همه آنچه که باید درباره کسب سهمیه المپیک در وزنه‌برداری بدانید

این گزارش کاملی است برای همه کسانی که می‌خواهند بدانند وزنه‌برداران چطور سهمیه المپیک می‌گیرند.

رضا پورعالی:این روزها اهالی ورزش و وزنه برداری با ابهام درباره کسب سهمیه المپیک در وزنه برداری سئوال می کنند و اطلاع دقیقی از شرایط و شانس های وزنه برداران ایران در مسیر حضور در المپیک توکیو ندارند. این مطلب به خیلی از ابهامات شما پاسخ می دهد.

 در المپیک توکیو در هر وزن 14 وزنه بردار حضور دارند
•  8 وزنه برداری که بیشترین امتیاز را در رنکینگ وزن خود در مراحل گزینشی المپیک کسب کرده باشند به المپیک می روند. 5 وزنه بردار برتر قاره ها نیز بر اساس همین رنکینگ مجوز حضور در المپیک را به دست می آورند. یک سهمیه هم به کشور میزبان تعلق دارد و در اوزانی که ژاپن حضور ندارد، یک وایلد کارت به یک ورزشکار میهمان تعلق می گیرد. 
•  شرط مهم این است که در هر وزن از هر کشور فقط یک نفر سهمیه بگیرد. یعنی اگر در بین 8 نفر برتر یک وزن مثلا 3 نفر از کشور چین باشد، نفرات نهم و دهم رنکینگ سهمیه خواهند گرفتند و آن دو چینی حذف می شوند.
•   امتیاز هر ورزشکار زمانی محاسبه می شود که آن ورزشکار شروط حضور در مسابقات گزینشی را احراز کرده باشد. اما این شروط چیست؟
-  فدراسیون جهانی مراحل گزینشی را به سه بازه زمانی شش ماه تقسیم کرده است:  (اول نوامبر 2018 تا 30 آوریل 2019 – اول می 2019 تا 31 اکتبر 2019- اول نوامبر 2018 تا 30 آوریل 2019)
-  هر ورزشکار در هر یک از این سه بازه ملزم به شرکت در یکی از مراحل گزینشی المپیک است و در کل باید در شش گزینشی حضور پیدا کند. مثلا 2-2-2 یا 1-2-3 یا 1-1-4 (اعداد نشانگر تعداد گزینشی ها در هر دوره هستند)
-  شرط دیگر این است که حتما یکی از گزینشی ها در سطح گلد (طلایی) باشد و در هر بازه ورزشکار حداقل یک گزینشی سطح گلد یا سیلور داشته باشد.
-  اگر ورزشکاری در گزینشی های بیشتری شرکت کند، بالاترین امتیاز برای او در بین گزینشی های هر بازه ثبت می شود اما در نهایت امتیاز شش گزینشی را خواهد گرفت نه بیشتر.

251 251

کد خبر 1306181

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =