نتانیاهو در برابر دو چالش بزرگ و دو گزینه سخت

ایسنا نوشت: تلاش‌های نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی تا کنون بی‌نتیجه بوده است. او سه روز فرصت دارد دولت خود را تشکیل دهد. این در حالی است که شانس رقیب او، بنی گانتس نیز برای کسب اکثریت لازم در پارلمان بسیار محدود ارزیابی می‌شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل امروز (دوشنبه) مصادف با  ۲۹ مهر (۲۱ اکتبر) ۷۰ ساله می‌شود. این سیاستمدار محافظه‌کار حزب لیکود اسرائیل با دو چالش بزرگ روبه‌رو است. نخست اینکه پنج هفته پس از انتخابات پارلمانی او هنوز موفق به کسب اکثریت لازم در پارلمان برای تشکیل دولت نشده است و دوم اینکه باید در برابر مقامات قضایی اسرائیل از خود در ارتباط با پرونده‌های ناظر بر فساد مالی دفاع کند.

خبرگزاری آلمان روز یکشنبه ۲۰ اکتبر خبر از دشواری‌های نتانیاهو برای تشکیل دولت ائتلافی داده است. از انتخابات ۱۷ سپتامبر حدود پنج هفته می‌گذرد. اما به‌رغم توصیه روون ریولین، رئیس اسرائیل مبنی بر تشکیل دولت ائتلاف بزرگ میان دو حزب لیکود و "لیست آبی - سفید" متعلق به بنی گانتس، رهبر پیشین ارتش اسرائیل، نتانیاهو در جلب نظر مساعد احزاب حاضر در پارلمان ناموفق بوده است.

یک هفته پس از انتخابات، بنی گانتس اعلام کرده بود که حاضر به ادامه گفت‌وگوهای این حزب با نمایندگان لیکود بر سر تشکیل دولت ائتلافی نیست. گانتس پیش از آن اعلام کرده بود که مشکلی با همکاری با حزب لیکود ندارد اما به علت پرونده‌های مربوط به فساد مالی نتانیاهو، حاضر به همکاری با شخص نتانیاهو نیست.

بحران سیاسی تشکیل دولت

بحران سیاسی تشکیل دولت ائتلافی در اسرائیل از زمان انتخابات ماه آوریل وارد مرحله جدیدی شد. در آن هنگام نیز نتانیاهو و رقیبان انتخاباتی خود نتوانستند، اکثریت لازمه برای تشکیل دولت را کسب کنند. همین موضوع باعث تجدید انتخابات پارلمانی شد.

انتخابات مجدد نیز نتوانست تغییری جدی در آرایش نیروهای و توزیع کرسی‌ها در پارلمان اسرائیل  ایجاد کند. حزب لیکود موفق به کسب ۳۲  کرسی شد و ائتلاف "آبی- سفید" به رهبری گانتس ۳۳ کرسی را از آن خود کرد. هیچ یک از دو حزب اما نتوانستند اکثریت لازم در پارلمان را برای تشکیل دولت کسب کنند.

از این رو رئیس اسرائیل خواستار تشکیل دولت ائتلاف بزرگ، میان دو حزب لیکود و "آبی - سفید" شد. تلاشی که در عمل نافرجام ماند.

هر یک از این دو حزب نیاز به آرای حزب راست‌گرای "اسرائیل خانه ما" به رهبری آویگدور لیبرمن دارند. لیبرمن اعلام کرده که از هیچ یک از دو حزب یاد شده حمایت نمی‌کند. عدم آمادگی لیبرمن برای ائتلاف با نتانیاهو از جمله دلایلی بود که انتخابات ماه آوریل و تلاش نتانیاهو در ماه مه سال جاری برای تشکیل دولت را به شکست کشاند.

اکنون دو گزینه در برابر بنیامین نتانیاهو قرار دارد. او تا پایان روز چهارشنبه ( ۲۳ اکتبر) فرصت دارد یا از ریولین تقاضا مهلت بیشتر کند و یا باید از مسؤولیت تشکیل دولت اعلام کناره‌گیری کند. در چنین شرایطی، ریولین از رقیب او در انتخابات پارلمانی اخیر، بنی گانتس خواهد خواست تا در راه تشکیل دولت ائتلافی اقدام کند.

اما ارزیابی‌ها حکایت از آن دارند که شانس بنی گانتس نیز برای تشکیل یک دولت ائتلافی محدود است.

310311

کد خبر 1312733

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =