هشدار تازه آمریکا به ترکیه درباره عملیات در شمال سوریه

ایرنا نوشت: وزیر دفاع آمریکا روز جمعه گفت: ایالات متحده با اقدامات هماهنگ نشده ترکیه در سوریه مخالف است و اگر ارتش این کشور همچنان به فعالیت خود ادامه دهد، با عواقب جدی مواجه خواهد شد.

به گزارش بلومبرگ، مارک اسپر در تماس تلفنی با خلوصی آکار همتای ترکی خویش در مورد تبعات جدی حملات به شمال سوریه هشدار داد.

اسپر در این تماس تلفنی گفت که عملیات ترکیه در سوریه پیشرفت ائتلاف جهانی علیه داعش را در سال های اخیر به خطر انداخته و واشنگتن نسبت به هرگونه حرکتی که می تواند به نیروهای ایالات متحده در منطقه آسیب برساند، هشدار می دهد.  

پنتاگون در بیانیه ای اعلام کرد، در حالی که وزیر امور خارجه آمریکا مجددا تأکید کرد که ما به روابط دوجانبه استراتژیک خود با ترکیه اهمیت می دهیم، اما این حملات تبعات جدی برای ترکیه خواهد داشت.

به گفته پنتاگون، وزیر دفاع در تماس تلفنی با همتای ترکی از آنکارا خواست تا به حملات خود در شمال شرقی سوریه پایان دهد تا ایالات متحده، ترکیه و شرکای منطقه ای بتوانند قبل از اینکه دیر شود، یک راه حل مشترک برای کاهش تنش در منطقه بیابند.

ارتش ترکیه از روز چهارشنبه به بهانه «مقابله با تروریسم» و «پاکسازی مرز سوریه و ترکیه» از حضور شبه‌نظامیان کردی که آنکارا آن‌ها را تروریست می‌داند، به شمال سوریه حمله کرد.

آغاز عملیات نظامی ترکیه یک روز بعد از آن صورت گرفت که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پس از تماس تلفنی با اردوغان، از تصمیم خود برای خارج کردن نظامیان آمریکایی از شمال سوریه خبر داد. کردها این اقدام آمریکا را «خنجر از پشت» توصیف کرده‌اند.

310311
کد خبر 1309581

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =