واکنش فلاحت‌پیشه به اتهام‌زنی برخی معترضان عراقی به ایران/آیت‌الله کعبی: اغتشاشگران عراقی آموزش دیده سعودی‌ها و آمریکایی‌ها هستند

ایسنا نوشت: یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که مخالفان سنتی عراق از اعتراضات مسالمت آمیز مردم این کشور برای پیگیری مطالبات به حقشان سوء استفاده کردند.

حشمت‌الله فلاحت پیشه، در تحلیلی از شرایط اخیر عراق گفت: باید از هرگونه تحلیل مداخله جویانه در قبال تحولات عراق پرهیز کرد. واقعیت این است که در اتفاقات پیش آمده بخشی از مردم عراق ناراضی هستند چون در این کشور روزانه سه میلیون بشکه نفت صادر می‌شود، اما مشکلات معیشتی مردم ادامه دارد و مطالبات واقعی آنها در موضوعاتی همچون اشتغال و امنیت اقتصادی وجود دارد. به ویژه این که در بخش هایی از حوزه‌های اقتصادی عراق نیز فساد دیده شده و این موارد غیر قابل انکار است.

وی گفت که در چنین شرایطی مردم عراق اعتراضات مسالمت آمیزی را برای بیان مطالباتشان به راه انداختند، اما کسانی که دشمنان واقعی عراق بودند از این اعتراضات سوء استفاده می‌کنند. آنها همان مخالفان سنتی هستند که از هر موضوعی برای ایجاد ناامنی در عراق استفاده می‌کنند. در این بین برخی از بازیگران از عوامل ناامن سازی عراق حمایت می‌کنند. همان کسانی که بعد از سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام بمب گذاری‌هایی را انجام دادند و سپس حامیان اصلی داعش بودند. آنها به دنبال تجزیه عراق هستند و سعی کردند در انتخابات این کشور نیز نقش میانجی بازی کنند.

فلاحت پیشه ادامه داد:‌ در این شرایط جریانات مخالف ثبات و توسعه در عراق سوار بر تحولات این کشور شدند که به ضرر مردم عراق خواهد بود. این موضوع را هم باید مردم عراق بدانند هیچ اقدام ایران در داخل عراق بدون دعوت این کشور انجام نشده اقداماتی که نتیجه آن توسعه عراق است.

وی توضیح داد: حضور جمهوری اسلامی در عراق در زمینه‌های نظامی امنیتی، سیاسی و اقتصادی به سود ملت این کشور بوده و در حوزه سیاسی و در جهت دفاع از تمامیت ارضی و حق حاکمیت مردم عراق و در حوزه نظامی در راستای مقابله با تروریست اقداماتی انجام شده است، جمهوری اسلامی در حوزه اقتصادی در احیای مبادله مرزی و صنایع سنگین نقش داشته و در نهایت نیز تجربیات بازسازی خود را در اختیار عراق داده است. این که برخی تلاش می‌کنند اتهاماتی را علیه ایران مطرح کنند کاملا کذب است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره‌ی پشت پرده اتفاقات اخیر برای تحت‌الشعاع قرار دادن مراسم اربعین گفت: واقعیت آن است که راهپیمایی اربعین باعث ناکام ماندن بسیاری از سیاست‌های تفرقه آمیز در داخل عراق و بین عراق و کشورهای همسایه شده است. کشورهای مختلفی برای این که راهپیمایی اربعین را با شکست مواجه کنند اقداماتی را انجام می‌دهند اما نتیجه عکس خواهند گرفت. اربعین امسال هم نماد وحدت بین مردم عراق و همدلی و همسویی بین ملت ایران و عراق خواهد بود.

اغتشاشگران عراق در اردوگاه‌های آمریکا و سعودی آموزش دیده بودند

همچنین فارس نوشت؛

آیت الله عباس کعبی، عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری، با اشاره به حوادث چند روز اخیر عراق گفت: دشمنان ملّت عراق و ایران و پشت پرده اتاق مکر و فریب، یعنی انگلیس خبیث و آمریکا و سعودی‌ها بیش از یکسال است که طراحی می‌کنند که در قالب اغتشاشات و فتنه، به بهانه وجود مشکلات اقتصادی و فساد در ادارات دولتی و کمبود خدمات، سلاح مقاومت در عراق را به سود آمریکا و آل سعود دگرگون کنند. حتی با خوش‌خیالی هم یک دولت جعلی برای خودشان اعلام کرده‌اند.

وی ادامه داد: بر اساس خبرهایی که از خیلی وقت پیش می‌رسید، در اردوگاه‌ها آموزش‌های ویژه‌ای به اغتشاش‌گران داده شده بود و حتی برخی افسران سرویس‌های انگلیسی، آمریکایی و سعودی برای سازماندهی و شبکه‌سازی در عراق مستقر شده بودند.

کعبی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه دولت عراق و مقاومت این کشور، پشت پرده اغتشاشات را افشا کرده و اسناد را ارائه بدهد، گفت: اغتشاش‌گران به‌دنبال این نبودند که مشکلات مردم عراق از لحاظ اقتصادی حل شود بلکه این مشکلات، بهانه‌ای برای فتنه قرار گرفت.  البته آن دسته از مردمی که به خاطر مشکلات و ضعف دولت به خیابان آمده بودند متوجه عناصر نفوذی و شبکه‌های سازمان‌یافته برای انحراف مطالبات مردمی شده‌اند و صفوف خود را از اغتشاش‌گران جدا کردند و دولت هم به تدریج کنترل خود بر ناآرامی‌ها را به‌دست آورده است.

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان،‌ ریشه فتنه عراق را کانون‌های سازمان‌دهی و شبکه‌سازی‌های سرویس‌های انگلیس، آل سعود و آمریکایی‌ها دانست و گفت: هسته‌های خفته بعثی‌ هم در این عرصه وارد شدند و به فضاهای ضد وحدت و یأس آلود و تحریک مردم دامن زدند.

کعبی ادامه داد: یکی از برنامه‌های دشمن این است که اربعین شکوهمند حسینی را تحت شعاع قرار دهند، مخصوصاً‌ که کانون‌های آشوب و فتنه در مناطق شیعی شکل گرفته است. البته مقاومت، در عراق ریشه دوانده و عمق رابطه معنوی و فرهنگی دو ملّت ایران و عراق بر پایه عشق اباعبدالله الحسین علیه‌السلام با این حرکت‌های فتنه‌انگیز از بین نمی‌رود.

وی با تأکید بر اینکه مردم عراق باید به هوش باشند و با شناسایی کانون فتنه، راهپیمایی‌هایی را علیه انگلیس، آمریکا، صهیونیست‌ها و آل سعود راه بیاندازند، گفت: حق مردم عراق است که خواهان اخراج عناصر نامطلوبی باشند که فتنه را سازمان‌دهی کردند.

۲۱۷۲۱۵

کد خبر 1307150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =