پایان پنجمین جایزه جهانی اربعین با بررسی 4 هزار اثر از ۱۹ کشور

اختتامیه پنجمین جایزه جهانی اربعین صبح امروز در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرآنلاین، اختتامیه پنجمین جایزه جهانی اربعین با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حداد عادل، آیت‌الله تسخیری و نمایندگان کشورهای مختلف و شرکت‌کننده در پنجمین جایزه جهانی اربعین در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر این موضوع که در تمام صحنه‌های کربلا اثری از خودبینی نمی‌بینیم و هر آنچه است عشق به باقی است، گفت: ما امروز در پنجمین جایزه جهانی اربعین جمع شده‌ایم که مظاهر خیرخواهی و محبت امام حسین (ع) به خداوند را در صحنه کربلا ببینیم. به این دوره از اختتامیه جشنواره اربعین ۴۰۰۰ اثر از ۱۹ کشور با موضوعات عکس، سفرنامه و فیلم ارسال شده است.

ابراهیمی ترکمان در ادامه با اشاره به حدیث « حسین منی و انا من حسین، احب الله من احب حسینا» گفت: این روایت در ۱۰ منبع از برادران اهل سنت نیز ذکر شده است که یکی از آن‌ها ابن شعبه است. «احب الله من احب حسینا» یا اخبار است یا انشاء. به قرینه بخش اول یعنی روایت «حسین منی و انا من حسین» علما می‌گویند این اخبار است یعنی دوست دارد خداوند کسی را که حسین را دوست داشته باشد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: یکی از مشکلات بشر خودبینی است و خاصیت عشق این است که انسان را از خودبینی به دگربینی هدایت می‌کند. این دگربینی یا عشق به اجسام و اشیا است که عشقی یک طرفه محسوب می‌شود و یا نسبت به دیگری است که او هم می‌تواند به ما عشق بورزد. جاذبه عشق دو طرفه یا باقی است یا فانی. عشق‌های مجازی همه فانی هستند و عشق واقعی و باقی خداوند است.

ابراهیمی ترکمان ادامه داد: خداوند در آیات قرآنی می‌فرماید از آنچه که دوست دارید ببخشید. انسان خود را بیشتر از همه دوست دارد و یک لحظه از یاد خود غافل نمی‌شود. توجه انسان به خویشتن مانع توجه به خداوند می‌شود اما اگر انسان از خود خالی شد به دیگری توجه می‌کند. امام حسین (ع) در روز عاشورا فقط به خداوند توجه کرد و خداوند هر آنچه داشت به امام حسین (ع) بخشید و امام حسین (ع) نیز هر آنچه داشت را به خداوند داد. در تمام صحنه‌های کربلا اثری از خودبینی نمی‌بینیم. هر آنچه هست عشق به باقی و خداوند است. حتی یک مورد عشق فانی دیده نمی‌شود. امام حسین (ع) از همه چیز می‌گذرد برای اینکه بنده‌ها را از جهالت رهایی بدهد. امام حسین (ع) در فنا، بقا پیدا کرد. وی افزود: امام حسین (ع) در روز عاشورا نهایت خیرخواهی را به منصه ظهور گذاشت. امروز جمع شده‌ایم که مظاهر این خیرخواهی و محبت امام حسین (ع) به خداوند را در صحنه کربلا ببینیم.

پنجمین دوره اختتامیه جایزه جهانی اربعین در حالی برگزار شد که بیش از ۴۰۰۰ اثر از ۱۹ کشور به این دوره ارسال شده است که این آثار با موضوعات عکس، سفرنامه و فیلم است و از ۱۱ کشور برگزیده تقدیر و تجلیل شد.

/6262

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1305787

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =