کرباسچی: کِی با فشار سیاسی توانستیم رویه شورای نگهبان را تغییر دهیم؟ /به جای رجزخوانی، از مردم عذرخواهی کنیم

ایسنا نوشت: دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت: نقدهای وارده به کارنامه خودمان را باید صریحا برای مردم مطرح کنیم.

غلامحسین کرباسچی در حاشیه نخستین کنگره حزب جمهوریت در جمع خبرنگاران گفت: فکر نمی‌کنم رو در رویی غیر سیاسی مدنظر هیچ کدام از جناح‌های سیاسی داخل کشور باشد اما مشروط کردن انتخابات از نظر سیاسی یک کارکرد است تا چنین حرف‌هایی گفته شود و عده‌ای فکر کنند این کار کمک می‌کند که نقطه نظراتی را که درباره تایید صلاحیت‌ها دارند عملی شود ولی تجربه نشان داده که حداقل در رویارویی با جناح‌هایی که این افراد احیانا با آنها رودر رویی دارند مشکلی را حل نمی کند.

وی افزود: ما کی با فشارهای سیاسی توانستیم تغییر رویه ای در شورای نگهبان یا قوه قضاییه ایجاد کنیم؟ اگر امکان تغییر رویه ای باشد فقط از راه گفت و گو و طرح مسائل و خطراتی که برای آینده کشور متصور است، ممکن می‌شود.

کرباسچی تاکید کرد: گمان نمی‌کنم که از راه مقابله به نتیجه برسیم. ما یا در انتخابات شرکت می‌کنیم یا نمی‌کنیم. اینکه بگوییم اگر ما را رد صلاحیت کنید مشارکت نمی‌کنیم بارها تجربه شده و راه به جایی نبرده است. ما نیز دلمان می خواهد مشارکت بالا باشد و رد صلاحیتی نباشد چرا که به لحاظ سیاسی این موضوعات مطلوب نیست و باید از راه گفت و گو چنین مسائلی را رفع کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه حزب کارگزاران در قالب شورای عالی اصلاح طلبان فعالیت می کند یا خیر، گفت: حزب ما در شورای عالی عضویت دارد اما منتقد آن است. ما فکر می‌کنیم که هم در روش‌ها و هم در نحوه انتخاب‌ها و گزینش‌ها و هم در نحوه برخوردهای سیاسی انتقاداتی وجود دارد.

دبیرکل حزب کارگزاران یادآور شد: آقایان باید یکبار بنشینند و بگویند اگر راهبرد شورای عالی برای انتخابات ۹۲ و ۹۴ بوده است و نیز در انتخابات ۹۶ موجب پیروزی شده است، آیا این پیروزی مشکل مردم را حل و بهتر برطرف کرده است؟

کرباسچی تصریح کرد: نقدهای وارده به کارنامه خودمان را باید صریحا برای مردم مطرح کنیم؛ مردم صداقت ما را ببینند و آنوقت آنجایی که نتوانسته‌این کاری کنیم درکمان خواهند کرد. این کار برای مردم پذیرفتنی‌تر است تا اینکه مدام رجزخوانی کنیم و بگوییم این انتخابات را برده یا آن انتخابات را برده‌ایم.

وی افزود: خیلی از پیروزی‌های ما نتیجه عملکرد بد رقبای ما بوده است نه اینکه ما خیلی خوب عمل کرده باشیم. ما خیلی جاها نقش داشتیم و اصلاح طلبان باید این موضوع را صریحا اعلام و با مردم در میان بگذارند. و حتی همانطور که آقای خاتمی مطرح کردند باید از مردم عذرخواهی هم کنیم و درست ارزیابی کنیم تا مشکلاتمان برطرف شود.

کرباسچی در مورد طرح رسا، نیز گفت: این طرح کلیت خوبی دارد اما به نظر من قابل اجرا نیست و اشکالات قانونی دارد و نمی تواند موفق باشد چرا که تبلیغ زودهنگام است و باعث برخورد می‌شود.

تحزب با نظام ولایی مغایرت ندارد

حجت الاسلام رسول منتجب‌نیا عصر پنجشنبه در نخستین کنگره حزب جمهوریت ایران اسلامی با بیان این که مسأله تحزب امروز به عنوان مترقی‌ترین نظام در جهان مطرح است افزود: عقلای جهان به این نتیجه رسیده‌اند که تحزب از بهترین روش‌ها برای اداره کشورهاست. نظام حزبی به هیچ وجه با نظام ولایی و احکام دینی مغایرت ندارد و بلکه موید یکدیگر هستند.  

به گزارش ایرنا، منتجب نیا با اشاره به تاکید آیات و روایات بر جمع گرایی اظهار داشت: ۱۹ بار در قرآن واژه حزب مطرح شده و در روایات هم بر هم‌اندیشی و مجالست تاکید شده است.  

وی، تبدیل خرد فردی به خرد جمعی، پیشگیری از استبداد، شکوفایی نیروهای جوان، تقویت فرهنگ پرسشگری و پاسخگو کردن حاکمیت، تولید فکر و برنامه و پیشگیری از تفرقه و پراکندگی نیروها را از مزایای تحزب عنوان کرد و گفت: بر خلاف تصور، احزاب می توانند مردم را متحد کنند. در حالی که نبود حزب می‌تواند به پوپولیسم منجر شود.

این فعال سیاسی اضافه کرد: بعضی فقها به وجوب تشکیل حزب امر کرده اند چرا که یکی از مقدمات امر به معروف و نهی از منکر، تشکیل حزب است.  

وی بر لزوم توجه به کادرسازی و تولید فکر و برنامه در حزب جمهوریت ایران اسلامی تاکید کرد و ادامه داد: حزب جمهوریت ایران اسلامی سال گذشته با دعوت از جمعی از فعالان سیاسی، تشکیل شد و هیات موسس موقت آن با ترکیبی از ۶ جوان و چهار بانو  از قومیت‌های مختلف شکل گرفت.

منتجب نیا گفت: حزب جمهوریت می‌خواهد فراگیر باشد و تلاش می کند شعار جوان‌گرایی و حمایت از بانوان و تکثر نژادی را در حزب تحقق بخشد.

نخستین کنگره حزب جمهوریت ایران اسلامی، روز پنج‌شنبه در مرکز همایش‌های بین‌المللی رایزن برگزار و انتخابات شورای مرکزی و بازرسین انجام شد. در این مراسم، اساسنامه و مرامنامه این حزب هم به تصویب مجمع عمومی رسید.

۲۷۲۱۴

کد خبر 1316202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =