نارضایتی پرورش دهندگان اسب از عدم حمایت مسئولان جهاد کشاورزی لرستان

یک پرورش دهنده با سابقه اسب در بروجرد از عدم حمایت مسئولان از این صنعت اشتغال زا انتقاد کرد

به گزارش خبرآنلاین لرستان ، کیومرث بیرانوند که سالهاست بصورت خانوادگی در بروجرد به تولید، پرورش و فروش اسب مشغول بکار است در گفتگو با خبرنگار خبرآنلاین گفت: پرورش اسب شغل پدری ما بوده و از دوران کودکی به این حرفه آشنا شدیم و سالهاست به اتفاق اعضای خانواده در پرورش اسب فعالیت داریم.

نگهداری بیش از ۱۰۰ راس اسب

وی گفت: در حال حاضر تعداد بالغ بر ۱۰۰ راس اسب در زمینی به مساحت ۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع نگهداری و بصورت اصولی پرورش می یابند و خودم به اتفاق برادرانم و فرزندانم با این کار مشغول بکار شده و معاش خانواده نیز از این راه تامین می گردد.

این پرورش دهنده اسب در لرستان با اشاره به هزینه های سرسام آور پرورش اسب افزود: با توجه به اوضاع بد اقتصادی متاسفانه هزینه های نگهداری این تعداد اسب روز به روز افزایش داشته و باتوجه به عدم حمایت از جانب مسئولان ، با مشکلات جدی روبرو هستیم.

بیرانوند با ابراز نارضایتی از مسئولان سازمان جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: هر راس اسب در طول ماه میانگین مبلغ ۶۰۰ هزار تومان هزینه نگهداری دارد تامین جو، یونجه و سبوس در این وضعیت برای ما سخت شده و قیمت ها نیز روز به روز افزایش می یابد در حالیکه سازمان جهاد کشاورزی نیز که می تواند حامی و پشتیبان ما باشد هیچگونه کمکی به ما نمی کند.

حمایت مسئولان سایر استانها از صنعت اسب

کیومرث بیرانوند ادامه داد: دوستان ما در سایر استانها هر ماهه سهمیه سبوس و یونجه خود را از سازمان جهاد کشاورزی تهیه می کنند و مسئولان آنها نیز بر عملکرد آنها نظارت های متوالی و بازدید دارند در صورتیکه  اینجانب علی رغم اینکه ۱۰۰ راس اسب بعضاً گران قیمت و با ارزش پرورش می دهم تاکنون هیچ مسئولی در مجموعه خودم حضور پبدا نکرده و هیچ گونه کمکی از آز سوی آنها به ما نشده است.

وی با بیان اینکه جهت دریافت پروانه و مجوز از طریق جهاد کشاورزی اقدام کردم اظهار داشت: جهت اخذ پروانه فعالیت به جهاد کشاورزی مراجعه کردم متاسفانه آنقدر پروسه اداری جلوی من گذاشتند که بکلی قیدش را زدم و بی انگیزه گی تنها چیزی بود که عایدم گردید.

این پرورش دهنده اسب در استان افزود:  سازمان حمایت کننده ما جهاد کشاورزی است که بایستی طوری برنامه ریزی نماید که همیشه حامی این قشر فعال باشد سهمیه ماهانه اسب را از طریق مراکز و تعاونی ها به ما تحویل دهند ، بازدید های ماهانه از عملکرد ما داشته باشند اما طوری عمل شده که تاکنون هیچ ارتباطی بین ما و جهاد کشاورزی وجود ندارد.

امکان تعطیلی بعلت عدم حمایت مسئولان

کیومرث بیرانوند در پایان گفت : پرورش اسب در حالیکه یک صنعت درآمدزاست اما باتوجه به شرایط حاکم بر آن در استان، آینده خوبی در انتظار پرورش دهندگان نخواهد بود و با توجه هزینه های سرسام آور و عدم حمایت مسئولان ، احتمال تعطیلی و توقف فعالیت پرورش اسب دور از دسترس نیست در حالیکه ظرفیت و پتانسیل پرورش اسب در لرستان به نحوی است که با قدری حمایت می توانیم وضع موجود را با کیفیت عالی توسعه دهیم و اشتغال زایی زیادی در آن ایجاد کنیم.

46

کد خبر 1315574

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =