ترامپ موافق اخراج فتح الله گولن بوده است

ایرنا نوشت: روزنامه آمریکایی روز چهارشنبه نوشت: رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۷ با طرح اخراج فتح الله گولن به ترکیه موافق بوده است اما با مخالفت مشاوران وی طرح اخراج گولن اجرایی نشد.

روزنامه واشنگتن پست نوشت: «رودی جولیانی» وکیل کنونی دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷میلادی از رئیس جمهوری آمریکا خواست تا با درخواست ترکیه برای اخراج گولن موافقت کند.

ترکیه در دو سال گذشته همواره از آمریکا خواستار اخراج گولن شده است، زیرا وی باید در ترکیه به جرم طرح کودتا علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه محاکمه شود.

یک مقام ارشد دولت آمریکا به واشنگتن پست گفت: در سال ۲۰۱۷ برخی از مقامات دولت از جولیانی شهردار اسبق نیویورک خواستند تا طرح اخراج گولن را به ترامپ مطرح نکند.

به گزارش واشنگتن پست، اما ترامپ در آن زمان با پیشنهاد جولیانی در مورد اخراج گولن موافقت کرد و گفت چرا ما نباید وی را به اردوغان دوست صمیمی خود تحویل بدهیم.

براساس گفته مقام دولت آمریکا، به رغم موافقت ترامپ مشاوران وی در آن زمان با طرح اخراج گولن به ترکیه مخالفت کردند.  

رسانه‌های ترکیه گزارش کردند که یک هیأت آمریکایی در ماه ژانویه (دی ماه۹۷) با مقامات ترکیه درباره درخواست اردوغان برای استرداد گولن به ترکیه گفت‌وگو کردند.

جولیانی در واکنش به انتشار مطلب واشنگتن پست به این روزنامه آمریکایی گفت: من هرگز نماینده ترکیه نبوده ام.

وی همچنین از اظهار نظر در مورد آنکه چرا در آن زمان خواستار اخراج گولن و بازگشت وی به ترکیه شده بود، اجتناب ورزید.

روابط میان آمریکا و ترکیه بعد از تصمیم ناگهانی ترامپ برای خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرق سوریه و آغاز حملات نظامی ترکیه به کردهای سوریه با افزایش تنش همراه بوده است.

310311
کد خبر 1311438

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • آسو IR ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۴
    0
    اخراج به ضرر ترکیه است، آمریکا هم از ترکیه دور است و جمعیت ترک های آمریکا کم است، و این برش گولن را کم می کند،در صورت اخراج مسلما گولن ترکیه نمیره یا یک کشور اوروپای غربی(کا اکثرا جمعیت قابل توجه ترکان مهاجر دارند)یا یک کشور عربی مخالف مثل مصر میزبان میشه،که ضررش خیلی بدتره، رجب تو سلطان سلیمان که سهله حتی رجب اودیک هم نیستی،توهم قدرتت رو که میبینم یاد یکی میفتم که میخواست دروازه های تمدن رو عبور کنه و به پادشاهان گذشته میگفت شما بخوابید من بیدارم،همه دیدن عاقبتش را،تازه اون از تو هم قویتر بود هم قابل تحمل تر،