سالانه ۲۵ هزارتن چای ایرانی کجا می‌رود؟

رئیس سازمان چای کشور گفت: تاکنون ۱۱۱ هزار و ۸۱۸ تن چای سبز خریداری‌ و از این میزان برداشت ۲۵ هزار و ۱۵۸ تن چای خشک استحصال‌شده که ۵ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از وزارت جهاد کشاورزی، حبیب جهانساز  گفت: بر اساس آمار روز گذشته تاکنون ۱۱۱ هزار و ۸۱۸ تن چای سبز خریداری‌شده که ۵۶ هزار و ۵۹۰ تن برگ سبز درجه ۱ و ۵۵ هزار و ۲۲۳ تن برگ سبز درجه ۲ بوده است.

وی افزود: از این میزان برداشت چای سبز ۲۵ هزار و ۱۵۸ تن چای خشک استحصال‌شده که ۵ درصد نسبت به مدت مشابه افزایش داشته است.

رئیس سازمان چای کشور، ارزش ریالی برگ سبز خریداری‌شده را ۳۰۹ میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: میزان مطالبات پرداخت‌شده به کشاورزان نیز  ۲۵۳.۷ میلیارد تومان بوده است که تاکنون ۸۲.۷ درصد آن پرداخت‌شده است.

وی، گفت: پس از پایان برداشت، به منظور به‌زراعی باغات چای، ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات با نرخ سود ۴ درصد در نظر گرفته شده که از طریق صندوق تخصصی حمایت از صنعت چای در مرحله اول به چای‌کاران پرداخت خواهد شد و خوشبختانه قابلیت پرداخت بیشتر و بدون سقف در مراحل بعدی وجود دارد.

جهانساز ادامه داد: با پرداخت  ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات، حدود ۵ هزار هکتار عملیات به‌زراعی انجام خواهد شد.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه باغات چای کشور قدیمی هستند و لازم است پس از ۱۸ تا ۲۰ سال کف‌بر شوند، افزود: عملیات به زراعی شامل انواع هرس ازجمله کف‌بُر، کمربُر و سربُر است و این عملیات سبب افزایش عملکرد حداقل ۱۰ تا ۲۰ درصدی خواهد شد؛ همچنین افزایش کمیت و کیفیت باغات را در پی دارد.

وی بابیان اینکه عملیات به‌زراعی باغات چای فقط مخصوص باغات فعال فعلی نیست، گفت: حدود ۵ تا ۶ هزار هکتار باغات رهاشده چای در کشور وجود دارد و برنامه‌ریزی‌شده پس از عملیات به زراعی، کف‌بُر و به‌روز کردن، این باغات وارد چرخه تولید شوند.

جهانساز افزود: ۸۵ درصد هزینه طراحی اجرای طرح‌های آبیاری تحت‌فشار برای باغات نیز به‌صورت بلاعوض از سوی دولت به باغاتی که پروانه بهره‌برداری دارند، پرداخت می‌شود.

۲۲۶۲۳۱
کد خبر 1305969

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =