کشته شدن البغدادی چه پیامی داشت/ آیا خاورمیانه در خطر است؟

پس از 8 سال؛ سرکرده داعش نیز کشته شد! خبر همین بود! پس از سالها به خون نشستن خاورمیانه، پایان آن تنها همین یک جمله است؟ این خبر تسکین بخش الام مردم خاورمیانه است یا نوید یک بحران تازه است؟

زهره نوروزپور: روز جمعه گزارش مولر باز تیتر یک رسانه های اخبار محلی و فرامحلی ایاالات متحده و حتی خارج از مرزهای ایالات قرار گرفت. خبر کوتاه بود: «دادگاه فدرال آمریکا علیه ترامپ رای داد» این خبر عمق بسیار داشت زیرا که خبر از روند استیضاح ترامپ را می داد چرا که ترامپ مجبور شده است گزارش کامل را در اختیار کنگره قرار دهد.

استیضاح چه ارتباطی به خلیفه خودخوانده دارد؟

برای پاسخ به این سوال برمیگردیم به سال های نه چندان دور یا زیاد دور! چرا که خاورمیانه این سالها بسیار رنج کشیده و آن سالها ، به ظاهر خیلی دور و کهنه شده اند!

سال 2011 بود زمانی که باراک اوباما داشت برای انتخابات دور دوم ریاست جمهوری آماده می شد. ان زمان او چندان دستاوردی در خاورمیانه نداشت. چراکه خاورمیانه هنوز به این صورت دهشتناک به خاک و خون کشیده نشده بود. آن زمان تازه آغاز درگیری ها در سوریه بود.

اما باراک اوبامای جوان نیاز به یک برگ برنده داشت بنابراین عملیات گرگ خاکستری کلید خورد آنهم این بود که بن لادن رهبر القاعده را به اعماق اقیانوس ها بسپارند. ابیت آباد آن زمان حکم بارشای سوریه فعلی را دارد.

ابیت اباد محلی بود که بن لادن در آن مخفی بود و در سال 2011 به کمک برخی از نیروهای امنیتی پاکستان و یک پزشک اطفال به دام نیروهای امریکایی افتاد. گرچه سرنوشت این سرکرده نام دار که بخشی از تاریخ جهان را به نام خود زده است هنوز در هاله ای از ابهام است و ثابت نشد که واقعا او کشته شد و خوراک جانوارن اقیانوس شد؟ مساله ای که هیچگاه ثابت نشد!

بنابراین اوباما دور دوم ریاست جمهوری را پیروز شد چراکه برگ برنده ای بس بزرگ را برای امریکایی ها رو کرد. آنها که هنوز داغدار 11 سپتامبر بودند، اوباما را ناجی و شفای زخم های خود دانستند.

پس از کشته شدن بن لادن و دور دوم ریاست جمهوری اوباما خارمیانه وارد فاز دیگری شد. بحران سوریه و عراق این منطقه را به خاک و خون کشید.

امروز ادلب؛ دیروز ابیت آباد

ادلب منطقه ای در شمال سوریه که از اغاز بحران سوریه به دست کردهای سوری و داعش افتاد محلی که مورد مناقشه روسیه، ترکیه و امریکا نیز بوده است. این شهر در شمال باختری سوریه و در ۶۰ کیلومتری شهر حلب واقع شده‌است. مکانی که در تمام توافقات و مذاکرات پشت پرده بر سر ان دعوا بوده است. منطقه ای که ترکیه اردوغان روی آن سرمایه گذاری های بسیار کرد.

محل اختفای ابوبکر البغدادی در باریشای سوریه در این منطقه است و در شمال غرب سوریه قرار دارد و هم مرز با ترکیه می شود. شاید همان محلی است که اردوغان زمانی که داشت نقشه سوریه را به پوتین نشان می داد و روی آن را پرونده قرمز گذاشت  یکی از بحث های مورد مناقشه دو رئیس جمهور بوده باشد!

به هرحال بازهم انتخابات آمریکا نزدیک است. دور دوم ترامپ با مساله استیضاح، راه،  را برایش کمی ناهموار و سخت کرده است. ترامپ نیاز به یک برگ برنده داشت تا مانند اوباما به یک سوپر قهرمان بدل شود و اردوغان نیز به همین نیاز داشت! با توجه به انتخابات شهرداری ها و پیروزی شکننده اردوغان در ترکیه هردو نیاز به قهرمان شدن دارند تا بتوانند بقای حکومت خود را تضمین کنند و اردوغان نیز حمله خود را به کردهای سوری توجیه کند.

اما این مساله برای اردوغان نیز یک برگ منفی را دارد اینکه ابوبکر البغدادی در نزدیکی مرز ترکیه چه می کرد؟ همان سوالی که سالها چهره پاکستان را مخدوش کرده است که بن لادن در ابیت اباد چه می کرد؟ ایا این کشته شدن سرکرده داعشی ها حمایت اردوغان از داعش را ثابت می کند؟

با اینحال یک دیدار پشت پرده رئیس جمهور ترکیه با پمپئو و مایک پنس، هم تحریم ها را رفع کرد هم ترامپ را پیروز انتخابات! هنوز مشخص نیست که روسیه چه بهره ای برده است؟

نکته دیگری که در این لحظه و امروز و دقیقا یک روز بعد از رای دادگاه فدرال ، «کشته شدن البغدادی اعلام شد» همزمانی خروج آمریکا از سوریه بود.

زمانی که بن لادن کشته شد معادله و توازن قدرت در خاورمیانه به کلی تغییر کرد. آنارشی حاکم در غرب اسیا منجر به تغییر معادلات گسترده شد.قوت گرفتن نیروهای تروریستی از سوی آمریکا، سبب شد که محور مقاومت برای سرکوب و پاکسازی آن قوت بگیرد و توازن قوا به نفع محور مقاومت برگردد. پس از سال خونریزی قتل، جنایت، برده داری و تجاوز به زنان منطقه، امروز در 27 اکتبر 2019 میلادی مصادف با 5 آبان 1398، از سوی آمریکایی ها اعلام می شود که ابوبکر را کشته ایم! البته داعشی ها نیز می گویند او شهید شده است کشته نشده است! انها برای اینکه امریکا قهرمان نباشد می گویند که البغدادی خود را با کمربند انتحاری شهید کرده است و برای همین این کمربند همیشه همراه او بوده است.پس ادعای آمریکا غلط است!

هرگاه آمریکایی ها این گونه نوای قهرمانی سر می دهند باید ترسید که آنها چه خواب تازه ای دیده اند؟ با توجه به آشوب های اخیر در عراق، لبنان و مصر و حتی کشورهای شمال آفریقا، این خبر تنها یک نوید بد برای مردم منطقه دارد که آمریکا وارد فاز تازه ای در خاورمیانه می شود همانطور که پس از کشته شدن بن لادن منطقه دچار بحرانی شد که همچنان بر سر امنیت ما سایه انداخته است.

آشوب های عراق را باید جدی گرفت؛ بیش از هرزمان دیگر...

23 /310 310

کد خبر 1314703

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 36
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  52 67
  پیامش این بود که سناریوی جدیدی قراره با مهره های جدید توسط آمریکا برای نا امن سازی خاورمیانه تشکیل بشه و ضمنا کشتن البغدادی هم برای ترامپ در فضای داخلی آمریکا یک امتیاز محسوب میشه.
  • GB ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   چرا اونهایی که داعیه نابودی داعش را دارند بغدادی را نتونستند بکشند؟
  • محمد قاسمی AE ۲۱:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   9 25
   چون تحت حمایت امریکا بود مثل اسامه بن لادن مدتش تموم شد
  • IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   26 1
   من این چیزا رو نمیدونم. فقط میدونم اگه جنگ بشه سهمیه ای ها و رانتی های عزیز و گرامی باید برن بجنگن. ما هم اینجا بهشون دلگرمی میدیم. خدا قوت پهلوان، زنده باد قهرمان... خل شدم رفت
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  28 49
  آقا شما دیگه روی پدر علم تحلیل کم کردی! نمی گی چون ابوبکر بغدادی در خاک سوریه بود و تقصیر بشار اسده و اون باید پاسخگو باشه. میای میگی چون نزدیک مرز ترکیه بوده اردوغان مقصره؟! اردوغان حمله می کنه داعشو سایر تروریستهای نزدیک مرزو از بین ببره میاین میگین به خاک سوریه بدون اجازه وارد شده. میشه تکلیف خودتون رو اول مشخص کنید چی دارید میگید؟
  • شمس تبریزی IR ۱۳:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   28 32
   خب راست میگه داداش. چقدر این اسد بیچاره خواست برای بازپس گیری ادلب اقدام کنه و این رجب و پوتین فلان فلان شده با هم زد و بند کردن و نذاشتن عملیات کنه؟؟ حالا معلوم شده، خود پدر سوخته شون این بغدادی را اونجا توی آب نمک خوابونده بودن. مگه ادلب دست اسد بوده که میگی تقصیر اسد بوده؟ رجب و پوتین میگفتن اگه اسد در ادلب عملیات کنه، فاجعه انسانی رخ میده. آره شما راست میگید. فاجعه انسانی رخ میداد یا جان بغدادی در خطر می افتاد؟ خودش تروریست شماره یک را در نزدیکی مرزش نگهداشته و حالا اومده میگه من به سوریه حمله کردم تا تروریستهای پ ک ک را بکشم. تو خودت در خط اول تروریسم دولتی هستی رجب. یه پای زد و بند روسیه و ترکیه بودن و پای دیگرش آمریکا و ترکیه. از اول میدونستم این رجب مرد تحمل تحریمهای آمریکا نیست. تا یه خرده بهش زور نشست گفت تسلیم. گوسفند البغدادی را برای ترامپ قربونی کرد تا دل ترامپ رو به دست بیاره. تف به اونهایی که به این بی شرافت رای دادن
  • IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   34 5
   کی به داعش اسلحه رسوند؟ این همه داعشی خارجی و اروپایی مگه از راه خاک ترکیه وارد سوریه نشدن؟ یعنی میفرمایید ترکها خبر نداشتن؟ نه عزیز من خوب هم خبر داشتن و به اندازه کافی ازشون حمایت کردن و حتی زخمیهاشون رو توی ترکیه مداوا کردن تا سوریه و کردها رو شکست بدن. ولی شتر در خواب بیند پنبه دانه.
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  42 15
  احتمال دارد گام بعدی ترکیه باشد. بلند پروازیهای اردوغان و تهدیدهای گاه وبیگاه اروپائیها و رویای احیای امپراطوری عثمانی و گرایش وی به سمت تفکرات سلفی گری پرده برداشتن از افکارخود برای رسیدن به بمب هسته ای مسائلی نیستند که به مزاج قدرتهای بزرگ خصوصا" آمریکائیها خوش بیاید.
  • IR ۱۹:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   0 0
   وجود بمب های هسته ای در پایگاه آمریکایی اینجرلیک ترکیه فعلا مانع از اقدام بعدی علیه ترکیه است ولی در صف انتظار بحران هست به نظرم
 • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  77 27
  ما با آمریکا منافع مشترک داریم همانطور که با چین روسیه اروپا داریم نابودی حکومت طالبان، حزب بعث، بن لادن، بغدادی، سایر گروه های تکفیری تمام اینها منافع مشترک ما با آمریکا ست ان شاء الله مردم بیشتر از این تحت فشار گذاشته نشن و مذاکرات با آمریکا برقرار بشه
  • IR ۱۸:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   24 0
   خلیج فارس و کشورهای عربی این حوزه رو از قلم انداختی.
 • IT ۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  14 15
  این جمله آخر نویسنده که میگه آشوبهای عراق را باید جدی گرفت با خط کلی مقاله همخوانی ندارد. بحث کشتن رهبر داعش در سوریه بود و یک جمله راجع به عراق در مقاله گفته نشد
  • نوروزپور IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   15 27
   با سلام و احترام، عرض ادب و ممنون از کامنت شما؛ لطفا مقاله رو با دقت بخونید ، به پیشینه سیاسی امریکا که پس از بن لادن اتفاقات خاورمیانه طور دیگری رقم خورد. همچنین در پارگراف اخر نیز نوشته شده که چرا عراق و لبنان این روزها گرفتار هستند انهم به دلیل نفوذ محور مقاومت ، سپاس از توجه شما
  • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   9 1
   شما چه طوری خوندی که میگی ربطی به عراق نداره؟ خوبه که عراق اعلام کرد تو کشتنش دست داشته، بعدم این اشوب های عراق خیلی هم به تحولات امروز مرتبطه
 • اسد IT ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  13 12
  ترامپ داره از خاورمیانه میره تحلیل نویسنده در مورد واشنگتن واقعبینانه نیست
  • IR ۱۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   15 2
   کجا داره میره؟ یه کم قوه تحلیلت رو به کار بنداز این رفتنه؟ فقط بازی رو عوض کرده نه رفتن!
 • 09172600745 IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  19 11
  فکرکنم. نویسنده خودش هم با کشته شدن این بغدادی آشغال موافق نبوده که همه چی رامی پیچونہ...
  • شمس تبریزی IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   16 2
   رجب خودتی؟ امینه و زینب چطورن؟ آخه لاکردار، تو که از جای ابوبکر صدیق خبرداشتی، چرا زودتر نگفتی؟
  • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   6 1
   پیچوندن نیست یه نگاه به تاریخ بکن میفهمی
  • IR ۱۸:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   13 1
   مثل اینکه خیلی دوست داری بهت زنگ بزنن که شماره گذاشتی! خخخخ نکنه تو هم کارشناسی میخای باهات مصاحبه کنن
 • IR ۱۵:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  22 3
  داعشعیه ها حسابی جفت کرده اند و هاج و واج هستند !
 • IR ۱۸:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  44 5
  سخنرانی قهرماننه ترامپ گواه همین تحلیل هست، ترامپ پیروز شد
  • IR ۲۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   2 12
   تو چرا ذوق کردی؟ ترامپ باباته یا داداشت؟
  • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   7 0
   کاش ترامپ بابا یا داداش من بود
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  26 10
  جالبه که دی ان ای بغدادی رو داشتن! کاملا مشخصه این بیشرف ها اینارو وارد خاورمیانه کردن
 • IR ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  9 18
  نیاز مبرم خاورمیانه به همگرایی منطقه ای
  • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
   1 7
   البته اگر اردوغان موی دماغ نشه.
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  10 0
  خب یکی دیگه میشه رهبرشون.
 • حمید رضا IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  6 1
  اونهمه جنایت درحق بشریت و فاجعه در زندگی میلیونها انسان ،اونوقت اینقدر حقیر و بزدل باشی که موقع اجرای سبکترین جزایی که میتونی داشته باشی ضجه بزنی و گریه کنی ، آخه چه شرایطی وجود داره که همچین آدمای مریضی قدرت تولید مرگ وفاجعه را پیدا میکنند.حیف شد که مرد لیاقتش پوسیدن بین جهاردیوار تنگ تا آخر عمر بود.
 • IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  6 3
  شنیدم که آقای ترامپ گفته ابوبکر بغدادی هنگام مرگ و قبل از انفجار با گریه فریاد می کشید. این جنایتکار همونی بود که امثال شهید حججی رو ناجوانمردانه به شهادت رساند ولی شهید حججی گریه نکرد و حسرتشو به دلشون گذاشت ولی امروز رهبر و خلیفه خودخوانده داعش با اون همه ادعا با گریه منفجر شد. به این می گن دنیا دار مکافاته
 • محسن IR ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  4 11
  مهره سوخته امریکا بود و احتمال داشت اسرار امریکا را فاش کنه برا همین کشته شد
  • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
   5 0
   شما چه موجودی هستی !!!!!!! اگر نمیکشت ؛ میگفتی نمیکشه چون خودش بوجودش آورده ؛ حالا که کشته ؛ میگی کشته چون ترسیده اسرارش فاش بشه !!!!!!!
 • مقیمی IR ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
  4 0
  سناریو بعدی مقابله با جبهه مقاومته و با به آشوب کشیدن عراق و لبنان و سوریه رقم میخوره . در لبنان و عراق قصدشان اینه تا حزب الله و حشدالشعبی در ارتش ادغام و تحت فرماندهی ارتش قرار بگبره و در سوریه یک رئیس جمهور مخالف ایران در مسند قدرت بشینه و برای برای رسیدن به این خواسته تنها راه برایشان ایحاد درگیری قومی و مذهبی در لوای مشکلات اقتصادیه .
 • ali IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  0 9
  عزیزان دل چرا اینقدر ساده لوحانه فکر می کنید، در کشته شدن بغدادی، آمریکایی ها میگن از دو ماه پیش تحت نظر ما بود، و هنگام """"فرار """""موقعی که در یکی از تونلهای خانه ی خود به بن بست رسید با گریه وزاری و ... مثل سگ و.... خود را منفجر کرد خب شما درست میگین... اما موقع """"فرار"""" مگر این آمریکایی ها قبلا نگفتند که بغدادی مجروح شده و فلج هستش پس چجوری فرار کرده... دوستان جواب...
 • آنتی تروریست IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  7 0
  خبرآنلاین در بدتر از داعش رفتار میکنی و نظرات مخالف رو منتشر نمیدی! داعش واقعی شمایید!
 • رحیم IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  2 0
  پیامی ناخوشایند برای تندروی های گوناگون..