ماجرای کمبود کتاب‌های درسی/ مشکل چیست؛ کمبود کتاب یا اشتباه در توزیع؟

تسنیم نوشت: معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به مشکل در توزیع کتاب‌های درسی گفت: گروهی تعیین بررسی زنجیره چاپ تا توزیع در مدرسه شده است تا موضوع را بررسی کند و جلسه‌ای با مدیرکل شهر تهران برای حل مشکل داشتیم.

کتاب‌های درسی دوره متوسطه دوم حالا برای بعضی دروس مانند تفکر و سواد رسانه‌ای کمیاب شده است و مدیران مدارس در جست‌وجوی کتاب‌ها  چند باری را به مناطق آموزش وپرورش مراجعه کرده‌اند اما دست خالی بازگشته‌اند و در مناطق هم خبری از کتاب‌های درسی نیست.

برخی‌ها هم گفتند، کتاب‌های درسی که حالا در انبار مناطق آموزش‌وپرورش یافت نمی‌شود و دست مدارس و دانش‌آموزان از آن کوتاه است، به بازار سیاه راه یافته و در میدان انقلاب چند برابر قیمت در حال فروش است.

اما در میدان انقلاب هم خبری از کتاب‌های درسی چاپ امسال نیست، از هر فروشنده ای که پ سراغ کتاب‌های چاپ ۹۸ را می‌گیرم، می‌گوید امسال کتاب خیلی کمیاب است، به خاطر گرانی کاغذ کتاب کم است اما چاپ ۹۷ را داریم.

این دقیقا همان روایتی است که برخی مدیران مدارس برای ما بازگو کردند و گفتند حتی در بازار سیاه هم خبری از کتاب‌های چاپ امسال  نیست تا حداقل دانش‌آموزان بتوانند از آنجا کتاب‌ها را بخرند!

حالا کار به جایی رسیده است، دانش‌آموزانی که کتاب درسی ندارند با گوشی از کتاب دوستان خود عکس می‌گیرند تا از درس عقب نمانند و البته مدارسی که وضع مالی بهتری دارند از فایل پی دی اف کتاب‌های درسی کپی گرفته و آن  را در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهند و با این شرایط سر می‌کنند تا شاید خبری از رسیدن کتاب‌های درسی بیاید.

اشکال کار در توزیع کتاب‌های درسی است

در همین رابطه علی باقرزاده معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به تسنیم گفت: همانطور که قبلاً اطلاع‌رسانی کردیم بیش از تعداد دانش‌آموزان کتاب چاپ شده است یعنی ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دانش‌آموز داریم و ۱۴ میلیون‌و۸۵۰ هزار کتاب درسی یعنی ۱۴۲  میلیون جلد کتاب چاپ و بین استان‌ها توزیع شده است.

وی افزود: اشکال در توزیع کتاب‌های درسی است یعنی ممکن است از استان به شهرستان یا شهرستان به مدرسه توزیع نشده باشد یا کتاب به مدرسه رفته باشد اما بسته‌بندی نکرده باشند اما این مشکلات باید برای هفته اول می‌بود و در هفته دوم مهر نباید مسئله‌ای وجود داشته باشد.

کارگروهی برای بررسی مشکل تعیین شد

باقرزاده گفت: گروهی از دفتر چاپ و نشر کتاب‌های درسی تعیین شده‌اند و مرحله چاپ تا توزیع را بررسی می‌کنند و جلسه‌ای را با مدیرکل آموزش وپرورش شهر تهران داشتند و او هم کارگروهی تعیین کرده است تا بررسی کنند کجای کار ایراد داشت که کتاب‌های درسی به دست دانش‌آموزان نرسیده و بیشترین مشکل هم مربوط به شهر تهران است.

توزیع کتاب چاپ ۹۷ در برخی استان‌ها

معاون سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه‌داد: برخی استان‌ها می‌گویند که کتاب چاپ ۹۷ برای آنها آمده است و چون کتاب‌های امسال نسبت به سال گذشته تغییر کلی نداشته، ایرادی ندارد و حتما نباید کتاب چاپ جدید باشد چرا که کتاب امسال با کتاب سال گذشته تغییری از نظر مولف نداشته‌اند.

باقرزاده مطرح‌کرد: از ابتدا گفتیم دو عنوان کتاب سبک زندگی دختران و پسران با تأخیر می‌رسد چون ۲۷ شهریور کتاب‌ها تحویل شده است همچنین برخی کتاب‌های کاردانش قرار نبود چاپ شوند و سرفصل‌ها ارائه شده است و مدرس باید براساس آن تدریس کند.

وی در ادامه گفت: باید به طور دقیق اعلام شود در کدام منطقه و مدرسه کتاب درسی نیست تا به طور دقیق بررسی کنیم در برخی مواقع ممکن است دانش‌آموز از یک استان به استان دیگر منتقل شده باشد اما مدرسه خود را در سامانه کتاب‌های درسی ویرایش نکرده باشد.

امسال آموزش وپرورش کار توزیع کتاب‌های درسی دوره متوسطه دوم را خودش بر عهده گرفت در حالیکه پیش از این، کتاب‌های درسی توسط کتاب فروشی‌ها عرضه می‌شد.

۴۷۲۳۷
کد خبر 1309499

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =