استاندار آذربایجان‌شرقی: قیمت کالاها همسو با قیمت مواد اولیه کاهش یابد

استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: قیمت کالاهایی که مواد اولیه آن‌ها با کاهش قیمت مواجه شده است باید کاهش یابد.

محمدرضا پورمحمدی، روز شنبه در جلسه ستاد تنظیم بازار استان با تاکید بر نظارت بیشتر بر قیمت کالاها، افزود: سال گذشته برخی کالاها به خاطر افزایش قیمت در مواد اولیه گران شدند که هم اکنون و طبق گزارش های مسئولان کاهش یافته است.

وی با اشاره به تعادل نسبی در قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در بازار، گفت: همدلی و هماهنگی دستگاه‌های اجرایی و نظارتی در این حوزه، باعث شده نسبت به سال‌های گذشته، شاهد کمترین مصادیق گران‌فروشی، احتکار و اخلال در بازار استان باشیم.

پورمحمدی بر انتقال اخبار امیدبخش مبارزه با فساد به مردم تأکید کرد و افزود: متناسب با کاهش قیمت کالاهای اساسی و مواد اولیه، تولیدکنندگان نیز باید کاهش قیمت تمام‌شده در محصولات تولیدی خود را رعایت کنند.

وی بر تشدید نظارت بر قیمت کالاهای اساسی توسط دستگاه‌های نظارتی استان تأکید کرد و گفت: دستگاه‌های مسئول، نتیجه نظارت و کنترل خود در بازار را به مردم اطلاع‌رسانی کنند.

پورمحمدی به نقش تحریم‌ها در وضعیت بازار کشور نیز اشاره کرد و افزود: به‌رغم شوک اقتصادی پس از اعمال تحریم‌ها، تدابیر مسئولان و همراهی مردم باعث کاهش مشکلات اقتصادی در کشور شده و امیدواریم این روند روز به روز با قدرت بیشتری ادامه یابد.

استاندار آذربایجان شرقی با تاکید بر "خرید به اندازه مصرف" از سوی مردم، عنوان کرد: این موضوع باید بیش از پیش مورد توجه خانواده‌ها قرار گرفته و از توان مطبوعات، رسانه و سایر ابزارها و اقدامات فرهنگی در این زمینه استفاده شود.

وی اظهار داشت: در سال های گذشته روند جذب سهیمه استانی میوه شب عید خوب و مطلوب بود و تنها لازم است مکانیزم دقیق و شایسته ای برای توزیع به موقع آن تدوین شود.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی و دبیر ستاد تنظیم بازار نیز در این جلسه با اشاره به رصد و پایش میزان موجودی و قیمت بیش از ۱۴۴ قلم کالا در استان گفت: میانگین قیمت چندماهه این تعداد کالا نزدیک به صفر است اما در مقایسه با سال گذشته میانگین قیمت ها با افزایش ۳۶ درصدی مواجه شده است.

حبیب امین زاده، افزود: طبق برنامه ریزی های انجام شده دفاتر دانش آموزی به میزان لازم و با قیمت دولتی از طریق اعضای اتحادیه کتاب فروشان و شرکت تعاونی مصرف فرهنگیان استان در حال توزیع است.

وی یادآوری کرد: طبق گزارش شرکت غله آذربایجان شرقی میزان موجودی شکر استان قابل قبول بوده و در تامین مایحتاج خانوار و واحدهای صنعتی مشکلی وجود ندارد.

امین زاده، ادامه داد: در اختصاص سهمیه لاستیک به کامیون داران درون شهری به علت رعایت بخشنامه های اجرایی مبنی بر داشتن کارت هوشمند و طی مسیر ۱۵ تا ۲۰ هزار کیلومتر مشکل وجود داشت که با مصوبه جدید ستاد تنظیم بازار استان این موضوع رفع و از طریق سازمان حمل و نقل و راهداری و اتحادیه لاستیک فروشان نسبت به تامین لاستیک خودروهای سنگین درون شهری اقدام می شود.

معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان این که میزان موجودی ۵۰ قلم کالا بصورت ماهانه دریافت و رصد می شود، گفت: میزان موجودی انبارها نسبت به ماه گذشته ۳۰ هزارتن افزایش نشان می دهد.

اسماعیل عطاپور، افزود: با وجود کاهش ۲۳ درصدی شکایات مردمی در ۷ ماه سالجاری نسبت به مدت مشابه سال ۹۷، تشکیل پرونده تخلف در طی این مدت ۱۸ درصد افزایش یافته است که این امر بیانگر انجام بازرسی های برنامه محور و سیستمی است.

وی یادآوری کرد: در این مدت به ارزش حدود ۱۳۰ میلیارد ریال مصالحه بین شاکی و متشاکی قبل از ارجاع پرونده به تعزیرات حکومتی روی داده است.

به گزارش ایرنا، در این جلسه روند کاهشی و تعادلی قیمت اغلب کالاها و ذخیره سازی کالاهای اساسی در انبارها و مراکز ذخیره سازی مورد بررسی و رسیدگی قرار گرفت.

46

کد خبر 1316842

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =