خرید حمایتی گوجه‌فرنگی در آذربایجان‌غربی آغاز شد

مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان‌غربی از آغاز خرید حمایتی محصول گوجه‌فرنگی از کشاورزان با نرخ مصوب هزار تومان در استان از ۱۱ مهر سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، شهریار حیدری با اعلام آغاز خرید حمایتی محصول گوجه‌فرنگی کشاورزان استان از ۱۱ مهرماه سال جاری خاطر نشان کرد: سازمان تعاون روستایی موظف است محصول گوجه‌فرنگی کشاورزان را به ازای هر کیلوگرم ۱۰۰۰ تومان خریداری کند.
حیدری افزود: با توجه به کاهش قیمت گوجه فرنگی و به منظور جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان و از بین رفتن انگیزه تولید این محصول ، سازمان تعاون روستایی به نمایندگی از دولت نسبت به خرید حمایتی گوجه فرنگی در قالب سازوکار تعریف شده و با رعایت سقف قیمت مصوب به ازای هر کیلوگرم تحویل درب مراکز خرید اقدام خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه مقدمات اجرای این امر با همراهی برخی کارخانه‌های تولیدی در آذربایجان‌غربی انجام شده ‌است، اضافه کرد: سازمان تعاون روستایی، همراهی حداقل ۲ کارخانه استانی را برای خرید و تبدیل گوجه فرنگی به رب مورد تاکید قرار داده بود که در این راستا، رایزنی‌هایی با سایر مدیران کارخانه‌های صنایع تبدیلی استان در حال انجام است و علت اصلی تاخیر در خرید حمایتی این محصول تعلل کارخانه داران در خرید این محصول است.
حیدری خاطر نشان کرد : در مرحله اول خرید روزانه در حدود ۴۵۰ تن به طور میانگین توسط ۲ کارخانه جذب خواهد شد که امیدواریم با رایزنی با سایر کارخانجات صنایع تبدیلی استان این میزان جذب نیز افزیش یابد.
وی از رایزنی استاندار آذربایجان غربی با وزیر جهاد کشاورزی در راستای انتقال نگرانی‌ها و دغدغه‌های کشاورزان استان طی روزهای گذشته خبر داد و بیان کرد: خرید تضمینی برخی محصولات از جمله گوجه‌فرنگی و همچنین بررسی مشکلات فروش سیب تولیدی استان از جمله مباحث مطرح در این دیدار بودکه مقرر شد به اهتمام سازمان تعاون روستایی، از بروز نوسان در قیمت فروش سیب درختی صنعتی نیز جلوگیری شود.
وی خاطر نشان کرد:  برداشت گوجه فرنگی از سطح چهار هزار و ۸۲۰ هکتار از اراضی زراعی زیر کشت این محصول در استان آغاز شده و امسال پیش بینی می‌شود که بیش از ۱۹۳ هزار تن گوجه فرنگی از اراضی زیر کشت این محصول برداشت شود.
حیدری با بیان اینکه تولید و سطح زیر کشت این محصول در استان ۱۷ درصد نسبت به پارسال افزایش دارد ، افزود: ۴۵ تا ۵۰درصد این محصول در داخل استان به اشکال مختلف اعم از تاره خوری و فرآوری شده مصرف می‌شود.
مدیر سازمان تعاون روستایی آذربایجان غربی اظهار کرد: ۶۰ هزار تن از گوجه فرنگی تولید شده در استان به صورت تازه خوری مصرف و بقیه توسط کارخانه های تبدیلی خریداری می‌شود.

46

کد خبر 1306327

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =