جنگ سرد مسکو با واشنگتن/ از سفر سه دیپلمات آمریکایی به آرخانگلسک جلوگیری شد

ایرنا نوشت: سه دیپلمات ارشد آمریکایی که در نظر داشتند به صورت مخفیانه خود را به یکی از مناطق نظامی ممنوعه روسیه برسانند در میانه راه با نیروهای امنیتی روسیه مواجهه و مجبور به بازگشت شدند.

این حادثه دوشنبه گذشته رخ داد اما رسانه‌های دولتی روسیه روز چهارشنبه آن را فاش کردند و اعلام شد: ماموران امنیتی سه دیپلمات ارشد آمریکایی شامل «کورتیس» وابسته نظامی نیروی دریایی، «آریولا» دبیر و «دان» وابسته نظامی سفارت آمریکا در مسکو را از قطار نونوکسا- سورودوینسک در استان آرخانگلسک بیرون کشیده و اجازه ادامه سفر به آنها را ندادند.

در خبرها هیچ اشاره‌ای به نام کوچک دیپلمات‌های آمریکایی نشده است.

ایگور اولوف استاندار استان آرخانگلسک از اظهار نظر در مورد اخراج سه دیپلمات آمریکایی خودداری کرده است و حتی خبری نیز از بازداشت احتمالی آنان در دست نیست چرا که آنها با تلاش خود برای رفتن به منطقه ممنوعه، قوانین روسیه را نقض کرده‌اند.

روستای نونوکسا در 40 کیلومتری شهر سورودوینسک استان آرخانگلست قرار گرفته و در نزدیکی آن میدان نظامی نیروی دریایی روسیه قرار دارد که در آن بعضا آزمایش‌های حساس و فوق امنیتی صورت می‌گیرد.

دیپلمات‌های آمریکایی به وزارت دفاع روسیه گفته بودند که اگر چه می‌خواهند به استان آرخانگلست بروند اما قصدی برای سفر به شهر سورودوینسک ندارند.

17 مرداد ماه امسال در هنگام آزمایش موتور موشک در میدان نظامی نیروی دریایی روسیه در نونوکسا انفجاری رخ داد که طی آن پنج تن از کارکنان شرکت روس اتم کشته و سه نفر دیگر مجروح شدند.

بسیاری از رسانه‌ها در غرب با پوشش گسترده این حادثه، خبر از فاجعه اتمی دیگری همچون چرنوبیل در روسیه دادند چرا که گزارش شده بود برای لحظاتی ابرهای رادیواکتیویته در محل بوجود آمده است.
شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه ساعاتی پیش به نقل از یک مقام وزارت خارجه روسیه و بدون ذکر نام وی اعلام کرد: به نظر می‌رسد دیپلمات‌های آمریکایی راه خود را گم کرده بودند؛ ما آماده‌ایم به کارکنان سفارت آمریکا در مسکو نقشه جغرافیای روسیه را هدیه دهیم.
«ربکا روز» سخنگوی سفارت آمریکا در مسکو نیز مدعی شده است که پیشتر سفر سه دیپلمات آمریکایی به استان آرخانگلسک اعلام شده بود.

براساس اطلاعات منتشر شده در برخی رسانه‌ها، سه دیپلمات آمریکایی ساعت 18 روز 14 اکتبر در ایستگاه قطار سورودوینسک در هنگام بازبینی مدارک متوقف شدند چرا که برای پلیس آشکار شد که آنها بدون مجوز قصد رفتن به میدان نظامی را دارند.

2323
کد خبر 1311571

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =