ویلموتس به دنبال راه کی‌روش برای صعود به جام جهانی

تیم ملی ایران در دومین دیدار خود در مقدماتی جام جهانی در حالی به مصاف کامبوج می‌رود که این تیم در دوره قبلی جام جهانی حضور داشته و این بار به دنبال صعود از گروه خود است.

زاوش محمدی: تیم ملی عصر امروز در دومین دیدار خود در مقدماتی جام جهانی در استادیوم آزادی به مصاف تیم ناشناخته کامبوج می رود. شاگردان ویلموتس در اولین بازی خود در هنگ کنگ موفق شدند با دو گل این تیم را شکست دهند و با یک بازی کمتر از بحرین، در رده دوم گروهC قرار بگیرند.
ملی پوشان ایران در حالی خود را برای جام جهانی 2022 آماده می کنند که در دو دوره گدشته بدون اما و اگر به جام جهانی صعود کردیم.
پس از ناکامی در صعود به جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی با علی دایی و افشین قطبی، مدیران فدراسیون وقت، با کارلوس کی روش قرار داد امضا کردند و این مرد پرتغالی دو بار تیم ملی ایران را به جام جهانی رساند.
ایران در مقدماتی جام جهانی 2014 برزیل در دور اول با قطر، بحرین و اندونزی همگروه بود. شاگردان کی روش موفق شدند با سه پیروزی و سه تساوی و با 12 امتیاز به عنوان تیم اول گروه به مرحله بعد صعود کنند. در این مرحله ایران در دو بازی رفت و برگشت مقابل قطر به تساوی رسید و همچنین در دو بازی اندونزی را شکست داد و مقابل بحرین و در تهران با نتیجه 6-0 پیروز شد و در منامه با تساوی 1-1 متوقف شد.
یوزهای ایران در دور بعد با کره جنوبی، ازبکستان، قطر و لبنان همگروه بود که شاگردان کی روش این بازی ها را با برد مقابل ازبکستان در تاشکند شروع کردند و کره را در تهران بردند اما باخت در بیروت مقابل لبنان و ازبکستان در تهران در دور برگشت، کار صعود را برای شاگردان کی روش سخت کرد. اما این پایان ماجرا نبود و ملی پوشان در سه بازی آخر خود مقابل قطر، لبنان و کره به پیروزی رسیدند تا پس از 8 سال طعم صعود به جام جهانی را بچشند. آن هم در خانه کره جنوبی که 4 سال قبلش با گل دقایق پایانی پارک، مانع صعود ما به آفریقای جنوبی شده بودند.


پس از بازی های درخشان ایران در جام جهانی 2014 و عملکرد خوب آنها در جام ملتهای 2015، فدراسیون فوتبال قرارداد کارلوس کی روش را تا پایان جام جهانی 2018 تمدید کرد و این مرد پرتغالی شروع به تغییر نسل در تیم ملی کرد.
کی روش بازیکنان صاحب نامی همچون مهدی رحمتی، هادی عقیلی، امیرحسین صادقی، محمدرضا خلعتبری، مجتبی جباری و... را از تیم ملی کنار گداشت و به جای آنها به جهانبخش، آزمون، بیرانوند و پروعلی گنجی میدان داد.
ملی پوشان در دور اول با عمان، ترکمنستان، گوام و هند همگروه بودند که موفق شدند با 6 برد و دو تساوی به مرحله بعد صعود کنند.


شاگردان کی روش در مرحله بعد دوباره با کره جنوبی، ازبکستان، قطر، چین و سوریه همگروه شدند که سفیدپوشان ایران در این بازی ها آنقدر خوب ظاهر شدند که دو بازی مانده به پایان این رقابت‌ها صعود خود را به جام جهانی جشن گرفتند و پس از برزیل دومین تیم صعود کننده به جام جهانی بودند.
شاگردان کی روش با 22 امتیاز به عنوان صدرنشین از این گروه صعود کردند و راهی روسیه شدند.
حالا و تنها پس از گدشت 14 ماه از جام جهانی روسیه، ملی پوشان ایران این بار با مرد بلژیکی آماده رویارویی با رقبا می شوند و تصمیم دارند برای سومین بار پیاپی راهی جام جهانی شوند. جام جهانی‌ای که برگزاری آن بیش از پیش به ایران نزدیک است و شاگردان ویلموتس دوست ندارند در این تورنمت حضور نداشته باشند.
 

256 43

کد خبر 1308912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =