انتقاد به نمایشگاه کتاب خرم آباد مغرضانه و بهانه گیری است

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد لرستان گفت:در واقع فلسفه وجودی نمایشگاه کتاب استانی قبل از اینکه ،مقوله خرید و فروش کتاب باشد ،مقوله نمایش تازه های چاپ استان است و اصلی ترین هدف برگزاری نمایشگاههای کتاب علاوه بر نمایش توان صنعت نشر و چاپ استان ،ایجاد یک فرصت عظیم فرهنگی برای فعالان عرصه فرهنگ و رسانه است تا با برگزاری نشستها و برنامه های فرهنگی ،امکان برقراری گفتگوهای فرهنگی را به مثابه راه حل آسیبها و معضلات فرهنگی و اقتصاد فرهنگ و هنر و رسانه،مهیا نمود.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، ناصر دولتشاه  در این زمینه به خبرنگار خبرآنلاین گفت: در تایید این مدعا همین بس که در مهمترین و معروفترین نمایشگاههای کتاب دنیا نظیر نمایشگاه کتاب فرانکفورت،آمریکا و سایر کشورهای اروپایی،از مجموع ۵روز نمایشگاه فقط  ۲روز بازدید برای عموم آزاد است و بندرت خرید و فروش کتاب توسط مردم صورت می گیرد.البته این مهم در نامگذاری نمایشگاه در ایران رعایت شده است.

وی افزود: نکته دیگر در برگزاری نمایشگاههای کتاب استانی ،این است که متاسفانه در صنعت نشر کشور علیرغم اختصاص یارانه هم به ناشر (کاغذ)وهم به مصرف کننده(بن تخفیفی خرید کتاب)هرساله استقبال مردم از کتاب های کاغذی رو به کاهش است.

دولتشاه در ادامه تصریح کرد: از سوی دیگر وظیفه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایجاد تمهیدات مقدماتی برای برگزاری نمایشگاه کتاب است و برگزار کننده نمایشگاههای استانی موسسه نمایشگاههای فرهنگی کشور است.

برخی انتقادات مغرضانه و جهت دار هستند

معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد لرستان با بیان اینکه برخی انتقادات مغرضانه و جهت دار هستند اظهار داشت:  ،مخاطب منصف رابطه بین ناشر مورد نظر و منتقد نمایشگاه را در حمایت یکی از نامزدهای تصدی مدیرکلی ارشاد بدرستی درک کرده و هدف از این انتقاد آسمان و ریسمان را بسادگی درخواهد یافت. متاسفانه بدلیل کمبود اعتبارات فرهنگی ،اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ناگزیر بوده است،مبلغ ۴۵۰میلیون ریال را به یارانه خرید کتاب برای مردم،مبلغ۲۵۰ میلیون ریال را به اجاره نمایشگاه و هزینه باربری و تخلیه بار و پذیرایی از ناشرین و مبلغ ۳۰۰میلیون ریال را به تبلیغات اختصاص دهند.لذا برخی سازمانها و صنایع استان تمایل داشتند ،در برنامه های فرهنگی مشارکت نمایند.

ناصر دولتشاه همچنین می افزاید : کما اینکه در سال ۱۳۹۶ دانشگاه علوم پزشکی لرستان به منظور حمایت از برگزاری یازدهمین نمایشگاه کتاب استانی مبلغ ۵۰۰میلیون ریال به حساب یکی از موسسات برگزار کننده نمایشگاه واریز کردند.لازم به ذکر است آن مبلغ در زمانی صورت گرفت که یکی از نامزدهای مدیر کلی ارشاد،درآن برهه معاون فرهنگی ارشاد بودند.

اعمال مدیریت هزینه ها در نمایشگاه امسال

وی افزود: ضمنا درسال ۱۳۹۶ باتوجه به شرایط اقتصادی آن زمان کل هزینه برگزاری نمایشگاه نزدیک به ۲۲۰میلیون تومان بود و هزینه نمایشگاه امسال در دوره آقای فتائی جمعا کمتر از۱۰۰میلیون تومان شده است.آقایان بجای اینگونه انتقادات که بیشتر به بهانه گیری شبیه است توضیح بفرمایند علت این همه اختلاف چیست.؟؟ چرا آقای فتائی با مدیریت و بهره وری هزینه ها را تا۱۰۰میلیون کاهش داده اما دو سال قبل تر نمایشگاه ۲۲۰میلیون هزینه داشته است.جالب است بدانید در دوروز اول نمایشگاه سال۹۶ مبلغ کتاب فروش رفته،  ۷۰میلیون بوده و الان در دومین روز نمایشگاه ۷۴میلیون کتاب فروش رفته است .

46

کد خبر 1310452

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =