای تاج می خواهم بگیرم، احتمالا 3-4 روز دیگر به دیدار او بروم؛ آقای تاج اجازه ندهید بازیکنان آنقدر به سمت داور بروند؛ نه فقط استقلال و پرسپولیس، همه 16 تا تیم اعتراض می کنند. هر سوتی داور می زند پنج نفر به سمتش می روند. آقای تاج 5 جلسه محروم کن ولی به هیچ عنوان محرومیت ها را نبخشید. داور بیچاره چه گناهی کرده است؟ بدتر کار را برای داور سخت می کنند. 

از دیدن بازی استقلال مقابل ذوب آهن کیف کردم
به نظر من پرسپولیس جزو چهار تیم برتر لیگ خواهد بود و بگذارید یک چیزی راجع به استقلال هم بگویم.بازی این تیم را مقابل ذوب آهن دیدم و واقعا کیف کردم؛ به مربی کاری ندارم ولی دو تیم استقلال و پرسپولیس بازیکن بزرگ و ملی می خواهند، این دو تیم باید حداقل دوازده بازیکن ملی داشته باشند ولی جمعه واقعا از بازی هر دوتیم کیف کردم.چقدر فوتبال سرعتی و قشنگی بود. امیدوارم به استراماچونی فرصت بدهند؛ متاسفانه در تیم هایی که هوادار دارند، نه مدیرعامل و نه هیئت مدیره نقش دارند! مردم از بالا فشار می آورند؛ همین کالدرون اگر دو نتیجه ضعیف دیگر بیاورد، تماشاگر برانکو را صدا می زند. 

*شانس پرسپولیسی برای قهرمانی زیاد است

چون تیم پرسپولیس که دست آقای برانکو بود خیلی خوب بود و بازیکنان چون چند سال باهم بازی می کردند چشم بسته هم را پیدا می کردند. علاوه بر این نزدیک 10 تا بازیکن خیلی خوب داشتند، چرا نباید قهرمان شوند؟ حتی امسال هم به نظرم شانس پرسپولیس برای قهرمانی زیاد است. 

پرسپولیس ارث پدرم نیست
مترجم آقای کالدرون با من تماس گرفت گفت رخصت می دهید من هم گفتم باشه. اگز من اجازه ندهم می گویند فکر کرده ارث پدرش است! 

باشگاه برود کاپ بخرد روی آن پلاک نصب کند
همین الان می گویند چرا جام های قهرمانی پرسپولیس در منزل من است. در مورد کاپ ها هم آن زمان باشگاه اصلا ساختمانی نداشت که کاپ ها را ببرم! کاپی که الان پانصد هزارتومان نمی خرند را به باشگاه بدهم؟ آن زمان صندوق عقب ماشین من رختکن پرسپولیس بود. حتی این کاپ ها پلاک هایش هم کنده شده است، باشگاه برود سیصدهزار تومان کاپ بخرد و روی آن پلاک هم نصب کند.

عکس: صفر سرپرست

255 41

کد خبر 1305644

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حمید IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  5 5
  آقای پروین سنش رفته بالا دیگه حواسش خوب کار نمی کنه تو بازی سپاهان پرسپولیس بازی راحت تو مشت سپاهان بود اما ایشون از داغ دوتا گل هیچ اشاره ای نمی کنه. همه ایران فهمید ند که قهرمانی های پرسپولیس به لطف داوری بود و با رفتن فغانی تیم یتیم شد.
 • مردم IR ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۹
  4 0
  واقعا دیگه مدیریت زیر صفر جای مدیر خالیه