از مشکلات ریوی تا افسردگی؛ زنان خانه‌دار در معرض چه بیماری‌هایی هستند؟

می‌گویند زحمت ما بی‌ارزش است و کسی آن را به عنوان شغل نمی‌شناسد. درحالی‌که ما شاغلان بدون مرخصی و بازنشستگی هستیم و خانه محل کار ماست.

الهه صالحی: این در حالی است که خانه‌داری نه تنها مساوی با بی‌کاری و استراحت نیست که شغلی بسیار مهم و حتی خسته کننده است و به اندازه هر شغل دیگری ممکن است به فرد آسیب برساند. از افسردگی و احساس مفید نبودن گرفته تا بیماری‌های قلبی و ریوی. هرچند که کسی بی‌مزد و قدردانی ماندن و جدی گرفته نشدن زحمات‌شان را جز سختی کار و آسیب‌هایی که در معرض آن هستند، نشناسد.

دکتر یاسر لبافی نژاد متخصص طب کار در این رابطه به خبرآنلاین می‌گوید: عوامل آسیب رسان شغلی چند دسته هستند و هم در خارج از منزل و محیط کار و هم در منزل وجود دارند؛ یکی از آن‌ها عوامل ارگونومیک است که به عنوان علم صحیح انجام کار و تعامل انسان با محیط و تناسب کار با انسان تعریف می‌شوند.

او ادامه می‌دهد: وضعیت نامناسب بدن هنگام کار کردن؛ مثل خم بودن طولانی مدت گردن یا کمر هنگام کار کردن یا ایستادن طولانی مدت یا کار سنگین و فشار بیش از حد به سیستم اسکلتی و عضلانی به عنوان عوامل آسیب رسان ارگونومیک شناخته می‌شوند که ممکن است در خانه هم وجود داشته باشند.

لبافی نژاد می‌گوید: این عوامل در طولانی مدت باعث می‌شوند فرد دچار بیماری‌های اسکلتی عضلانی مثل کمردرد زانو درد و ارتروز شود و کمبود کلسیم و ویتامین دی هم می‌تواند به این عوامل دامن بزند.

افسردگی و کار تکراری خانه

طبق آمار نظرسنجی موسسه گالوپ ریسک ابتلا به افسردگی در زنان خانه‌دار بیشتر از زنانی است که خارج از خانه کار می‌کنند و تنها ۲۸ درصد آنها افسردگی را گزارش می‌کنند. این آمار در زنانی که فرزندی ندارند یا شاغل اند، ۱۷ درصد است.

بر اساس این نظرسنجی، مادران خانه‌دار گفته بودند بیشتر از اینکه احساس موفقیت و پیشرفت داشته باشند، احساس می‌کنند در رنج و کشمکش اند. آنها می‌گفتند که کار ما اغلب کم ارزش تلقی شده و اصلا به عنوان یک شغل دیده نمی‌شود در حالی‌که مراقبت از بچه‌ها کار سختی است و از نظر جسمی خسته کننده و از نظر روحی منزوی کننده است.

برخی بر این باورند که شاغل بودن برای فکر احساس عزت نفس و استقلالی به همراه می‌آورد که محرومیت از آن می‌تواند باعث ایجاد خشم و افسردگی در یک فرد شود. این عده معتقدند که انسان ها با احساس به رسمیت شناخته شدن و استقلال، حس پیشرفت دارند و خوشحالی ما به این بستگی دارد که حس کنیم از کاری که انجام می‌دهیم قدردانی می‌شود.

با این حال به گفته برخی مادران خانه‌دار، فشار مالی موضوعی به مراتب بزرگتر از حس قدردانی نشدن است و آنها نداشتن درآمد مستقل را عاملی مضاعف بر این فشار دانستند.

 لبافی نژاد افسردگی را جز عوامل سایکولوژیک یا روانی دسته بندی کرده و می‌گوید: استرس‌ها و اختلالات خواب و افسردگی ناشی از کار تکراری از جمله این آسیب‌ها هستند که ممکن است در خانم‌های خانه‌دار ایجاد بی‌انگیزگی کند.

این متخصص طب کار ادامه می‌دهد: همچنین استرس ناشی از کار خانه و فرزند پروری  می‌تواند برای آنها مشکلات متعددی را به همراه داشته باشد که در نهایت این استرس‌ها و احساسات باعث افسردگی و اختلالات خواب شده و خود این استرس می‌تواند بیماری‌های دیگری مثل بیماری‌های قلبی عروقی و بیماری‌های گوارشی را به همراه داشته باشد.

اگزماهایی که هدیه کار با مواد شوینده اند

کار مکرر با آب و مواد شوینده، عاملی است تا میلیون‌ها زن خانه‌دار در جهان را در معرض بیماری‌ها و اگزمای پوستی قرار داده و یکی از شایع‌ترین دلایل مراجعه زنان به متخصص پوست باشد.

متخصصان دلایل بیماری‌های پوستی را قرار گرفتن مکرر دست‌ها در معرض آب و مواد شیمیایی پاک کننده و ضدعفونی‌کننده و عدم استفاده از دستکش می‌دانند و این بیماری‌ها در اختلالات شغلی طبقه بندی می‌کنند که به دلیل ماهیت کار یک فرد، ایجاد یا بدتر می‌شود. از نظر آنها  اختلالات پوستی زمانی رخ می دهد که دفاع طبیعی پوست توسط عوامل مکانیکی، شیمیایی یا بیولوژیکی به خطر بیفتد و پوست را در برابر عفونت‌ها آسیب‌پذیرتر شود.

همچنین مطالعات اخیر نشان می‌دهد که استفاده مداوم از سفیدکننده‌ها و سایر مواد ضدعفونی‌کننده با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های مهلک ریوی در ارتباط است. محققان هشدار داده‌اند که استفاده مداوم از مواد سفیدکننده و ضدعفونی‌کننده خطر بروز بیماری مزمن انسداد ریوی را تا حد قابل توجهی بالا می‌برد.

 به گزارش گاردین، مطالعات ۳۰ ساله دانشگاه هاروارد و مؤسسه ملی بهداشت و مطالعات پزکشی فرانسه حاکی از آن است افرادی که تنها یک بار در هفته از محصولات بهداشتی ضدعفونی و سفیدکننده استفاده می‌کنند تا ۳۲ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های ریوی قرار می‌گیرند.

لبافی نژاد این دسته از بیماری‌ها را در نتیجه عوامل شیمیایی دانسته و توضیح می‌دهد: حلال‌ها، اسیدها، شوینده‌ها، قلیاها و ...گازهایی مثل گازCO  و ترکیباتی مثلNO  که بعضا ممکن است توسط اجاق گازهایی که در محیط بسته کار می‌کنند، تولید شوند یا گرد و غباری که به طور دائمی در منزل وجود دارد.

او ادامه می‌دهد: انواع بیماری‌های تنفسی مثل آسم‌های تحریکی و الرژیک، مشکلات قلبی عروقی در اثر آلاینده‌هایی که در هوای ساختمان وجود دارد و بیماری‌های پوستی درماتیت‌های تحریکی و الرژیک که بیماری های التهابی پوست هستند و بیماری‌های عفونی پوست همه ممکن است در منزل ایجاد شوند.

لازم است بدانید که میزان بعضی الاینده ها در منزل به دلیل اینکه تهویه مناسب وجود ندارد و در خانه تجمع پیدا می‌کنند بیشتر از محیط بیرون است که با توجه به اینکه زنان خانه دار زمان بیشتری را در منزل هستند بیشتر در معرض خطرات آن هستند.

.

بیماری‌های قلبی گره خورده با کم تحرکی زنان خانه‌دار

یک مطالعه جدید نشان داده است که زنان خانه دار در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته مغزی هستند. متخصصان معتقدند که این احتمال به دلیل این است که زنان خانه‌دار تحرک کمتری دارند و احتمال بیشتری دارد که دچار اضافه وزن یا افسردگی باشند.

در این مطالعه، محققان دانشگاه کارولینای شمالی ۷۰۰۰ زن ۴۵ تا ۶۴ ساله را مورد بررسی قرار دادند تا ببینند آیا بین وضعیت اشتغال، بیماریهای قلبی و قلبی ارتباط وجود دارد یا خیر و از تجزیه و تحلیل ها دریافتند که زنان شاغل در خارج از خانه ریسک کمتری دارند.

به گفته این محققان تئوری‌ها نشان می دهد که زنان با پذیرش نقش‌های بیشتر، ممکن است از وضعیت سلامتی بهتری نسبت به زنانی که نقش‌های کمتری دارند، برخوردار باشند.

در نهایت، به گفته متخصصان، زنان خانه‌دار هم مانند تمام کسانی که شغل‌های دیگری دارند، نیازمند توصیه‌هایی در رابطه با مصرف مکمل‌ها و تمرین‌های ورزشی و رعایت اصول ایمنی هستند تا از آسیب‌ها و خطرات شغل خود در امان باشند.

۴۷۲۳۲

کد خبر 1311293

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • DE ۲۲:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  24 20
  خانم های خانه دار اعتراض دارن میتونن جای شون را با آقایان عوض کنن. جای آقایی وایستند که در اوج گرمای تابستان پای تنور نانوایی یا کوره ذوب فلزات کارخانه ایستاده . میتونن جای آقای پیک موتوری وایستند که در سرما و برف و بارون با تیغ آفتاب تابستان در خیابان های پر دود و ترافیک برای یه لقمه نون جونش را کف دستش می گذاره. جای راننده کامیونی باشند که شب و روزشون در بیابان میگذره. جای آقای رفتگری باشند که ساعت سه نصف شب وقتی خانمهای خانه دار در خواب ناز هستند داره جارو میکشه. جای آقایان پرسنل بندر و اسکله و سکوی نفای و پالایشگاه ها در جنوب باشند که در هوای شرجی پنجاه درجه دارن جون میکنن...
  • LU ۱۴:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
   1 0
   بی نام 22:06 آفرین . خوب نوشتی.
  • ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
   1 0
   مواد شوینده خانگی که روز به روز داره سازگارتر با پوست دست میشه . طوری که الان تقریبا هیچ آسیبی نمیرسونه. ضمن اینکه دستکش خانگی برای ظرف شویی و نظافت به قدر کافی هست. ای کاش چندتا عکس هم از دستان چروک خورده و آفتاب سوخته مردانی میگذاشتین که زیر آفتاب سوزان هر روز کار میکنن یا در محل کار شون در تماس با انواع مواد شیمیایی هستند. مثل مکانیک هایی که هر روز دستشان تا آرنج در روغن و گریس و انواع آلودگی است.
 • IR ۲۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  19 4
  الان که مد شده برای کارهای خونه یا کارگر میگیرن یا شوهر بیجاره شون یه روز تعطیلش را به جای استراحت باید بشور بساب کته. ماشین ظرف شویی و لباس شویی تمام اتوماتیک و کترینگ و تهیه غذا هم که عملا کاری باری زن خانه دار باقی نگذاشته. نمیدونم چرا اینقدر دنبال مظلوم نمایی هستند. معمولا حساب بانکی شون هم از زنان شاغل پر تر هست. چون راه پول درآوردن بدون زحمت کشیدن را خوب بلدند
 • IR ۰۱:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
  11 6
  بمیرم الهی زنای امروزی مگه کار میکنن تو خونه ؟؟
  • LU ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
   1 0
   والا به خدا
 • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
  21 3
  مشکل زنان خانه دار در درحه اول بیماری مظلوم نمایی است.
 • IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
  21 4
  زن و مردی که شاغل هساتد و بیرون خانه کار میکنند هم زحمت های داخل خانه را دارند و هم زحمت و سختی های مختلف محل کار را. آنوقت زن خانه دار که در آسوده ترین شکل ممکن قرار داره نمیدوتم چرا ادعا داره باید مثل کسی که بیرون کار میکنه حقوق و بیمه و مزایا داشته باشه.
  • IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
   0 2
   زنان شاغل روزی ۸ ساعت بچه هاشون و میندازند سر مادر شوهر خودشان می رن اداره بگو بخند با همکارا اون وقت زنان خانه دار صبح تا شب سروکله با بچه و آشپزی و ...آخرش هم تحمل غرغرای شوهر دست آخرم میکند شما که کار نمیکنید
  • LU ۱۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
   1 1
   آره به خدا. در شرایط امروزی کشور، که حتی شاغلین هم بیمه نمی شوند و حقوقشان 6 ماه 6 ماه عقب می افته، این چه توقع مضحکی است که خانه دارها دارند
  • IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
   1 0
   به عنوان یک زن شاغل با این نظر موافقم. متاسفانه خیلی از زنان خانه دار در زندگی توقعاتی از همسرشون دارند که حتی زنان شاغل ندارند. درک زنان شاغل نسبت به مشکلات مالی زندگی خیلی بیشتر از زنان خانه دار هست
 • IR ۱۴:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
  1 1
  کامنت ها چقدر پر از خشم بود. این کامنت ها نشون میده تو زندگی های زناشویی چه خبره و چقدر دو طرف نسبت به هم احساس خشم دارن. آقایون محترم که از بی مسئولیتی خانم هاشون ناراحت هستند و این بی مسئولیتی رو به همه ی خانم ها نسبت میدن میتونستن موقع انتخاب همسر به جای توجه به زیبایی، معیارهای دیگه ای رو مد نظر فرار بدن. اشتباه این عده از آقایون شاکی اینه که به جای اینکه کسی رو انتخاب کنن که باهاش تفاهم دارن و درکشون میکنه میرن سراغ دختری که شکستن ناخنش و آرایشش براش از همه چی مهمتره.