۰ نفر
۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۵
چند درصد بیکاران تحصیل کرده هستند؟

تسنیم نوشت: سهم جمعیت بیکار فارغ التصحیل آموزش عالی از کل بیکاران کشور ۴۰.۳ درصد شده است.

بر اساس نتایج آمارگیری مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری جوانان ۲۴-۱۵ ساله در بهار ۹۸ حدود ۲۶.۵ درصد بوده است. این نرخ در زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر می باشد. بررسی روند تغییرات حاکی از آن است که این شاخص نسبت به فصل مشابه سال گذشته بهار ۹۷ حدود ۱.۸ درصد و نسبت به فصل گذشته زمستان ۹۷ حدود ۱.۶ درصد کاهش یافته است.

 نرخ بیکای جوانان ۲۹-۱۵ ساله نیز حاکی از آن است که ۲۳.۷ درصد از جمیعت فعال در این گروه سنی بیکار بوده اند.   این شاخص در بین زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر بوده است. روند تغییرات نرخ مزبور نشان می دهد که این شاخص نسبت به فصل مشابه در سال گذشته بهار ۹۷ و نسبت به فصل گذشته زمستان ۹۷ حدود ۱.۸ درصد کاهش داشته است.

 بررسی سهم اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان می دهد که بخش خدمات با ۴۹.۶ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود اختصاص داده است. بخش های صنعت با ۳۱.۵ درصد و کشاورزی با ۱۸.۹ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

 سهم جمعیت بیکار ۱۰ساله و بیشتر فارغ التصحیل آموزش عالی از کل بیکاران ۴۰.۳ درصد می باشد. این سهم در زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر می باشد. این شاخص نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۳.۹ درصد افزایش یافته است.

 از طرفی سهم جمعیت شاغل ۱۰ساله و بیشتر فارغ التحصیل آموزش عالی از کل شاغلان نیز ۲۴.۵ درصد می باشد که این سهم در زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر است. این شاخص نسبت به فصل مشابه سال گذشته ۱.۳ درصد افزایش داشته است.

 ۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1306201

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =