افشای نقش عربستان و امارات در تبلیغات علیه ایران

خبرگزاری صدا و سیما نوشت: یک پایگاه آمریکایی فاش کرد عربستان و امارات در تامین مالی تبلیغات علیه ایران و قطر در آمریکا دست دارند

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره؛  پایگاه آمریکایی ”لوبلاگ“ از احتمال دست داشتن عربستان و امارات در تامین مالی غیرعلنی گروه فشار آمریکایی برای تبلیغات علیه ایران و قطر خبر داد که می‌تواند نقض تامین مالی گروه‌ها در آمریکا باشد. این پایگاه در گزارشی مستند فاش کرد اسنادی که به دست آورده است نشان می‌دهد سازمان ”متحدان علیه ایران“، ده‌ها میلیون دلار تامین مالی دریافت کرده است و روابط تاثیرگذاری با محافل تصمیم ساز در آمریکا دارد.

محمد الاحمد خبرنگار الجزیره در واشنگتن، گفت: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته که می‌خواست درباره گام‌های آینده علیه ایران سخن بگوید، محل نامانوسی را به این منظور انتخاب کرد. او در کنفرانس سالانه سازمانی با نام ”متحدان علیه ایران هسته ای“، اعمال تحریم علیه شرکت‌هایی را که با تهران تعامل دارند، اعلام کرد. سفرا و مسئولانی از بحرین، امارات، اسرائیل و عربستان در این کنفرانس حضور داشتند. پایگاه ”لوبلاگ“ که در زمینه تحلیل سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه فعالیت می‌کند، از احتمال دست داشتن عربستان و امارات در تامین مالی پنهانی این گروه فشار خبر داد. این پایگاه در مقاله‌ای با استناد به اسناد اعلام کرد این سازمان ۳۵ میلیون دلار در دو سال گذشته برای تبلیغات علیه ایران و قطر، کمک دریافت کرده است. این مقاله همچنین این سوال را مطرح می‌کند که آیا این کمک مالی اعلام نشده، نقض قوانین آمریکا درباره ثبت اسامی سازمان‌های وابسته به کشورهای خارجی است.

جویل روبن دستیار اسبق وزیر امور خارجه آمریکا به الجزیره گفت: ”قانون ثبت اسامی سازمان‌های وابسته به خارج، به این منظور تدوین شده است که تضمین کند آمریکایی‌ها اطلاع داشته باشند که چه کسی گروه‌های فشاری را که برای تاثیرگذاری بر دولت آمریکا تلاش می‌کنند، تامین مالی می‌کند. به ویژه اگر از طرف‌های خارجی باشند. هر زمان که تامین مالی خارجی در واشنگتن به مراکز تحقیقاتی، شرکت‌های روابط عمومی یا گروه‌های فشار صورت گیرد، باید این مسئله در دفتر این قانون وابسته به وزارت دادگستری ثبت شود تا اصل شفافیت تضمین شود. “در ادامه این گزارش آمده است: مقاله پایگاه لوبلاگ همچنین فاش می‌کند این گروه فشار، در سال ۲۰۱۷ پنج میلیون دلار از موسسه‌ای به نام برنامه مبارزه با افراط گرایی دریافت کرده است که وزارت امور خارجه آمریکا تامین مالی آن را برعهده دارد و اتهامات عربستان و امارات درباره روابط قطر با تروریسم را تبلیغ می‌کند. جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا هم که معروف به دشمنی با ایران است، پیش از منصوب شدن به این سمت، ۲۴۰ هزار دلار دریافت کرده بود.

جویل روبن دستیار اسبق وزیر امور خارجه آمریکا به الجزیره افزود: ”تلاشی برای بررسی و تحقیق در مورد شیوه تامین مالی سازمان متحدان علیه ایران هسته‌ای و ماهیت ماموریت آن صورت گرفت. اگر اسنادی درباره تامین مالی خارجی این سازمان وجود داشته باشد، ممکن است دفتر این قانون وابسته به وزارت دادگستری از خود واکنش نشان دهد. زیرا تامین مالی از طرف کشورهایی مانند عربستان و امارات برای تاثیرگذاری بر سیاست‌های تصمیم سازان در آمریکا، این سازمان را به عنوان سازمانی جلوه خواهد داد که به عنوان حافظ منافع این دو کشور عمل می‌کند. “

خبرنگار این شبکه خاطر نشان کرد: با اینکه منبع این تامین مالی مشخص نیست، این پایگاه نامه‌های قبلی یوسف العتیبه سفیر امارات در واشنگتن را منتشر کرد که پاسخ‌هایی در این باره در آن‌ها وجود دارد. در یکی از نامه‌های العتیبه، نام مارک والاس مدیر سازمان متحدان علیه ایران هسته ای، وجود دارد که برای برنامه‌ای مربوط به مبارزه با تروریسم، از امارات درخواست کمک کرده است. این پایگاه آمریکایی تاکید کرد سفارتخانه‌های عربستان و امارات در واشنگتن، از اظهارنظر درباره این مقاله خودداری کردند. اقدام مایک پمپئو در انتخاب کنفرانس این گروه فشار برای سخنرانی درباره ایران و نیز روابط آن با جان بولتون و دیگر شخصیت‌های آمریکایی، نشان می‌دهد این گروه نزد تصمیم سازان در آمریکا دارای نفوذ است و بر تدوین سیاست‌های آن در منطقه تاثیر می‌گذارد.
310311
کد خبر 1306887

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  1 5
  با اینا میخواین تیم شین کی میفهمین اعراب بزرگترین بدترین و پست ترین دشمن ایران و ایرانیه صلح با امریکای عقرب ...شرف داره بر. اعراب..
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
   1 1
   شما کی میخوای متوجه بشی اعراب اختیاری از خودشون ندارن
 • IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۲
  2 3
  بلا نسبت گاو شیرده. باور کنید گاوها بفهمند ناراحت میشن. اینها خیلی نفهم تر هستند.
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۳
  1 1
  هرچهایران می کشد از دست عربهاست خودمان را به خواب زدیم