۲ نفر
۱۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۲
"باغ شهر تبریز" افتتاح شد

"باغ شهر تبریز" به عنوان دومین پارک بزرگ درون شهری تبریز به طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش خبرآنلاین از تبریز، با اتمام عملیات عمرانی باغ شهر تبریز با طرح باغ ایرانی، این پارک به طور رسمی افتتاح شد.

این پارک به مساحت ۱٫۳ هکتار و ۳۶۰ میلیارد ریال هزینه تملک و اجرا، احداث شده است.

در کنار این مراسم همچنین به طور همزمان، پارک آناخاتون نیز به مساحت ۱٫۲۵ هکتار و با هزینه تملک و اجرای ۲۶ میلیارد ریال افتتاح شد.

پروژه احداث و احیا باغ شهر تبریز با هدف افزایش سرانه فضای سبز و تامین امکانات رفاهی و تفریحی شهروندان به صورت معماری باغهای تاریخی و کهن ایرانی انجام گرفت.

گفتنی است، این بوستان بزرگ که بعد از ائل گلی بزرگترین پارک درون شهری تبریز محسوب می شود، در محل چهارراه خطیب به سمت میدان جهاد قرار دارد.

ایجاد توازن منطقه ای در خدمات شهری با توسعه فضای سبز

محمدرضا پورمحمدی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: ایجاد فضاهای سبز و توازن در خدمات شهری قطعا می تواند به کاهش ترافیک نیز منجر شود.

وی افزود: تغییر فضای کاربری مسکونی به فضای سبز در وضعیت کنونی اقتصاد کشور، هنر است.

پورمحمدی یادآور شد: تبریز در طول تاریخ به باغ شهر معروف بوده اما متاسفانه برخی ضرورت‌های شهری در گذشته باعث شده که بسیاری از باغ‌های این شهر تخریب شود.

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ساخت فضای سبز در تفرجگاه عون بین علی گفت: ایجاد باغ در کوه و هزینه هایی که برای نگهداری و ایجاد آن به وجود می آورد در صورتی که ما باغ های موجود را تخریب می کنیم تا مسکونی شوند، عاقلانه نیست.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه سخنان خود از تمامی شهروندان خواست در حفظ، نگهداری و توسعه فضاهای عمومی همچون پارک‌ها و سایر مراکز این چنینی، تلاش کرده و این مراکز عمومی را به مکان‌هایی برای توسعه اخلاق و نشاط اجتماعی تبدیل کنند.

تنفس گاه مردم را ازبین نمی بریم

در ادامه این مراسم ایرج شهین باهر شهردار کلانشهر تبریز گفت: بوستان باغ شهر تبریز نمونه ای از تبدیل منطقه مسکونی به فضای سبز جهت ایجاد توازن و افزایش سرانه فضای سبز در کهن شهر تبریز است.

وی اظهار کرد: تبریز قبلا به نام باغ شهر مطرح بوده و انتظار داریم شهروندان همه جا را سبز ببینند اما در این زمینه ضعف داریم چراکه متاسفانه در گذشته تغییر کاربری فضای سبز در تبریز زیاد انجام شده است.

شهین باهر با بیان اینکه تنفس‌گاه مردم را از بین نمی‌بریم، تاکید کرد: مهمترین اولویت این دوره شهرداری حفظ و توسعه فضای سبز است که باغ شهر تبریز نمونه بزرگی از تغییر کاربری مسکونی به فضای سبز است.

وی، گفت: بوستان باغ شهر تبریزهفتمین پارکی است که امسال افتتاح شد و قرار است تا پایان امسال۱۵ پارک دیگر به خصوص در مناطق محروم افتتاح شود.

شهین باهر با بیان اینکه فضای سبز تبریز در گذشته به قدری نادیده گرفته شده که تقریباً یک سوم ائل‌گلی تملک نیافته است، گفت: هنوز از طرف مالکان و برخی افراد تلاش می شود درختان این محدوده از بین برود و به کاربری مسکونی و تجاری تغییر یابد.

شهردار کلانشهر تبریز ابراز کرد: انتظار داریم مردم و شهروندان شریف تبریز به آتش زدن و قطع درختان حساس باشند و در حفظ مکان ها و فضاهای سبز بکوشند.

وی، سال ۹۹ را سال انقلاب فضای سبز تبریز نامگذاری کرده و گفت: بودجه سال آتی بر این اساس تنظیم خواهد شد و یقینا این پارک ها در سلامت فرزندانمان به عنوان آینده سازان این شهر تاثیر دارد.

"باغ شهر" مصداق توانمندی های شهرداری تبریز است

فریدون بابایی اقدم، عضو شورای شهر تبریز نیز عنوان کرد: قطعا رسیدگی به شهر ساختن فضاهای سبز، کشیدن جدول و ترمیم آسفالت خیابان ها لازم و اقدامی مطلوب است اما نکته مهم در رابطه با شهرنشینی توجه به وضعیت سکونت افراد بی بضاعت نیز است.

وی ادامه داد: طبق قانون دولت و حاکمیت شهرداری را موظف کرده است تا به وضعیت سکونت افراد بی بضاعت که در حواشی شهرها و مناطق پرخطر سکونت دارند، رسیدگی کند.

این عضو شورای شهر تبریز بوستان "باغ شهر تبریز" را نمونه ای از نتیجه همیاری بین دستگاه ها دانسته و افزود: این پارک می تواند مصداق خوبی برای نشان دادن توانمندی های شهرداری تبریز باشد و نشان دهد درصورت ایجاد همکاری و همدلی بین ارگان ها می توان کارهای بسیار بزرگ تری هم انجام داد.

وی اظهار کرد: انتظار داریم همین سرعت عمل، دقت و جدیتی که صرف افتتاح پارک "باغ شهر تبریز" شد را در سایر پروژه های شهرداری نیز شاهد باشیم.

بابایی اقدم همچنین شعار" فضای سبز" را برای سال آینده شعاری ارزشمند خواند و گفت: عملی ساختن این شعار مستلزم همکاری و همراهی منسجم شهرداری ها، شهروندان و سایر ارگان ها است.

توسعه فضای سبز مسیر بازگشت به باغ شهر تبریز

سامان احمدزاده، شهردار منطقه ۶ تبریز گفت: توسعه فضای سبز شهر با هدف بازگشت به باغ شهر کهن تبریز در اولویت برنامه شهرداری قرار گرفته است.

وی افزود: توسعه باغات و سرانه فضای سبز تبریز دغدغه شهرداری کلانشهر تبریز است و شهرداری منطقه ۶ تلاش کرده این اصل را اولویت برنامه‌های خود قرار دهد.

وی افزود: بر این اساس در شهرداری منطقه ۶ دو پروژه توسعه فضای سبز اجرا و تقدیم شهروندان عزیز کردیم.

شهردار منطقه ۶ تبریز با بیان اینکه این باغ در مجموع با ۳۶۰ میلیارد ریال تملک و بهره برداری شد، گفت: در احداث باغ شهر تبریز از مصالح بومی مثل سنگ اسپراخون و آجر سنتی استفاده شد.

شهردار منطقه ۶ تبریز گفت: علاوه بر باغ شهر تبریز پروژه پارک محله ای روستای الحاقی آناخاتون با 26 میلیارد ریال شامل آلاچیق وسایل بازی کودکان زمین بسکتبال و فوتبال و... احداث و امروز بطور همزمان با باغ شهر تبریز افتتاح شد.

46

کد خبر 1316587

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =