عکسی با آقای «زم» و چند کلمه نصیحت درباره بصیرت و کپی پیستِ مطالب فرمانده پایگاه مجازی

این عکس مال سه چهارسال پیش است.

مجلس ختمی بود در مسجد نور میدان فاطمی که توی پیاده رو کنار دکه روزنامه فروشی با آقای ابطحی روبرو شدم و همان موقع آقای زم نیز رسید، کسی هم عکس گرفت و آقای ابطحی شب توی صفحه اینستاگرام خود منتشر کردند، بعد هم بعضی آمدند و به من بد و بیراه گفتند، با مزاح و مطایبه به آقای ابطحی پیام دادم که برای ما فحش درست کردی! ایشان بزرگوارانه جواب دادند که اگر لازم است حذفش کنم، گفتم خیر، من که از کسی نمی ترسم، توی خیابان با دونفر عکس گرفته ام!

گذشت تا این ایام که یادداشت دردمندانه دوستی را درباره بازداشت روح الله زم در صفحه خود بازنشر کردم، جماعت فحش هایشان را داده اند، دروغ هایشان را گفته اند، تهمت هایشان را زده اند، ولی دلشان آرام نشده، رفته اند گشته اند و این عکس را یافته اند و به خیال خودشان سندی روکرده اند!
من که آن موقع این عکس را منتشر نکرده بودم و ضرورتی برای بازنشرش نمی دیدم اتفاقا الآن منتشرش می کنم تا خیالشان راحت شود و بدانند اگر من خیالم از خودم راحت نبود و به جایی یا کسی وابسته بودم اینطور بی ملاحظه نمی گفتم و نمی نوشتم!

و حالا چند کلمه هم از سر دلسوزی نصیحت شان کنم:   

١- اگر کسی سری در جایی داشته باشد قرار و جلسه پنهانی می گذارد، نه اینکه وسط میدان و سر خیابان بایستد و بخندد و عکس بگیرد! بروید از بزرگترهایتان بپرسید!

٢- بصیرت این نیست که هرچه فرمانده پایگاه مجازی برایتان فرستاد کپی پیست کنید، بی آنکه اصل مطلب را خوانده باشید و منظور نویسنده را فهمیده باشید! اگر واقعا و صادقانه می خواهید از انقلاب دفاع کنید راهش این نیست! بزرگترهایتان هم خودشان میدانند که با مشتی بچه کم سواد و عجول و عصبی مزاج و احساسی - بعضا با اکانتهای فیک- حتی یک سنگر را نمی شود حفظ کرد چه رسد به انقلاب و نظام و کشور، اگر واقعا می خواهید برای انقلاب و رهبری کاری بکنید قدری با حوصله کتاب بخوانید، قدری فکر کنید و کمتر از آن - به اندازه سر سوزنی- هم تقوا داشته باشید!

٣- وسط فحش دادن ها و دعواها حواستان باشد که برای خطا و جرم و جنایت پسر، به یک پدر مبتلا و گرفتار - حتی کسی که او را مخالف و دشمن خود میدانید- طعنه و کنایه و زخم زبانی نزنید که مصداق "تعییر" باشد.
روزگار درس های تلخ دارد، بترسید! سنت الهی در نظام خلقت این است که "تعییر" (ملامت و سرزنش ابتلای دیگران) بی تردید به خود شخص برمی گردد، اگر امروز هم پسری یا دختری ندارید شاید ده سال بیست سال بعد خدا فرزندی به شما بدهد، به خاطر فردای خودتان و عاقبت فرزند بیچاره تان هم که شده کمی زبان و قلمتان را کنترل کنید!

* دکترای علوم ادیان از دانشگاه فرانسوی بیروت
* منتشر شده در کانال شخصی

کد خبر 1315190

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  28 2
  راست گفتی. باید مواظب حرفهای خودمان باشیم.
 • IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  15 1
  احسنت
 • نژادحسینی IR ۲۳:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  22 0
  سلام علیکم. ما که شب وروز کارمون شده قضاوت دیگران، وقتی برای فکر کردن نداریم. تقوا هم که کیمیا شده، اگه وقت هم داشته باشیم نمی تونیم پیدا کنیم تاچه رسد به اینکه وقت هم نداشته باشیم.
 • ناشناس IR ۲۳:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  17 6
  واقعا یک عده چطور یک عکس چندین سال پیش فلان شخص را از بین هزاران مطلب در میاورند اما هزاران میلیارد دزدی و حق خوری و تجاوز به حقوق ملت و خانواده های شهدا و امثال آنرا نمیبینند و نمیتوانند پیدا کنند ؟ ایا آخر این مسیر به رییس سایت عماریون ختم نمیشود ؟ این دشمنی های داخلی و زرنگ بازی های افراد کی تمام میشود ؟ کی بفکر مردم میافتید واقعا نخواندید که نان باز هم گران شد ؟ چرا نمیروید عامل و مصدر دستور همین گرانی نان را پیدا کنید ؟ اگر واقعا کسی خیانتکاره چرا بازی میکنید ؟ از مصدر کلیه امور خلعش کنید و ازش حساب بکشید نه اینکه با او بازی و مدارا کنید .والسلام
  • IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
   5 2
   جناب ناشناس عزیز در سال 96 بی بی سی فارسی در فضای مجازی مطلبی رو با این عنوان که ما به تورم و بیکاری رای میدهیم ولی به فلانی رای نمی دهیم خیلی ها این ممطلب رو تک کردند وتایید !!! و نتیجه انتخابات هم همان شد که بی بی سی انگلیس خواسته بود .... ما فعلا محصول رای مان را درو می کنیم پس حاشیه نرویم .
  • هادی IR ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
   0 0
   آقای 10/37 دقیقه شما فقط چرند گفتی تمام ملت را که رای دادن بوق حساب کردی.بهت یه ادرس میدم برو هرکی با هاشمی میرحسین کروبی خاتمی از قبل عکس گرفته به جرم بی بصیرتی یا.......اعدام کن.من رای عالمانه دادم وشما وهمفکراتون چرت نگید
 • IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  3 31
  شما در خیابان هرکس را ببینید بغل میکنید و عکس میگیرید و قهقه میزنید. یا اینکه...؟
 • ناشناس IR ۲۳:۵۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۶
  19 0
  اقتصاد کشور را درست کنید همش تو حاشیه هستید
 • IR ۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  6 0
  احسنت خدا عاقبت مارا بخیر کند. چه ها که آن سایت عماریون نمی نوشت
 • IR ۰۱:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  5 2
  وقتی زمانم را برای کوبیدن این و آن آدم صرف می‌کنم خب زمان کمتری برای مراقبت و اصلاح خودم و فرزندم می‌گذارم و احتمالا از همین جاست که ده یا بیست سال بعد نتیجه این کارهای امروزم را در ایمانم، اخلاقم، تربیت فرزندم و ارتباط با همسرم می‌بینیم. می‌بینم که دنیا دوست شده ام، تربیت فرزندم و ارتباط با همسرم رضایت بخش نیست و مشکلاتی از این دست زندگی را بر من سخت کرده است.
 • ناشناس IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  6 0
  متأسفانه یک اقلیت خود حق پندار وتمامیت خواه والبته قدرتمند در کشور وجود دارد که هیچ شخص وگروهی غیر از خودشان را نمی توانند تحمل کنند ودائما" با بهانه وبی بهانه به این وآن حمله می کنند!!!!!!
 • ناشناس IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  3 1
  زمانی میشه ازدیگران عیب گرفت گه خودمون عیبی نداشته باشیم مگرشماهاخطا نکردیدتاحالا
 • IR ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  0 0
  ای صاحبان عزیز عکسها ؛ شماها چیکار کردید با این جامعه گه حالا بعد از چهل سال باید تقوا را با ذره بین پیدا کنیم .
 • RO ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۷
  0 0
  این اتفتق به عینه با چشم خود دیدم که خاله ای که همسرش امام جمعه ی شهر بود خواهرزاده اش را رسوا کرد ده سال بعد پسر خودش به زندان افتاد ملامت کننده از جوی رد نمیشود
 • sina AE ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۸
  0 0
  با حرف شما موافقم، در روزگار ما راحت تهمت میزنند، راحت دل میشکنند و با خود نمیگویند شاید فردا دیگر زنده نباشم، خدا ترسی بهترین چیزیست که انسان را عاقبت بخیر میکند،خداوند شاهد اعمال ماست، کار بجایی رسیده قضاوت هم میکنیم و حکم هم صادر میکنیم و همه اینها بخاطر نداشتن ترس از خداست