بازتاب حادثه نفتکش ایرانی در رسانه‌های دنیا

ایرنا نوشت: رسانه‌های بین‌المللی روز جمعه خبر حادثه نفتکش ایرانی در دریای سرخ را در صدر اخبار مهم خود قرار دادند.

نفتکش ایرانی SABITI متعلق به شرکت ملی نفتکش صبح امروز (جمعه) در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی دچار انفجار در بخش بدنه شد.

وال استریت ژورنال به این نکته اشاره کرد که خدمه کشتی سالم هستند و بدنه کشتی آسیب اندکی دیده است.

شبکه فرانس ۲۴ فرانسه در تارنمای خود نوشت، آخرین اطلاعات شرکت Refinitiv درباره سابیتی مربوط به ۱۴ اوت (۲۳ مرداد) است که در سواحل جنوبی ایران در خلیج فارس حضور داشت. این شرکت داده‌های مربوط به ردیابی کشتی‌ها را ثبت می‌کند.

شبکه الجزیره انگلیسی به نقل از تارنمای Tankertrackers گزارش داد که این نفتکش حامل یک میلیون بشکه نفت بوده است.

خبرگزاری فرانسه نوشت، این حادثه باعث شد تا بهای نفت بیش از ۲ درصد افزایش پیدا کند که این مساله نگرانی‌های تازه‌ای درباره عرضه نفت به وجود آورده است.

رویترز، تارنمای «مارکت‌واچ»، بلومبرگ و ... نیز در گزارش‌های خود افزایش بهای نفت را به عنوان تیتر انتخاب کردند.

رسانه‌های عرب‌زبان مانند الجزیره، المیادین و رسانه‌های انگلیسی‌زبان همچون تایم، دیلی تلگراف، تایمز لندن، تلویزیون «ان‌اچ‌کی» ژاپن، سی‌ان‌ان، واشنگتن‌پست از جمله رسانه‌هایی هستند که به این حادثه پرداختند.

شبکه‌های فاکس نیوز آمریکا و ای. بی. سی. نیوز استرالیا در گزارش‌های خود به این نکته پرداختند که عربستان تاکنون در این باره اظهارنظری نکرده است.

«سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به هدف قرار گرفتن نفتکش ایرانی «سابیتی» در دریای سرخ اعلام کرد: بررسی‌های انجام شده توسط شرکت ملی نفتکش ایران نشان می‌دهد که کشتی ایرانی از مکانی نزدیک به کریدور عبوری این نفتکش از شرق دریای سرخ، دو بار و به فاصله حدود نیم ساعت مورد هدف قرار گرفته و آسیب دیده است.

سید عباس موسوی با اشاره به تحت کنترل بودن شرایط نفتکش اظهار داشت: خوشبختانه خدمه نفتکش هیچگونه آسیبی ندیده‌اند و شناور در حالت پایدار قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: در چند ماه گذشته برخی اقدامات تخریبی دیگر نیز علیه نفتکش‌های ایران در دریای سرخ صورت پذیرفته که بررسی‌ها در خصوص عوامل دخیل در این اقدامات در حال انجام است.

310311

کد خبر 1309503

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محمدی IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۹
    0 0
    وزارت امورخارجه از طریق دیپلماسی خارجه باید با قدرت بجد تمام زوایای آن را مشخص کند و ایران با اشکار شدن زوایای آن، با تمام قدرت از منافع ملی خود دفاع می کند، گذشت آن زمانی که هواپیمای ایرباس آ-۳۰۰ ایران ایر پرواز ۶۵۵ را با زن و کودک و پیر و جوان در خلیج همیشه فارس بزنند، خلیج فارس را برای آسیا ناامن جلوه دهند تا در شکست های پی در پی خود فرار رو به جلو داشته باشند، بی شک رد پای شیطان دیده می شود و با این اعمال و ناامن کردن منطقه نمی توانند کسب رای کنند و امپریالیسم سرمایه داری نفس های اخرش را می کشد و به اعمال حقیرانه روی اورده، ایران دقیق و حساب شده، باصبر و توکل بخداوند یکتا نه استقلال و عزت اش را از دست می دهد، نه زیر بار نظام زورگو و یکجانبه گرایی سردمداران امریکایی می رود و با مشخص شدن زوایای آن تمام دنیا خواهند فهمید که سردمداران امریکایی و رژیم جعلی صهیونیسم سعی در ناامن کردن دنیا برای تجارت با ملتها را دارند و ایام ایام سالار ازادگان جهان است و ایران همه چیز را بدقت تحت کنترل دارد و به قوه الهی پیروزی با حق است و کارهای حقیر شیطان را خداوند یکتا خوار می کند