چرا سردیس‌های مشاهیر ایران با چهره واقعی‌شان تفاوت دارد؟

ایرنا نوشت: محمدرضا غنی‌زاده قربانی، مجسمه‌ساز تاکید کرد در همه جای دنیای سردیس‌های بسیاری از مشاهیر ساخته می‌شوند که با چهره واقعی آن‌ها تفاوت دارند اما در ایران با وجود آنکه اثر فاقد ارزش‌های هنری است به معرض دید عموم گذاشته می‌شود.

محمدرضا غنی زاده قربانی نقاش، خوشنویس و مجسمه‌ساز در پاسخ به علت تفاوت‌های عمده سردیس‌های مفاخر کشور با چهره واقعی آنها گفت: «این مشکل در همه جای دنیا وجود دارد و سردیس‌های زیادی ساخته می‌شوند که سعی شده به عینیت وفادار باشند اما در نهایت موفق نبودند. مشکل اینجاست که در کشور ما این نمونه‌های ناموفق ارائه می‌شوند و در معرض دید عموم قرار می‌گیرند در حالیکه اگر اثری فاقد ارزش‌های لازم برای نمایش است باید ممیزی انجام و آن اثر حذف شود و یا اثری پس از تایید، امکان نمایش بگیرد.‌»

محمدرضا غنی‌زاده قربانی این روزها در حال ساخت سردیس غلامحسین امیرخانی، خوشنویس ایرانی است.

او اظهار کرد: «شخصیت‌های واقعی و اسطوره‌ای بسیاری داریم که می‌توانند سوژه مناسبی برای ساخت سردیس و تندیس شوند. قطعاً هرچه بیشتر در این حوزه کار کنیم برای جایگاه ارزشمند این هنر بیشتر تلاش کردیم.»

غنی‌زاده قربانی با انتقاد از نمایش برخی آثار غیراستاندارد در فضاهای شهری گفت: «مجسمه‌ها برای اکران در فضای شهری باید موضوعیت و دلیل داشته باشند. شما مجسمه فردوسی را نمی‌توانید از میدان فردوسی حذف کنید چون به دلایل متعددی این اثر با بافت شهری و منطقه‌ای گره خورده است. همین طور نمی‌توان آثار هنری را از گالری ها وارد شهر کرد.»

۵۷۲۴۳

کد خبر 1314789

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =