میزان نوشت: ساعاتی پس از تایید خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه و در آستانه حمله احتمالی ترکیه به نیروهای کرد در این منطقه، دونالد ترامپ گفت وقت آن رسیده است که آمریکا از «جنگ‌های بی‌پایان مضحک» در این منطقه کنار بکشد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در توییتر خود نوشته است که چند سال پیش که آمریکا وارد این منطقه شد قرار بود ۳۰ روز در سوریه بماند، اما ما ماندیم و بیشتر و بیشتر در نبردی فرو رفتیم که پایانی بر آن متصور نبود.

رئیس جمهور آمریکا گفت: کردها همراه ما جنگیدند، اما برای این کار مبلغ هنگفتی از پول و تجهیزات به آن‌ها داده شد.

آن‌ها چندین دهه است که با ترکیه می‌جنگند. من تقریباً ۳ سال جلوی این نبرد را گرفتم، اما زمان آن فرا رسیده است که ما از این جنگ‌های مسخره بی‌پایان، که بسیاری از آن‌ها قبیله‌ای هستند، خارج شویم و سربازانمان را به خانه برگردانیم.

وی افزود: ما در جایی جنگ خواهیم کرد که به نفعمان باشد و تنها وقتی مبارزه می‌کنیم که برنده شویم.

ترامپ در این رشته توییت نوشته که اکنون ترکیه، اروپا، سوریه، ایران، عراق، روسیه و کردها باید فکری به حال این وضعیت کنند؛ ما هفت هزار مایل دورتریم و هر وقت داعش به ما نزدیک شد آن را نابود می‌کنیم.

ترامپ در آستانه حمله ترکیه، کُردها را تنها گذاشت/ هر وقت داعش به ما نزدیک شد آن را نابود می‌کنیم!

در حالی که ترکیه اعلام کرده به زودی از زمین و هوا به مواضع کردها در شمال شرقی سوریه حمله می‌کند، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید این نهاد برای بدترین وضعیت در منطقه آماده می‌شود.

پانوس مومتسیس، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید سوالات بی‌پاسخ بسیاری درباره عملیات قریب‌الوقوع ترکیه در شمال شرقی سوریه وجود دارد.

وی می‌گوید سازمان ملل یک برنامه احتمالی برای تهیه مواد غذایی و تجهیزات بهداشتی تدارک دیده تا در صورت آوارگی و جابه‌‎جایی گسترده جمعیت آن را به اجرا در آورد.

همچنین گفتنی است؛ ساعاتی پیش رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه تایید کرد که نیروهای آمریکایی در حال تخلیه مواضع خود از شمال شرقی سوریه هستند.

تخلیه نیروهای نظامی ایالات متحده از شمال سوریه پس از آن صورت می‌گیرد که روز گذشته (یکشنبه ۶ اکتبر) روسای جمهور ترکیه و آمریکا با هم تلفنی گفتگو کرده بودند.

اعلام این خبر از سوی اردوغان در حالی است که یک گروه شبه‌نظامی کرد فعال در منطقه نیز گفته است که نیروهای نظامی آمریکا، شب گذشته مواضع در اختیارشان در شمال شرقی سوریه را تخلیه کرده‌اند.

نیروهای دموکراتیک سوریه که رهبری آن در دست نیروهای کرد «یگان‌های مدافع خلق» و یکی از متحدان ایالات متحده در منطقه است، در بیانیه‌ای گفته‌اند: علیرغم تلاش‌هایمان برای پرهیز از هرگونه تشدید تنش نظامی با ترکیه و انعطافی که برای ایجاد مکانیسمی برای تامین امنیت مرزی از خود نشان داده‌ایم، آمریکایی‌ها به تعهداتشان عمل نکرده و نیروهای خود را از مناطق مرزی با ترکیه خارج کرده‌اند.

نیروهای کرد همچنین در این بیانیه افزوده‌اند که؛ ترکیه برای یک «عملیات تهاجمی» در شمال و شمال شرقی سوریه آماده می‌شود که می‌تواند تاثیر «به شدت منفی» بر جنگ با داعش داشته باشد.

ترکیه اعلام کرده است که هدف عملیات نظامی نیروهایش این است که می‌خواهد یک منطقه حائل در مناطق جنوبی این کشور در همسایگی با شمال شرق سوریه ایجاد کند.

اردوغان همچنین گفته است که؛ در نیمه اول ماه نوامبر به آمریکا سفر خواهد کرد و سعی می‌کند مسئله مناقشه برانگیز خرید هواپیماهای جنگی اف-۳۵ را با دونالد ترامپ حل و فصل نماید.

23231
کد خبر 1308171

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =