برگزیدگان سوگواره هنر عاشورایی معرفی شدند

دوازدهمین دوره سوگواره هنر عاشورایی با معرفی برگزیدگان و همچنین تقدیر از پرویز اقبالی به کار خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، آیین معرفی برگزیدگان دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی با حضور هنرمندان در حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم علی وزیریان، دبیر هنری دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی گفت: «سال ۸۳ در ماه محرم وقتی که هیات‌ها و تکایا هر یک آذین بندی خاصی داشتند، تصاویری از نقاشی‌های مختلف که معمولا نسبت سالمی با عاشورا نداشتند، شهر را پر کرده بودند. یادم است خبرنگاری خارجی قصد تهیه گزارش از این تصاویر داشت و مغرضانه می‌خواست تصویری خشن از آیین‌های عزاداری ما را برای مردم کشورش به نمایش بگذارد. در آن سال در گفت و گو با مدیران حوزه هنری تصمیم بر آن شد این تصاویر از شهر حذف شود و آقای خاموشی رییس وقت سازمان تبلیغات اسلامی در پیشبرد این تصمیم بسیار نقش داشتند و سوگواره هنر عاشورایی در اولین دوره به شکل یک نمایشگاه از پوسترهای عاشورایی کار خود را آغاز کرد و در ادامه به طور گسترده‌تر برگزار شد. خلق اثر در توصیف عاشورا و اباعبدالله الحسین(ع) توفیقی می‌خواهد که نصیب هرکس نمی‌شود، باید قدر آن را دانست.»

در ادامه کلیپی از گفته‌های داوران بخش های پوستر، تصویرسازی، عکس و نقاشی درباره مواردی از جمله معیارهای انتخاب آثار نمایش داده شد.

سپس نوبت به معرفی برگزیدگان رشته‌های نقاشی و تصویرسازی رسید. همچنین مستند پرتره پرویز اقبالی، تصویرگر کتاب «عاشورا» نمایش داده شد.

محسن مومنی شریف، محمدعلی رجبی، مسعود شجاعی طباطبایی و علی وزیریان هم در ادامه برای تجلیل از پرویز اقبالی روی صحنه رفتند.

محمدعلی رجبی با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی و حرفه‌ای پرویز اقبالی بیان کرد: «وقتی هنرمند با یک موضوع مشخص به سراغ خلق اثر می‌رود، به هر حال محدودیت‌هایی در میزان به کار گیری خلاقیت خود دارد. پرویز اقبالی هنرمندی فعال و از اساتید خوب در حوزه آموزش است. گوش شنوایی برای شنیدن مباحث خوب و چشم بینایی برای تماشای آثار خوب دارد. همچنین تسلط نظری او و بهره‌گیری‌اش از منابع دست اول به عنوان هنرمندی که با تئوری‌های هنری آشنایی دقیقی دارد، بسیار درخور است و می‌تواند برای هنرجویان و دانشجویان مفید باشد.»

در بخش دوم اهدای جوایز، برگزیدگان بخش عکس و پوستر به شرح زیر معرفی شدند:

سجاد گمار از همدان رتبه اول، عبدالحمید نورآبادی از خوزستان رتبه دوم و سامان جعفری از لرستان رتبه سوم بخش نقاشی را به خود اختصاص دادند. همچنین در این بخش از شهربانو منفرد، محمدرضا عباس پور و مهدی پازوکی تقدیر شد.

در بخش تصویرسازی ضمن تقدیر از افسانه مرادی، فاطمه سادات درت التاج تهرانی و منصوره باقری، میکائیل براتی از تهران رتبه اول، هما رستمی شاهواری از تهران رتبه دوم و صدیقه احمدی از خوزستان رتبه سوم را از آن خود کردند.

در بخش عکس روح اله جوانی از اصفهان به عنوان رتبه اول، اردلان حسنعلی زاده از خراسان رضوی به عنوان رتبه اول و میثم ملکی قزوینی از قزوین به عنوان رتبه سوم معرفی شدند. در این بخش از صابر قاضی تقدیر شد.

۵۷۲۴۳

کد خبر 1313684

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =