موضع‌گیری دوباره فرانسه درباره عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه

ایرنا نوشت: وزیر دفاع فرانسه درباره عقب نشینی نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه ابراز نگرانی کرد.

به گزارش فرانس ۲۴، «فلورانس پارلی» روز دوشنبه هشدار داد که تصمیم آمریکا مبنی بر عقب نشینی نیروهای نظامی این کشور از شمال شرقی سوریه - که دست ترکیه را در حمله به نیروهای دمکراتیک سوریه باز می گذارد - می تواند زمینه را برای ایجاد یک گروه دولت اسلامی فراهم کند.

این رسانه فرانسوی نوشت: فرانسه یکی از متحدان اصلی واشنگتن در ائتلافی به رهبری آمریکاست که از هواپیماهای جنگی این کشور برای حمله به اهداف نظامی و نیروهای ویژه گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه در زمین، با هماهنگی مبارزان محلی کرد و عرب استفاده می شود.

آمریکا روز دوشنبه با عقب نشینی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری این کشور، نیروهای خود را به عنوان تلاشی برای پایان دادن به "جنگهای بی پایان"، از مرزهای شمال شرقی سوریه به عقب برگرداند.

پارلی به خبرنگاران در شمال فرانسه گفت: ما قصد داریم که مراقبت کنیم تا این انصراف اعلام شده از سوی آمریکا و حمله تهاجمی احتمالی توسط ترکیه اقدامی خطرناک را به دنبال نداشته باشد. به گفته او این چنین اقدام هایی در جهت به خطر افتادن جان مردم منطقه بسیار خطرناک است که با اهداف اولیه ائتلاف مغایرت دارد و در نهایت به نفع داعش تمام می شود.

وزیر دفاع فرانسه افزود: ما باید بسیار هوشیار باشیم که مانورهایی از این نوع ، برخلاف اهداف ائتلاف بیش از آنکه داعش را تضعیف و ریشه کن کند به تقویت این گروه منجر خواهد شد.

مقامات فرانسوی پیشتر گفته بودند که خروج آمریکا پاریس را ناچار خواهد کرد که نیروهای خود را پس بگیرد. پس از اعلام مشابه ترامپ در ژانویه امسال ، رئیس جمهوری فرانسه گفت که ترامپ را متقاعد کرده تا نظر خود را تغییر دهد.

فرانس ۲۴ افزود: فرانسه پس از چندین حمله مرگبار به خاک این کشور، به ویژه در مورد تهدید گروه دولت اسلامی حساس شده است. مقامات این کشور معتقدند این گروه شبه نظامی همچنان تهدیدها را به دنبال دارند.

هشدار فرانسه به ترکیه

وزارت خارجه فرانسه هم روز گذشته درباره هرگونه اقدام ترکیه که مبارزه علیه داعش را در سوریه با تهدید مواجه می ‌کند، هشدار داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی فرانسه روز دوشنبه در پاسخ به سوالات خبرنگاران، نگرانی عمیق این کشور از وقوع یک عملیات نظامی یک جانبه احتمالی توسط ترکیه به شمال شرق سوریه را ابراز و تاکید کرد ما از ترکیه می خواهیم که از انجام ابتکار عملی مخالف منافع ائتلاف جهانی علیه داعش که این کشور بخشی از این ائتلاف است، جلوگیری کند.

وزارت خارجه فرانسه افزود: هرگونه اقدام یک جانبه می تواند عواقب بشردوستانه قابل توجهی داشته باشد و اجازه فراهم شدن شرایط بازگشت ایمن و داوطلبانه پناهندگان به مناطق مبدأ آنها را نمی دهد. هرگونه عملیات نظامی یک جانبه در شمال سوریه به هم خوردن وضعیت انسانی و از بین رفتن امنیت و استقرار در منطقه را منجر خواهد شد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، داعش که از زمان شکست خود مخفی شده همچنان تهدیدی جدی برای امنیت ملی ما محسوب می شود. در سوریه ، این سازمان هنوز منابع و ظرفیت قابل توجهی برای اقدام دارد.

کاخ سفید روز یکشنبه خبر داد که ترکیه به زودی در شمال سوریه دست به عملیاتی نظامی خواهد زد که آمریکا در آن مشارکت نخواهد داشت.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته در پیامی توئیتری تهدید کرد در صورتی که ترکیه اقدامی در سوریه کند که از خطوط قرمز مد نظر او فراتر باشد، اقتصاد آنکارا را به طور کامل نابود خواهد کرد.

ترامپ در پیام خود نوشت: هماهنگونه که پیشتر گفته‌ام، صرفا برای اینکه یادآوری کنم، اگر ترکیه اقدامی کند که از نظر من خارج از خطوط قرمز باشد، اقتصاد ترکیه را به طور کامل ویران و نابود می‌کنم (همانطور که پیشتر کرده‌ام!).

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با بیان اینکه ترکیه، اروپا و دیگر کشورها باید مراقب جنگجویان تروریست داعش و خانواده‌های آنان باشد، مدعی شد که ایالات متحده همه سرزمین‌های اشغال شده توسط داعش را بازپس گرفته است. ترامپ تاکید کرد که اکنون کشورهای منطقه که برخی به گفته وی «دارای ثروت فروان» هستند، باید خود از سرزمین‌هایشان حفاظت کنند.

رئیس جمهوری آمریکا صبح دوشنبه در توئیتی با اعلام عقب نشینی نظامیان آمریکایی از سوریه نوشت: وقت آن رسیده که آمریکا از سوریه خارج شود. قرار بود نیروهای آمریکایی برای انجام ماموریتشان تنها ۳۰ روز در سوریه باشند، اما این حضور چندین سال به طول انجامید. اکنون زمان آن رسیده به این جنگ بی هدف پایان داده شود.

او به بازگشت نظامیان آمریکایی به کشورشان اشاره کرد و گفت: آمریکا تنها زمانی می جنگند که به نفعش باشد و تنها برای کسب پیروزی جنگ می کند.

ترامپ خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را نخستین بار اواخر سال ۲۰۱۸ اعلام کرد؛ تصمیمی که به استعفای «جیمز متیس» وزیر دفاع وقت آمریکا منجر شد.

«نیروهای دمکراتیک کرد سوریه» موسوم به "قسد" که مورد حمایت واشنگتن هستند نیز این اقدام آمریکا را بدعهدی توصیف کردند و گفتند که آمریکایی ها از پشت به ما خنجر زدند.

خروج نظامیان آمریکایی از سوریه در حالی صورت می گیرد که ترکیه از آغاز عملیات جدیدی علیه کردهای سوریه خبر داده است.

310311
کد خبر 1308324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • عباس IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۶
    0 0
    سلام،مردم شریف وغیور کرد به ریسمان پوسیده امریکا آویزان نشوید که بلایی که برسر بارزانی آمد برسرشما هم می آید.کردها باید با حاکمیت مرکزی کشورها متحد شوندتا بتوانند برای مردمشان رفاه،امنیت وآرامش به ارمغان بیاورند.تجربه چندین دهه منازعه ومناقشه کردها با دولت های مرکزی چیزی جز رنج،زجر،مرگ و نیستی ،ناامنی، آوارگی و.....برای کردها نداشته است .احزاب کرد همیشه یا آلت دست شرق ویا آلت دست غرب بوده اندومنافع آنها را تامین کرده اند وهیچ منافعی برای مردم کرد نداشته اند.سهم مردم کرد از جنگها همیشه رنج ودرد وناامنی وآوارگی بوده است.پس بیاییدآگاه و هشیارشوید وبااتحاد با دولتهای مرکزی کشورها لبخند شادی ورفاه وامنیت وپیشرفت را برای مردم خسته از جنگهای بی ثمر و مضر هدیه کنید.اعتماد نکته کلیدی و رمز موفقیت وپیشرفت است اگر عنصر اعتماد بین دولتها وسران ومردم کرد ازبین برود دولتهارا درکمک به مردم کرد مردد ودچارتردید می نمایدوموجب عقب ماندگی مردم کرد ومناطق کرد نشین می گردد.