صبح روز شنبه بیست و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با سخنرانی رییس مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد.

یاسرفاتحی: بیست و چهارمین دوره کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در حالی صبح روز شنبه در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد که غیبت یکی از مهمانان همیشگی این اجلاس بر کسی پوشیده نماند. این مهمان کسی نبود جز آیت الله هاشمی رفسنجانی که برای اولین بار به مراسم افتتاحیه دعوت نشد.

به نظر می رسد سخنران مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که از جمله کنفرانس های مهم داخلی است از اهمیت ویژه برخوردار است. چون با وجود اینکه پیش از این دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اعلام کرده بود محمود احمدی نژاد سخنران اصلی این مراسم خواهد بود ولی رییس جمهور در این مراسم حاضر نشد و ترجیح داد برای گشایش همایش «نقش فناوری های نوین در ارتقای زندگی انسان» راهی کیش شود.

شایعه حضور مشایی
از جمله گمانه هایی که بین خبرنگاران حاضر در سالن اجلاس سران رد و بدل می شد پیشنهاد رییس جمهور مبنی بر حضور رییس دفترش به جای خود بود. ولی به نظر می رسد پیشنهاد رییس جمور مبنی بر حضور مسئول دفترش در افتتاحیه کنفرانس مورد قبول برگزار کنندگان مراسم واقع نشد. 

این امر در حالی روی می دهد که مسئولان برگزاری کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی هر ساله از آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی چه زمان حضور در راس امور اجرایی کشور و چه در دوران تکیه بر صندلی ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام برای سخنرانی در مراسم افتتاحیه دعوت می کردند. اما جای خالی هاشمی در بیست و چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی آنقدر حس می شد که مهمانان ثابت سالیان گذشته این مراسم تلاش کردند از میزبانان خود دلیل غیبت هاشمی را بپرسند.

بعد از حوادث انتخابات ریاست جمهوری دهم و نیز تلاش برخی جریانات سیاسی برای اختلاف افکنی میان مسئولان نظام جمهوری اسلامی ایران، چهره ایت الله هاشمی رفسنجانی رییس مجلس خبرگان رهبری و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از تخریب ها در امان نماند.

سال گذشته نیز، همزمانی ایام برگزاری بیست و سومین دوره کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی با فضای سیاسی غیرشفاف باعث بالا گرفتن شایعات راجع به حضور یا عدم حضور هاشمی در مراسم افتتاحیه شده بود. اما به نظر می رسید همت و تلاش برگزار کنندگان مراسم بر این بود که کنفرانس وحدت اسلامی محفلی برای اعلام وحدت داخلی باشد. زیرا علاوه بر هاشمی رفسنجانی از آیت الله مهدوی کنی و حجت الاسلام ناطق نوری دعوت شد تا با حضور در جمع مهمانان کنفرانس وحدت اسلامی، اوج وحدت داخلی را به رخ آنان که منادیان وحدت بین امت اسلامی هستند بکشند.

آیت الله محمد علی تسخیری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی که شاید در سال های گذشته هاشمی را بیشتر در جلسات جامعه روحانیت مبارز ملاقات می کرد، پیش از برگزاری مراسم در یک نشست خبری حضور یافت و درباره دلیل تغییر سخنران مراسم افتتاحیه سخن گفت.

در حالی که برای تمامی کنفرانس های هفت سال گذشته از هاشمی دعوت شد ولی دبیرکل مجمع گفت: رسم ما بر این بود که رییس جمهور سخنران افتتاحیه کنفرانس باشد. البته در سال های گذشته هم ما از روسای جمهور برای سخنرانی دعوت می کردیم ولی فرصت عزیزان کم بود.

تسخیری خبرنگاران را متوجه این امر کرد که اکنون احمدی نژاد رییس جمهور است و گفت: امسال که این فرصت به وجود آمده افتخار می کنیم که آقای احمدی نژاد افتتاح کننده کنفرانس وحدت باشد.

در حالی که سال گذشته رییس مجلس شورای اسلامی سخنران مراسم اختتامیه کنفرانس علی لاریجانی روز شنبه سخنران مراسم افتتاحیه کنفرانش وحدت اسلامی بود.

به گزارش خبرآنلاین مقرر شده بعد از اتمام مراسم روز نخست، مهمانان خارجی و داخلی کنفرانس به دیدار رییس جمهور در پاستور رفته و از توصیه های وی بهره مند شود.

اینجا می توانید جدول سخنرانان شش کنفرانس قبلی وحدت اسلامی را ببینید!

 /30112

کد خبر 131441

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =