طرح مسکن ملی چه تفاوتی با مسکن مهر دارد؟

طی روزهای گذشته طرح مسکن ملی توسط رئیس جمهور آغاز شد. این آغاز اثرات مثبتی در قیمت ملک در شهرهای بزرگ داشت و تا بیش از ۴۰ درصد از قیمت مسکن کاسته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین مسکن به عنوان یکی از مهمترین پیشرانه‌های اقتصادی کشور از سال‌ها پیش مورد توجه دولتها بوده است.

رونق ساخت و ساز و معاملات مسکن حدود ۳۰۰ صنعت را در کشور به تحرک واداشته و گردش مالی بین این صنایع منجر به جذب نقدینگی توسط بانک‌ها شده و در نهایت چندین مشکل بزرگ اقتصادی کشور اعم از رشد نقدینگی، کاهش سرعت گردش پول، کاهش و یا فریز منابع بانکی و در نتیجه کاهش توان تسهیلات دهی شبکه بانکی و ... مرتفع خواهد شد.

طی سال‌های اخیر و به دلیل وضعیت خاص اقتصادی حاصل شرایط سیاسی، انتظارات تورمی سرمایه‌ها را به سمت خرید ملک سوق داد. این در حالی بود که علاوه بر آپارتمان‌های کوچک متراژ نرخ معاملات املاک کلنگی نیز رو به افزایش گذاشت. در کنار این افزایش، قیمت زمین نیز که بیشترین سهم در تعیین قیمت املاک را به خود اختصاص داده است با شیب تند بالا رفت.

دولت نهم با در نظر گرفتن این شرایط طرح مسکن مهر را ارائه و با هدف واگذاری ملک بدون قیمت زمین به متقاضیان آغاز کرد.

طبق گفته نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی دولت نهم از ابتدای دولت نهم بالغ بر ۴٬۴۰۰٬۰۰۰ واحد مسکن مهر در شهرها و روستاها شروع به ساخت شده‌اند که نیمی از این تعداد در روستاها بوده‌اند که تعداد ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ از این تعداد تا خرداد ۱۳۹۲ تحویل شده و مابقی مسکن‌های روستایی می‌بایست تا پایان دولت دهم تحویل داده شوند. اما نحوه و کیفیت اجرای این طرح به نحوی به هدررفت منابع متقاضیان، بانک‌ها و انبوه سازان منجر شد که تا پایان دولت دهم کمتر از ۳۰ درصد ازاین تعهد اجرا شده و آن بخش اجرا شده نیز به معضلی برای سازندگان و خریداران تبدیل شد.

آخرین آمار اجرای این طرح، از قفل شدن بیش از ۸ هزار میلیارد تومان سرمایه در بیش از ۴.۷ میلیون واحد بدون متقاضی واحد مسکن مهر در مناطق مختلف کشور خبر می‌دهد.

جایگزینی مسکن ملی با مسکن مهر و اصلاح نواقص

دولت یازدهم بعد از روی کار آمدن تلاش کرد تا این طرح معیوب را به سرانجام برساند، اما اجرای طرحی ناقص‌الخلقه با مشکلاتی متعدد، هزینه و انرژی فراوانی از بخش‌های درگیر دولتی و خصوصی با آن را هدر داد.

در کنار تکمیل طرح مسکن مهر، حسن روحانی رئیس دولت یازدهم با گزارشاتی که از رکود در بخش مسکن دریافت می‌کرد تصمیم به اجرای سیاست تحریک تقاضا و همچین افزایش عرضه گرفته و طرح عظیم اقدام ملی مسکن را ارائه داد.

نکته مثبت اجرای این طرح اثرات مثبت آن در قیمت مسکن طی چند ماه گذشته است. اگرچه شاید بتوان رکود سنگین در بازار مسکن را نیز عامل افت قیمت آن دانست اما قطعاً عرضه ۴۰۰ هزار مسکن طی ۲ سال و یا اتمام و تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر طی ۵ ماه باقی مانده سال جاری می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در قیمت و هزینه اجاره بها داشته باشو تأثیر این طرح طی روزهای گذاشته با افت بیش از ۳۰ درصدی قیمت ملک نمایان شده است. پیش بینی می‌شود با آغاز ارائه املاک به متقاضیان می‌توان در انتظار کاهش بیشتر قیمت ملک نیز ماند.

۱- تعداد واحدهای مسکونی در مسکن ملی چندتاست؟

در طرح «اقدام ملی برای مسکن» علاوه بر تکمیل ۵۰۰ هزار واحد ناتمام مسکن مهر مسکن مهر و احداث ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کل، دولت دوازدهم، معادل یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد مسکن احداث خواهد کرد.

در واقع خود طرح، ساخت ۶۰۰ هزار واحد است.۲۰۰ هزار واحد روستایی که بزرگترین طرح ساخت مسکن روستایی محسوب می‌شود و همچنین ۴۰۰ هزار واحد شهری.

۲- تفاوت محل احداث مسکن ملی با مسکن مهرچیست؟

از زمان رونمایی طرح در زمستان سال گذشته تا شهریور امسال تمام جزئیات طرح مورد بررسی قرار گرفت و جانمایی، تعداد واحدها، امکانات و سایر مشخصاتی که مسکن ملی باید داشته باشد تا هیچ شباهتی به مسکن مهر که مردم نسبت به آن دافعه پیدا کرده‌اند نداشته باشد. یکی از ایرادات مهم مسکن مهر این بود که از اراضی و خارج از شهرها استفاده شد که امکانات و تأسیسات زیرساختی نداشت و همین امر باعث شد تا هزینه‌های سنگین ایجاد راه و زیرساخت‌های اصلی، امکانات رفاهی و ... روی دوش دولت مانده و با اتمام بودجه دولت بدهکار و طرح ناتمام و بدون مشتری رها شد. در طرح اقدام ملی مکان‌یابی درون شهرها است. بر اساس طرح اقدام ملی ۱۰۰ هزار واحد مسکن در بافت‌های فرسوده شهری، ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید و ۱۰۰ هزار واحد نیز در شهرهای کوچک و با جمعیت کمتر از ۱۰۰ هزار نفر ساخته خواهد شد.

۳- مدت زمان تکمیل طرح مسکن ملی و تحویل به متقاضیان چقدراست؟

دولت نهم زمان اجرای مسکن مهر را ۵ سال اعلام کرده و سال ۱۳۹۰ را به عنوان سال پایانی تکمیل و تحویل مسکن به متقاضیان قرار داده بود اما در نتیجه تمام اقدامات ناقص و غیرکارشناسی در طراحی و اجرای این پروژه تا سال ۹۲ تنها نزدیک به ۳۰ درصد از تعهدات آن انجام شده و بیش از ۷۰ درصد حتی آغاز به ساخت هم نشده بود. بخش‌هایی هم که ساخته و تقریباً تکمیلب ود به دلیل مشکلات زیرساختی اعم از برق و آب و گاز و مدرسه و درکانگاه و مسیرهای تردد و ... در نهایت با انصراف متقاضیان مواجه شد. در طرح اقدام ملی مسکن اما برنامه اصلی تکمیل و واگذاری تمام واحدهای مسکن مهر ناتمام تا پایان امسال اعلام شده و زمان ساخت واحدهای جدید در این طرح ۲ سال در نظر گرفته شده است.

قبل از آغاز رسمی عملیات طرح اقدام ملی، ساخت ۵۷ هزار واحد مسکونی در قالب این طرح در شهرهای جدید آغاز شده بود و به گفته حبیب‌اله طاهرخانی، مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید، برخی از آنها به مرحله فوندانسیون و حتی اسکلت رسیده است. به گفته وی با توجه به شروع پروژه‌ها از سال ۱۳۹۷ در شهرهای جدید متوسط پیشرفت پروژه‌ها در بخش ساخت و آماده‌سازی ۱۵ درصد است.

۴- مسکن ملی چه تفاوت ظاهری با مسکن مهر دارد؟

در این طرح دیگر ساختمانها بلندمرتبه و ۱۰ یا ۱۵ طبقه ساخته نخواهد شد. تعداد طبقات طرح مسکن ملی در نهایت ۷ طبقه خواهد بود.

۵- شرایط متقاضیان مسکن ملی چیست؟

متقاضیان مسکن ملی باید از شرایط زیر برخوردار باشند: متأهل باشند. سابقه سکونت در شهر موردتقاضای مسکن داشته و از امکانات و تسهیلات دولتی برای خرید مسکن استفاده نکرده باشند. شرایط دریافت تسهیلات اعم از اعتبارسنجی و ... را نیز داشته باشند.

۶- ثبت نام برای خرید مسکن ملی از چه زمانی آغاز می‌شود؟

سامانه ثبت نام برای مسکن ملی از ۱۵ آبان ماه (هفته آینده) آغاز به کار کرده و از همان روز نیز آماده ثبت نام متقاضیان می‌باشد.

۷- میزان تسهیلات متعلق به این طرح چقدراست؟

واحدهای مسکونی طرح ملی مسکن با قیمت تمام‌شده عرضه و به متقاضیان ۷۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود. این وام توسط بانک مسکن ارائه می‌شود.

۸- چه کسانی می‌توانند ثبت نام کنند؟

طرح ملی مسکن با هدف خانه دار کردن ۶ دهک جامعه طراحی و در حال عملیاتی شدن است. تولید مسکن برای دهک‌های یک و دو که توسط نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی صورت می‌گیرد که در این رابطه وزارت راه به میزان گسترده زمین ارائه کرده است.

فقط کسانی می‌توانند در طرح اقدام ملی مسکن ثبت‌نام کنند که فرم (ج) آن‌ها سبز باشد. براساس فرم (ج) هر فردی می‌تواند یک‌بار از امکانات دولتی برای خانه‌دار شدن استفاده کند و کسانی که فرم (ج) آن‌ها قرمز باشد، بدین معنا است که قبلاً از این امکانات استفاده کرده‌اند.

تمامی افرادی که در صندوق پس‌انداز یکم مسکن برای دریافت تسهیلات خرید خانه سرمایه‌گذاری کرده‌اند، نیز می‌توانند در طرح اقدام ملی مسکن ثبت نام کنند.

۲۲۳۲۲۶

کد خبر 1316287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 25
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 10
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  19 1
  سال 91 ثبت نام مسکن مهر فاز 11 پردیس انجام دادم تا الان قریب به هشت 8 ساله خونه رو تحویل نگرفتم. قرار بود 18 ماهه تحویل بدهند. اون قسمتهایی هم تحویل دادن مال سازمانهای دولتی مثل صدا سیماست طرح ملی مسکن هم اجرا میخوان بکنن که فردا بگن ما طرح مسکن ملی داشتیم، بعد 8 سال خونه رو تحویل ندادن هیچ همش میگن بیایید عرصه رو بخرید اگه وام پرداخت نکنید جریمه میشید اگه فلان نکنید باید پول بدید. کیفیت ساخت مسکن مهر پردیس هم افتضاحه هر روز هم مدیریتش فیگور مسترالمپیا میگیره دلمونو خون کردن همین مدیریت پیشکش
 • بی نام IR ۱۲:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  21 1
  هیچ فرقی نداره فقط تعداد طبقات و محل ملک تغییر کرده همین
 • DE ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  20 4
  اینها فقط هزینه تراشی می‌کنند برای دولت های بعدی، بدون اینکه نفعی داشته باشد و کمکی به خانه دار شدن کسی بکند، فقط یک عده نفع می‌برند و یک عده دیگر را بدهکار می‌کند و ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد. همه دیدیم مسکن مهر آیا باعث ارزان شدن ملک شد یا گران شدن؟!
 • IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  15 3
  آقا توی این مملکت هر چی میشه ثبت نام کنید چون تا سال بعدش معلوم نیست چی میشه
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  13 1
  آخه این ثبت نام ها سالها طول می کشه تا بالاخره به دست مشتری برسه
 • امید IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  33 1
  چرا انقدر گنگ به مردم اطلاعات میدین سود مسکن مهر ۴ درصد و باز پرداخت ۱۵ ساله اما سود مسکن ملی ۱۸ درصد باز پرداخت ۱۰ ساله مسکن مهر قسطش از ۲۰۰ هزار شروع الی ۳۵۰ هزار بود اما قسط مسکن ملی ۱۵۰۰۰۰۰ هزار تومن هست علاوه بر آن ۱۰۰ میلیون پول نقد هم میخاد مسکن مهر از سال ۸۵ استارت خورد که ۷ سال اون دولت خودش سرکار بود
 • US ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  7 31
  خیلی فرق داره اون رو توی بیابونها ساختند مردم تا سال ها از زمین های خاکی تردد می کردند و فاضلاب و برق و آب نداشتند اما این یکی داخل شهرهاست
 • IR ۱۷:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  20 1
  ای کاش یکی از شرایط واگذاری این باشه که طرف اصلا خونه نداشته باشه نه به اسم خودش نه هیچ کدوم از اعضای خانواده اش.... در زمان واگذاری مسکن مهر خیلیا خونه داشتن وثبت نام کردن و خونه بهشون تعلق گرفت و سر ماها که خونه نداشتیم بی کلاه موند وحقمون ضایع شد..
 • IR ۱۷:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  7 2
  آره این گزارش ها خیلی موثره اما زمان تحویل رو فراموش کردید بنویسید که با اون طرح مسکن مهر که سالها طول کشید چقدر تفاوت داره!
 • نیما رهنما JP ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  23 1
  دولت داره تلاش می کنه قیمت ملک رو با مسکن ملی پایین نگهداره در حالی که دلالی همیشه برنده بوده. باید یه اراده ای باشه که دلالی رو از ریشه قطع کنه وگرنه این طرح هم نمی تونه رمان کنه درد مردم رو
 • بهبود RO ۱۸:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  11 0
  طرح مسکن ملی پیش پرداختش چقدره؟؟ اقساطش چن میشه؟
 • IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  25 9
  فرقش این هست که اون طرح برای قشر متوسط و ضعیف بود اما این طرح برای مایه داراست چرا به سود 18 درصد وام اشاره نکردید
 • IR ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  9 2
  اولا بسیاری از افرادی که در اینگونه طرحها ثبت نام می کنند دارای خانه هستند و در واقع با چنین طرحی دارای خانه دوم و سوم می شوند و لذا ممکن است این طرح به گروه هدف یعنی افراد فاقد مسکن تعلق نگیرد‌‌. در واقع به این ترتیب اینگونه طرحها به جای پاسخگویی به تقاضای واقعی، به علت ارائه تسهیلات دولتی تقاضای کاذب ایجاد کرده و به آنها پاسخ می دهد. ثانیا اشتغال ناشی از اینگونه طرحها موقت است و اشتغال پایدار محسوب نمی گردد. ثالثا به غیر از اقشار کم درآمد که باید مورد حمایت ویژه قرار گیرند، مسکن سایر اقشار باید از طریق ساماندهی اقتصاد کلان، با به تعادل رسیدن عرضه و تقاضا و حذف تقاضاهای کاذب تامین گردد.
 • رضایی IR ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  15 2
  خدا کنه از این پیمانکارهای بزن دررو انتخاب نکنن توی مسکن مهر بعضی ساختمونها بجای دیوار انگار کاغذ کار گذاشتند بچه همسایه کناری بازی می کنه من فکر می کنم توی خونه ما داره بازی میکنه
 • مسعود رسایی IR ۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  15 2
  این طرح هم مثل بقیه طرح ها با کارشکنی و مانع مواجه میشه مگه بازآفرینی شهری طرح ملی نبود؟ یا نوسازی ناوگان عمومی . اونا چرا اجرا نشدند؟
 • IR ۲۱:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  32 1
  لطفا از این طرح برای خانه دار شده بازنشسته ها هم استفاده کنید کلی مسکن مهر در فاز8 و 11 پردیس همینطور مانده لطفا آنها را ساماندهی کنید و به مردم بی خانمان بدهید بااین اجاره های سرسام آور!
 • علی IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  19 3
  سلام خوب نیست اقدامات دولتهای قبل را تخطئه کنیم و خود طرح مشابه ای که نیاز به آزمون و خطا دارد را به مردم قالب کنیم،اگر طرح مسکن مهر مورد بی مهری دولت فعلی قرار نمی گرفت ،شاید قیمت مسکن اینقدر بالا نمی رفت.
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  8 1
  توروخدا یه فکری کنید این خونه ها رو با کیفیت بسازند
 • رها IR ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  7 2
  یکی از موضوعات مهم در اقتصاد مسکن است اگر مانعی برایاجرای این طرح وجود نداشته باشه قطعا در بازار همه صنایع وابسته به مسکن یه تحرکی اتفاق می افته و یه بخش از تولید هم به چرخش می افته. بجای اینهمه انتقاد و مانع درست کردن دعاکنیم این طرح درست اجرا بشه تا وضع اقتصادی یه بخش از جامعه رو به بهبود بره
 • IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  8 15
  مسکن مهر رو به قدری بد و افتضاح اجرا کردند که دیگه کسی به این طرح های بزرگ اعتماد نداره. باید کاری کنید اعتماد مردم به این انبوه سازی ها برگرده
 • دادخواه IR ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  3 0
  هرچي مسكن با هر اسمي بسازند خوب وعاليست اگر مسكن مهر نبود الان مافياي و محتكرين مسكن باباي مستاجرين را دراورده بودنند
 • غلام IR ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  1 0
  هر ایرانی یک آپارتمان خوب هشتاد درصد ساخت داخله و این امکان وجود داره منتها شهرهای فعلی مثل تهران به حداکثر تراکم رسیده اند و بهتر که شهرهای جدیدی احداث بشود شهرها باید بهترین امکانات رفاهی رو داشته باشند
 • ع IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۱
  6 0
  من حاضرم قسم بخورم این دولت حتی یک واحد را تحویل مردم نخواهد داد.فقط حرف میزنند.سود۱۸ درصد هم واقعا ظلمه
 • IR ۰۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
  1 0
  یعنی ما که مجردیم و سنمون هم از 30 گذشته جزو آدمیزاد نیستیم که به ما خونه بدن
 • علی IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  2 2
  قسط وام یک صد میلیونی 18 درصد در 10 سال میشه چیزی حدود 1،600،000 تا 1،800،000 هزار تومان که با جریمه اقساط معوقه میشه روی 2،000،000 تومان حساب کرد، شما حساب کنید برای یک واحد مثلا هفتاد متری با متری 3 میلیون باید 210 میلیون پول پرداخت کنید، حالا اگر 100 تومن هم وام بگیرید عملا با سود وام میشه 310 میلیون! خوب مسأله اینجاست که یا یک دهم یا کسری از این پول میشه خانه رهن کامل کرد و ماهی 2 میلیون هم قسط نداد.