۸۱ نفر
۲ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵
«ستایش»؛ چرا زنان همیشه باید فدایی دیگران باشند؟

ستایش داستان سریال «ستایش» را می‌توان جای هر کدام از زنان گذاشت و پرسید آیا زنان چند بار زندگی می‌کنند و مردان تنها یک بار؟

 سریال «ستایش» که این شب‌ها هوش و حواس خانواده‌های ایرانی را به خود معطوف کرده، در هر حال کندوکاو دیدگاه‌هایی پیرامون زنان است که اگر جامعه‌مان را زیر و رو کنید به خوبی متوجه می‌شوید که واقعاً حقیقت دارد و صرفاً یک داستان نیست!

فقط کافی‌است همین ستایش داستان را، فامیل و همسایه خودتان تصور کنید! شما بگویید! آیا اگر طاهر زنده بود و ستایش فوت کرده بود، طاهر هیچ‌گاه ازدواج نمی‌کرد؟! خودتان فکر کنید! چرا جامعه ما در دنیای حقیقی نسبت به تجدید همسر امثال حشمت فردوس ( آن هم سرِ پیری!) دیدگاه غیرمعمولی ندارد اما ازدواج مجدد ستایش را گناه کبیره می‌بیند؟

 این قضیه در دنیای مطلقه‌ها هم تفسیر دور و درازی دارد! هیچ‌کس در ایران، نسبت به طلاق مرد دیدگاه بدی ندارد؛ اما نگاه‌ها به زنان مطلقه، مدل و مفهوم خاص دیگری دارد!

چرا زنان همواره نقش فدایی را در زندگی دارند؟! چرا مرد مجاز به رفع تنهایی‌هایش است و زن محکوم به زندگی گذشته؟! نکند زنان چندین و چند بار زندگی می‌کنند و مردان؛ تنها یک بار که در این زندگی اکنون ما، مردان مجازند و زنان محکوم؟!

جامعه سنتی ما همیشه زن را فداکار، مهربان، بامعرفت و فهمیده جلوه داده است..، جامعه به این‌که بانوان کم توقع هستند، عادت کرده، به پاسوزی‌شان برای حفظ خانواده خو گرفته و ... شاید در انتهای سریال همه چیز خوش و خرم تمام شود و زندگی روال عادی به خود بگیرد...شاید بتوان گفت ازدواج مجدد ستایش تنها یک مثال برای کل زندگی باشد...اما آیا در جامعه واقعی هم زنان به زندگی منصفانه و عادلانه خود می‌رسند؟!

۵۷۲۵۸

کد خبر 1313661

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 36
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • آقای محترم NL ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  زنان ایرانی وقتی بحث آزادی های اجتماعی و ازدواج دوباره و حجاب و ورزشگاه موتور سواری مطرح میشه غربی میشن و اندازه زن غربی آزادی میخوان. وقتی صحبت مهریه و نفقه گرفتن و تامین مسکن میشه کاملا مسلمان و سنتی و شرقی میشن. وقتی صحبت حق سر کار رفتن میشه کاملا غربی میخوان باشن. وقتی صحبت از این میشه که زنان شاغل غربی به اندازه مردانشون در مخارج و مسکن سهم دارن؛ کاملا شرقی و ایرانی میشن!!! همیشه هم خر را میخوان هم خرما را. هم امتیازات زن غربی را میخوان داشته باشن هم امتیازات زن سنتی ایرانی را. همزمان نه مسئولیتهای زن غربی را میخوان داشته باشن نه وظایف و مسئولیت زن ایرانی را!!
  • IR ۰۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   72 84
   اقای نامحترم، زنان ایرانی با قوانین عقب مانده و بدوی زن ستیز زندگی می کنند نه قوانین مدرن!زنان غربی اگر به اندازه مردان هزینه می کنند بدلیل این است که بیرون رفتنشان از خانه منطو به اجازه مرد نیست. هر چند زنان بسیاری خزج شوهر بیمصرف خود را می دهند ولی دست اخر حقی بر زندگی خودشان یا کودکشان ندارند.
  • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   خانم کمی نا قسمنی محنرم اگه شما اذن بیرون رفنن از منزل و برخی قوانین اسلامی رو ئقب موندگی میدونید کاری ندارم ولی چرا گرفنن مهریه و خرجی و نفقه رو که کامل کننده همون حکم اسلامیه ئقب موندگی نمیدونید؟به نظرم فکر میکنید قوانین رو باید خانمها به میل خودشون اننخاب کنند؟ به نظر منم خوبه که زنها همون ازادیهای کشورهای اروپایی رو داشنه باشند و جهیزیه هم ندهند و حق طلاق داشنه باشند ایراد نداره در مقابل مهریه باطل بشه و نفقه باطل بشه و خرجی خونه با هر دوشون باشه و خانمها هم دو سال سربازی بروند شیربها هم باطل بشه ما مردها همه موافقیم شما چطور؟
  • سودابه - استکهلم SE ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   من قبلا در ایران زندگی میکردم و پس از ازدواج ، چون همسرم تابعیت سوئد داشت با سوئد مهاجرت کردم. بنابراین وضعیت زنان هم در ایران و هم در اروپا را تجربه کرده ام. به نظرم در ایران زنان بی دلیل و بی اندازه اینقدر غر میزنند. با توجه به شرایط کلی جامعه ایران که بحران اقتصادی وجود دارد زنان در فشار خیلی کمتری نسبت به آقایان هستند. و در قانون مخصوصا درخصوص ازدواج امتیازهای زیادی به زن ایرانی داده اند که در خیلی از نقاط دنیان چنین نیست. حتی در غرب. نمیگویم همه چیز برایشان اوکی هست، ولی اگر مشکلی هست برای آقایان هم هست. و چه بسا با توجه به اینکه در ایران قانون و عرف از مرد توقع خیلی بیشتری برای کسب درآمد دارد، فشارهای بیشتری روی مردان است. به عنوان یک زن میگویم در جامعه فعلی ایران، در بحث دفاع از حقوق زنان زیاده روی شده و از آن ور بام افتاده ایم. به طوری که باید کم کم جنبش های دفاع از حقوق مردان ایجاد شود.
  • IR ۱۱:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   19 37
   شما این نظر رو توی همه ی مطالب درباره حقوق خانوم ها کپی کن
  • رضا AE ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   16 51
   اقای محترم شما باید عمیق تر از این حرف ها فکر کنید اگر فشار کاری و مادی و استرس ها بر زنان تحمیل بشه و تبدیل به یک وظیفه بشه زن ها حاضر به بارداری نمیشن و بدنشون به خاطر تحمل حجم استرس و فشارکاری نازا خواهد شد ولی مردها از از نظر جسمی مخصوص کار هستن در کل خانوما اگر به صورت قانونی وارد بازار کار بشن نسل جامعه خشک میشه هممون منقرض میشیم پس بهتره زن و مرد وظایف خودشونو داشته باشن اینم ربطی به موتور سواری و سایر امکانات زندگی نمیشه بهتره منطقی فکر کنید نه خودخواهانه
  • حرف حق گفته IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   41 8
   پاسخ کاربر 11:19 : حرف حق هزار بار هم کپی شود بازهم کم است. بعضی حرف ها برای اینکه جا بیافته و فراموش نشه ، باید بارها و بارها تکرار بشه.
  • IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   35 6
   11:23 به خانمهای باردار مرخصیهای انچنانی میدهند الانشم خانمهای زیادی سر کار میرن بیل نمیزنند که
  • FR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   19 30
   سودابه خانم از استکهلم کاربر بالایی راست میگه شما این نظر بیربط ات رو زیر همه مطالب مربوط به خانم ها می زاری. من هم دارم المان زندگی می کنم. فرانسه هم زندگی کردم. مثل شما هم طفیلی شوهرم نشدم که خودمو به اروپا برسونم. خودم یکه و تنها رفتم و مسئولیت کامل زندگی ام هم به عهده خودمه. هیچ پولی هم از خانواده ام نمی گیرم. به شدت حقوق زنان اینجا بالاست طوری که کارفرما با کارمندهای مرد دعوا می کنه اما با خانم ها حتی کل کل هم نمی کنه که براش دردسر نشه.تو که اینقدر از خانم های ایرانی ایراد می گیری خودت از همون ادم هایی هستی که روی شونه های شوهرشون می ایستن تا به جایی برسن. اگه عرضه داشتی می خواستی قبل از ازدواج بری سوئد.
  • IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
   0 0
   خخخخخخخ عالی گفتی
  • IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
   5 0
   خانم 20:07 ظاهرا شما نتونستی ازدواج کنی از حرف های سودابه خانم بدت اومد
 • مهدی IR ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  57 3
  من با کلیت حرفها مخالف نیستم ، اما بر سر سشریال ستایش و بدآموزیهاش حرف دارم.مشکل ازدواج کردن ستایش نیست. بلکه نحوه ازدواج ایشانه. فقط با گفتن سر سفره شام قراره بچه ها و پدر شوهرش رضایت اعلام کنند؟ انتظار داشتید همه بزنند و برقصند؟ خب معلومه شوکه میشند و برای تصمیم یگری درست یناز به زمان دارند. ستایش حتی اجازه نداد چند روز بگذره و اونها با این واقعیت کنار بیاند. سریعا تاریخ ازدواج مشخص کرد و بدون گفتن رفت سر سفره عقد.فقط به دخترش خبر داد که بیاد سر عقد. تازه بدتر اینکه بجای اینکه بره خانه شوهر ، داماد رو میاره خونه خودش !!!! اصلا به فکر پسرش و پدر شوهرش نیست. خب خانه رو میزاشتی برای پدر شوهر و پسرت و میرفتی خانه شوهر.کار ستایش اخلاقی بود؟ درست بود؟ در حق ازدواج داشتن ستایش کسی شکی نداره ، اما نحوه برخورد او بعد از اینمه سال بسیار بد و زشت بود .حق هر زن و مردی است که ازدواج کنند ، اما نحوه انجام کار بسیار مهمه. آیا کار خانم بزرگ(اکرم محمدی) که برای دامادش زن پیدا کرده بود درست بود؟ اگر دامادش بیماری پیدا می کرد ، باید طلاق دخترش رو می گرفت و برای بچه دار شدن با کسی دیگه ازدواج می کرد؟
  • علی IR ۱۱:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   24 0
   بسیار زیبا نوشتید. متشکرم
  • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   36 1
   واقعا نحوه ی ازدواج ستایش بد و خودخواهانه بود. دیشب وقتی محمد و عین یه غریبه جلو در خونه شون دیدم دلم گرفت وقتی ناباورانه به مادرش نگاه میکرد مادری که حالا یه مرد غریبه رو در کنارش داره و حتی هیچ تلاشی نکرده که بر ازدواج رضایت بچه هاشو بگیره.
 • IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  52 9
  نگارنده محترم این سطور هم خودشون در جریان است که این زنانی(فداکار و مهربان و..) که از شان میگوید زنان نسل قبل هستند وگرنه که زنان جامعه کنونی که فدایی که هیچ بلکه همه رو فدای منفعت طلبی های خودشون میکنن!
  • سارا IR ۰۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
   3 0
   آقایان محترم اگه هوای زنان فداکار نسل قبل رو نگه می داشتند دخترای نسل جدید هم تشویق می شدند و با دیدن عزت و سربلندی مادران خودشون همون راه رو ادامه می دادن. ببینید چه بلایی سر زنان فداکار نسل قبل آوردید که دختران و نوه های اون زنها دیگه حاضر نیستند اون راه رو ادامه بدن.
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  44 7
  ستایش سریالی ضعیف و ماقبل تحلیل و نقد ..چرا فکر میکنید باید برید سراغ این تحلیلهای فرامتنی
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  255 8
  زنها فدایی نمیشوند مگر در فیلمها کجای کاری الان حس مادرانه زنها هم کمرنگ شده
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  58 4
  این چیزی که شما گفتید برای نسل پدر و مادرهای ماست. اتفاقا الان کاملا برعکسه. پسری که از 25 رد شده همه ازش انتظار کار و درآمد دارن و اصلا مهم هم نیست اگه حتی برای 10 ساعت کار روزانه بهش 2 تومن بدن، آنقدر بهش سرکوفت میزنن که به نازلترین کارها راضی بشه. وقتی پای ازدواج میاد باید پولی رو که با این بدبختی بدست آورده خرج مراسم و تجملات کنه تا یکی دو شب ملت راضی باشن. ازش انتظار دارن که خونه و ماشین هم داشته باشه و زیر بار مهریه میلیاردی بره! حتی بعضی‌ها یه بخشی از جهیزیه رو الان میندازن گردن مرد. همه اینها مشروط به اینه که خدمتش رو رفته باشه و درسش رو به موقع تموم کرده باشه و یک حمایت نسبی هم از خونواده پشتش باشه. خانومها با هیچکدوم از این مشکلات رو به و نیستن لااقل با این شدت و هر روز میگن مردسالاری. ولمون کنید تو رو خدا.
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  22 6
  آنچه که شما از آن گلایه داری مربوط به دوران مرد سالاری بوده ... یعنی پنجاه سال قبل ....
 • حسین IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  31 9
  همین مونده مادران و خواهران ایرانی رو از ذات خودشون دور کنید با این حرف های صد من یه غاز، مادر ایرانی خواهر ایرانی المان های خاص خودشو داره از مادر ایرانی حرف میزنیم از مخاطبین نی نی سایت حرف نمیزنیم
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  9 14
  به نظرمن مردان کلا در همه چیز ودر همه جای دنیا انچهرا دلشان بخواهد جهت می دهند نمونهاش فیلمهایی است در سراسردنیا کهطوری نشان داده میشود که دختران جوان عاشق پیرمردان بد ترکیب می شوند واین را به دختران جوان القا می کنند چرا چون خودشان در نقشهایشان چنین چیزی است اما درمورد زنانی که بچه دارند من نظرم اینست که زن برای فرزندانش هم مادری کند وهم پدری مگر اینکه درشرایط مالی بد باشد یا محیطهای زندگیشان بسیار بد باشد وزن احتیاج به یک اقا بالا سر داشته باشد
 • عطا IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  41 37
  زن اگر مطیع شوهرش باشد و در امر خانه داری فعالیت بکند آسوده ترین زن دنیا میشود
  • IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   30 23
   زن ها بی اندازه پر رو شدن
  • سارا IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   20 42
   این جور عقاید تو قرن بیست و یکم نوبر است
  • شمس تبریزی IR ۰۲:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
   2 1
   خواهر گرامی سارا خانم، به نظرتان صحبت از مهریه و نفقه در قرن بیست و یکم نوبر نیست؟ راستش اینها مال 1400 سال پیشه اما نمیدونم چرا خانمها موقعی که صحبت از حجاب میشه، میگن مال 1400 سال پیشه و مدرن میشن اما موقع مهریه و نفقه گرفتن که میشه، سنتی میشن. اول این تناقض را حل کنید تا بتونیم درباره قرن بیست و یکم صحبت کنیم
 • IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  14 0
  تازه الانم دارن مدش میکنن که دختران وزنان جوان بهمسری پیرمردهای خودشیفته دربیان خصوصا الان بین هنرپیشه های مسن مرد وسیاسیون مد شده واین حسو به خانومها بده که تو اینقدبدبختی باید همچین خفتی روتحمل کنی جالا اگر تودنیا برعکسش اتفاق بیفته اینقدبزرگش میکنن وجار میزنن ..وباید بفهمانن که ای زن تو باید بسازی وبسوزی وفدا بشی .....
 • نسیم US ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  9 0
  به نظرم من حق ازدواج ستایش درسته ولی زمان مناسبی رو انتخاب نکرده بود
 • غزال IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
  سلام بر همگی بزرگواران. من غزاله آقاسی هستم...نویسنده متن جنجالی بالا! از لحظه ای که اینکار رو دادم برای انتشار؛منتظر واکنش های مردم عزیزمون بودم...توقع شنیدن تمام این نظرات رو داشتم... خصوصاً جبهه گیری مستحکم آقایون رو! نظرات همگی بازدید کنندگان برای من محترم و ارزشمنده؛ اما مثل اینکه بعضی دوستان متن من رو جامع و کامل نخوندن...من ته این متن ذکر کردم که ازدواج ستایش تنها یک مثاله! در جامعه ما؛ مردها در بسیاری از مسائل خودشون رو محقق میدونن فقط به صرف «مرد بودن!» من نمی‌خوام بگم هرکاری مرد قادر به انجام دادنه؛ زن هم باید انجام بده...نه نه! به قول ستایش بعضی کارها «قببحه»! شأنیت زن اجازه انجام بسیاری رو از کارها رو بهش نمی‌ده...در کامنت هاتون اشاره کردید به جایگاه مادر...بله...زن در جایگاه مادر بسیار محترمه؛ اما میشه یکبار قبل از مقوله «جنسیت» به انسان بودن فکر کنید؟! زن قبل زن بودن یک انسانه! و در مسائلی که واقعا به حقوق انسانی مربوطه؛ نباید با مرد تفاوت داشته باشه. من زندگی عادلانه انسانی رو می‌خوام....فارغ از جنسیت! آیا این شدنیه؟!
  • IR ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   15 1
   شما خودتون موضوع رو جنسیتی کردید حالا میگید زنها اول انسانن؟ اتفاقا خانومها مثل شما هر جا بحثی پیش میاد موضوع رو جنسیتی میکنن: شما مردها همه تون گرگید. همه مردها عصبانی هستن. مردها فلانن.... هزار بار این جمله ها میشه شنید.
  • IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   0 10
   غزاله خانم متن خوبی نوشتید فقط بفرمایید خودتون با ازدواج یک زنی در موقعیت ستایش با این وضعیت موافقید . به هر حال عرف خیلی مهمه
  • حسین IR ۲۲:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۲
   19 0
   خانم آقاسی ، لزوم رسیدن جامعه بانوان به یک زندگی ایده آل در گرو تغییر همه رسم و رسومات نیست جامعه ایرانی یا بهتر بگم قوام یک خانواده در جامعه ایرانی با شناخت تمام جنبه های انسانی همین جامعه امکان پذیره، نوع نگاه شما باعث شکاف بیشتری میشه شما سعی کنید مطالعه روانشناختی و واقعی تری نسبت به مقوله خانواده در ایران داشته باشید
  • IR ۱۱:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
   7 0
   به نظرم خبرآنلاین باید از نویسنده هایی استفاده کنه که منابع مطالعاتی شون کتاب های معتبر باشه، نه فضای مجازی
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
  1 0
  خیلی پیچیده ش نکنید در عمل ستایش برای هوس خودش همه ی خانواده رو قربانی کرد
 • طاهره IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۳
  0 0
  با سلام. آنهایی می گویند زنان فلان دارن و فلان مادرم من ۴ بچه بزرگ تک و تنها نه پدرشوهری که ازش حمایت کنه و نه مهریه آنچنانی تنها مثل یه شیرزن حتی نهاد های دولتی حمایتی نکردن چیه باید به این دست زنان که کم نیستند گفت؟
 • ناشناس IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  1 0
  اگه ستایش با مرگ طاهر خودخواهانه عمل نمیکرد و اجازه میداد اولیای شوهرش در زندگی فرزندانش نقش ایفا میکردند خیلی هم برایش سخت نمیشد اما بعضی از زنها دوست دارند در ردیف مظلومیت قرار بگیرند و با فداکاری خواستنی فرزندان را در سنین بالا در عذاب وجدان سختی های خویش قرار دهند و خوشحالی و خوشبختی آنها را دستخوش مدیونی تصمیمات خود قرار دهند برای همین در این سریال ستایش آنقدر از خودش نمایش خود خواسته فداکاری بروز داد که الان برای فرزندانش خبر ازدواج او یک جور تضاد رفتاری به حساب می آید فرزندان باید عاشق پدر و مادر باشند نه دلسوز موجودی عذاب کشیده.