گفت‌وگو با یکی از مدیران کارگاه چند همسری/ مگر چه اشکالی دارد؟ ما در این کشور حدود ۱۰۰ هزار خانواده‌ داریم که تعددی هستند

ایرنا نوشت: ما سوپر میلیاردرهایی را داریم که بندگان خدا، دوست دارند که زندگی دوم تشکیل بدهند، سفره‌ی دیگری را پهن بکنند اما، جریان فرهنگی غرب زده، فمنیست‌های غرب‌گرا و البته فمنیست‌های مذهبی و حتی مسجدی به همراه قانون ظالمانه‌ای که ایجاد شده، مانع از این واقعیت مهم (چندهمسری) در جامعه ما شده اند.

چند روزی است که تصویری از برگزاری کارگاه چندهمسری در شهر تهران، واکنش‌های متفاوتی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرده است. تا جایی که برخی تصور می‌کنند این برگزاری این کارگاه‌ها واقعیت ندارد و پوستر طراحی شده برای این کارگاه غیر واقعی است.

بررسی‌های نشان می‌دهد، برگزاری این کارگاه در تهران واقعیت دارد و مسئولیت برگزاری آن با موسسه حیات حسنی در شهر قم است. درباره چرایی برگزاری این کارگاه حجت‌الاسلام محمد عسگری مسئول واحد مشاوره موسسه حیات حسنی در شهر قم به گفت: وگو با ایرنا زندگی پرداخت.

حجت‌الاسلام عسگری از برگزارکنندگان و مسئولان این موسسه است و معتقد است، مخالفت با چندهمسری، ظلم به آقایان و زنان بدون همسر است!

متن کامل این گفتگو را در ادامه بخوانید:

آقای عسگری، پوستر آموزش چند همسری چند روزی است در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و خیلی‌ها نفس برگزاری این کارگاه را حتی باور نکردهاند، واقعا شما در شهر تهران قرارست این کارگاه را برگزار کنید؟
بله، مگر چه اشکالی دارد؟ ما در این کشور حدود ۱۰۰ هزار خانواده‌ داریم که تعددی هستند، یعنی یک آقا چند همسر دارد. آیا این‌ها نیاز ندارند مرکزی باشد که به صورت علمی و مشاوره‌ای به آن‌ها خدمت کند؟

منبع آمارتان کجاست، که ۱۰۰ هزار خانواده به قول شما «تعددی» داریم؟
مراکز رسمی، شما می‌توانید از مراکز رسمی تایید این آمار را بگیرید!
یکی از مدیران کارگاه چندهمسری: مخالفت با تعدد زوجات، ظلم به مردان و زنان است!
تصویر پوستری که در روزهای اخیر در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود

درباره موسسه «حیات حسنی» کمی توضیح بدهید، این موسسه در کدام شهر است، آیا مجوزی برای فعالیت دارد، هدف از تشکیل این موسسه چیست؟
یک موسسه آموزشی، تبلیغی و طلبگی در حوزه آموزش تعدد زوجات و فرهنگ‌سازی در این زمینه، فعالیت‌های جهادی هم داریم و وابستگی به نهاد خاصی نداریم. دوره‌های کارگاهی برگزار می‌کنیم برای اعضای خانواده‌های تعددی چه مردان و چه زنان.

در کدام شهر فعالیت می‌کنید؟
ما در شهر قم مستقر هستیم.

غیر از شهر قم در شهرهای دیگر هم کارگاه برگزار کرده‌اید؟
بله در اصفهان و ان‌شاالله به زودی هم در تهران.

چرا در تهران؟
خب چه اشکالی دارد، تهران نیاز دارد ماهم در تهران برگزار می‌کنیم و البته درخواست‌هایی هم بود.

برای برگزاری این دوره از کجا مجوز گرفته‌اید؟
بالاخره گرفته‌ایم دیگر. ما هم تامین کننده استاد و محتوای این دوره‌ها هستیم.
 
یکی از مدیران کارگاه چندهمسری: مخالفت با تعدد زوجات، ظلم به مردان و زنان است!
تصویر یکی از دوره‌های چندهمسری
استادهای این دوره‌ها چه کسانی هستند؟
هرکسی که ان‌شاالله در این دوره‌ها شرکت کرد می‌تواند ببیند که استادها چه کسانی هستند.

یعنی این استادها به چه اساس انتخاب می‌شوند؟
در واقع این اساتید از حوزه هستند و ممکن است از دانشگاه هم انتخاب شده باشند، برخی عامل هستند و برخی دیگر عامل نیستند و سطح علمی قابل قبولی دارند.

عامل به این معنا که آن‌ها هم تعدد زوجات دارند؟
در برخی موارد بله!

دقیقا تخصص این اساتید چه هست؟
حوزه دین کار می‌کنند دیگه! و تخصص مسائل دینی دارند.

از انتقاداتی به شما در شبکه‌های اجتماعی شده با خبر هستید؟ خیلی‌ها به کلی متعجب هستند که اصلا چرا این چنین دوره‌ای در حال برگزاری است و خیلی‌ها عنوان می‌کنند این کار خلاف عرف جامعه ماست.
بله خلاف عرف است و اشتباه همین‌جاست. خدای متعال مرد را به طور تکوینی تعددی خلق کرده و متناسب با آن، قانون تشریح کرده، کسی می‌تواند منکر این واقعیت شود؟

اما خیلی‌ها معتقدند که این کار دقیقا در وضعیت امروز جامعه چه اولویت و ضرورتی دارد؟
ما سوپر میلیاردرهایی را داریم که بندگان خدا، دوست دارند که زندگی دوم تشکیل بدهند، سفره‌ی دیگری را پهن بکنند اما، جریان فرهنگی غرب زده، فمنیست‌های غرب‌گرا و البته فمنیست‌های مذهبی و حتی مسجدی به همراه قانون ظالمانه‌ای که ایجاد شده، مانع از این واقعیت مهم (چندهمسری) در جامعه ما شده اند.

در واقع شما می‌خواهید برای چند همسری برای گروهی از مردان نسخه بپیچید؟
نه، ما قصد نسخه پیچیدن نداریم و چندهمسری شرایط خاص خود را دارد، اما برخی هستند که می‌توانند و خانواده‌ی دیگر تشکیل دهند. ما در ایران بین ۳۰ تا ۴۹ سال، اعم از باکره تا مطلقه حدود ۴ تا ۵ میلیون زن داریم که این‌ها همسر ندارند. آیا این‌ها حق تاهل ندارد؟

این مواردی که می‌گویید حریم شخصی هر فرد است و علاوه بر این چرا شما فقط از چند همسری می‌گویید؟
مسایل دیگر مثل ازدواج آسان را باید از دولت و قوای دیگر مطالبه کرد. ما ۴ تا ۵ میلیون قربانی دارند ایا این‌ها حق تاهل دارند یا نه؟ چون امکان ازدواج اول برای آن‌ها ممکن نیست؟

چطور ممکن نیست؟
نیست بالاخره و این‌ها می‌توانند به عنوان همسر دوم، سوم و چهارم می‌توانند وارد زندگی مشترک شوند. کسانی هم هستند که شرایط‌ش را دارند و می‌توانند زیر بال و پر این‌ها را بگیرند.

یعنی معتقدید این موارد فقط باید با چندهمسری حل شود؟
بالاخره در حوزه‌های دیگر الی‌ماشاالله هستند نهادهایی که تبلیغ می‌کنند. نظام خانواده شامل بخش‌های مختلفی است و چندهمسری هم یکی از ضلع‌های این مجموعه است. اگر راه حلال ببندیم و سگ را ببندیم و سنگ را باز بگذاریم، فحشا جامعه را در بر می‌گیرد. همانطور که می‌بینیم برخی در جامعه گرفتار هستند. اگر راه حلال را باز بگذاریم و آن‌ها عدالت داشته باشد این مشکلات دیگر پیش می‌آید.

اما هستند نه کارشناسان دانشگاهی، بلکه کارشناسان دینی و مذهبی که عنوان می‌کنند پرداختن به مسائلی از این دست، راه لاابالی‌گری را باز می‌کند.
نه دیگه، برعکس، وقتی راه حلال باز شود دیگر راه لاابالی بسته می‌شود. مخالفت با چندهمسری علاوه بر مردان، ظلمی علیه زنان نیز هست. متاسفانه این حق زنانی است که همسر ندارد و حق آن‌ها ضایع می‌شود. یک مردی می‌خواهد بیاید و مسئولیت بپذیرد کجای این ماجرا بد است؟

بالاخره زنان نیاز تکوینی به شوهر دارند و نمی‌توان مانع این نیاز شد. زنان چهار نوع نیاز به شوهر دارند، نیاز عاطفی، نیاز معنوی به شوهر و نیاز جنسی به شوهر و نیاز اقتصادی به شوهر. شما به عنوان دولت اگر زنی ازدواج نکرده شما می‌توانید نیاز اقتصادی آن را حل کنید باقی نیازها چه می‌شود؟
 
یکی از مدیران کارگاه چندهمسری: مخالفت با تعدد زوجات، ظلم به مردان و زنان است!
تصویری از یکی از کارگاه‌های چند همسری، منبع عکس: سایت موسسه حیات حسنی

دوره‌هایی که برگزار می‌کنید به چه شکلی است و چه آموزش‌هایی می‌دهید؟
ما هم برای آقایان آموزش داریم و هم برای خانم‌ها. شرکت‌کنندگان در این دوره‌ها ممکن است اعضای خانواده‌های تعددی باشد یا اصلا کسانی هستند که می‌خواهند در این رابطه اطلاعات خود را بیشتر کنند.

دقیقا چه آموزش‌هایی می‌دهید؟
ضرورت‌ها و الزامات زندگی تعددی تبین می‌شود. احکام شرعی چند همسری تبیین می‌شود که باور بفرمایید تا کنون باز نشده است. از بحث نفقه یا روابط بین خود. مهارت‌های زندگی چندهمسری هم یکی دیگر از سرفصل‌هاست که تاکنون مطرح نشده. ما الان حدود ۱۰۰ هزار خانواده دارای چندهمسر در کشور داریم که ممکن است برخی از این خانواده‌ها دچار بحران‌هایی باشند وقطعا نیاز به آموزش دارند و باعث می‌شویم زندگی آن‌ها قوام داشته باشد.

به کسانی که قصد چندهمسری داشته باشند هم آموزش می‌دهید؟
بله موارد زیادی بوده و ماهم قبل از آن مسائل این زندگی را به آن‌ها آموزش می‌دهیم. به خانم‌ها این آموزش‌ها داده می‌شود.
۴۵۴۷
کد خبر 1317270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 20
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ali IR ۲۲:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
  31 2
  اینا پیشنهاد هم میدن؟ یعنی کسایی که نیاز دارن رو به کسایی که توانش رو دارن به یکدیگر معرفی میکنن؟خوب این شاخه هم در کنار اموزش باید ایجاد شه دیگه. خدا رو شکر مسائل مهم جامعه به همت عزیزان در حال حل شدنه
 • RO ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
  73 3
  هدف شما راندن ملت ایران به عقب است.همین و بس
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  75 6
  هیچ کلمه مناسبی برای این متحجرین نمیشه نوشت
 • IR ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  53 4
  اي خدا!!! يعني چجوري از آيه قرآن سوءاستفاده ميشه!!!!
 • IR ۰۰:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  80 1
  حال از اين انسان خود مسئول پندار مي خواهم بپرسم اگر در جامعه آمار مردان خيلي زيادتر از زنان شد، راهكارشان چيست؟
 • IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  28 3
  كسي كه بخواد و بتونه زن دو و سوم و چهارم بگيره، اينكار را انجام ميده و نياز به تعليم نداره... متاسفانه به نظر مي رسه انجام چنين كارهايي اهدافي مادي دنبال مي كنه كه بعدها مشخص خواهد شد....به هر حال اميد است در نهايت مرداني را شاهد نباشيم كه به جاي چند همسر مال شون را باخته باشند...
 • IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  56 5
  من سوالم از آقايوني كه خيلي سنگ اجراي اين مجوز الهي را به سينه مي زنند اينه كه آيا در اجرا و ترويج و تبليغ فرايضي چون نماز، روزه، زكات، غيبت نكردن، حق الناس نكردن و هزاران فرمان الهي را كه اتفاقا بيشتر از اين مورد به آن توصيه شده هم به اين ميزان نگران و بي قرار هستند؟
 • IR ۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  4 38
  خیلی خوبه
 • IR ۰۱:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  59 5
  انشالا خدا سر خواهر و دختراتون بیاره که می خواهید زندگی های مردم را خراب کنید.
 • هامنمن لبنان IR ۰۱:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  5 34
  کجا برگزار میشه؟
 • IR ۰۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  55 4
  به نظر من معنی چند همسری عبارت است از توهین مستقیم به زنان جامعه
 • IR ۰۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  51 4
  داریم شبیه داعش میشیم
 • IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  56 3
  واقعا بیشرمانه هست میلیون ها جوان بیچاره به خاطر مشکلات مالی و نداشتن حداقل های مالی برای شروع یک زندگی مشکل دارند اونوقت یک سری شکم سیر بی درد که فقط دنبال هوا و هوس خودشون هستند واسه تبلیغ همچین مورد بیخود و بی ارزشی دارن خودشون رو میکشن با این کارها فقط روز به روز تنفر مردم زیاد میشه اشکالش همین هست از بس تبلیغ صیغه کردن آمار خیانت و نزاع های خونوادگی سر به فلک کشید حالا با تبلیغ این موضوع چندش میخوان تیشه نهایی رو بزنن به ریشه خانواده ایرانی افرین
 • IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  60 0
  وقتی بی عدالتی جامعه ای را فرا گرفت پول دار ها چند همسر اختیار می کنند ولی جوانها نمی توانند ازدواج کنند، این هم از فیوضات آقایان است
 • IR ۰۸:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  48 2
  وقتی بیشتر بودجه بیت المال به جای ایجاد اشتغال و تولید، صرف چنین موسسات بی خودی می شود، مگر می شود انتظار بیشتری از این گونه کارگاه ها داشت؟!!!!
 • IR ۰۸:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  45 1
  به جای راه اندازی کارگاه برای تخریب زندگی خانواده ها ، دنبال راه های مقابله با موانع ازدواج جوانانی که هرگز ازدواج نکرده اند و تمایل به ازدواج دارند اما توانش رو ندارن باشید.اگر خیلی معتقد هستید جوانان مجرد رو دریابید تا هم دین و دنیاشون حفظ بشه و از فساد و فحشاء جلوگیری بشه.
 • کژال IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  51 2
  اونی که تمکن مالی داره اگه خیلی مرده، برای تهیه جهیزیه و مسکن به جوان ها کمک کنه، راه های زیادی برای پهن کردن سفره هست فقط باید از زیاده خواهی دست برداشت. در ضمن من به عنوان یک دختر میگم که اصلا نیازی به مرد بوالهوس ندارم.
 • بهار IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  20 2
  پناه بر خدا
 • امير IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  27 1
  نظر من احتمالأ غير قابل چاپ ترين نظرِ روى كره زمين ميشه در اين رابطه!
 • IR ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
  50 3
  این زنها که توی این دوره شرکت کردن یعنی زن دومن ؟؟ جالبه تو پوسترش هم همه زنها چادرین ! توهین به زنهای چادری تا چه حد ؟؟