پاسخ مهرزاد دانش به مخالفان اکران «خانه پدری»

مهرزاد دانش، منتقد سینما، با رد استدلال مخالفان اکران «خانه پدری» به بهانه خشونت زیاد در فیلم، تاکید کرد اثر کیانوش عیاری باعث بیزاری از خشونت می‌شود و نه ترویج آن.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهرزاد دانش، منتقد سینما نسبت به استدلال مخالفان اکران فیلم «خانه پدری» به کارگردانی کیانوش عیاری واکنش نشان داد.

او در کانال تلگرامی خود نوشت: «اخیرا ممنوعیت‌خواهان اکران خانه پدری، به بند ۱۱ ماده ۳ آیین‌نامه نظارت بر نمایش فیلم استناد می‌کنند: «نشان دادن صحنه‌هایی از جزئیات قتل، شکنجه، و آزار به نحوی که موجب ناراحتی بیننده و بدآموزی گردد، ممنوع است»

و اما چند نکته:

۱- فیلم جزئیات نشان نداده. هم صدا سانسور شده و هم تصحیح کادر صورت گرفته. هیچ اینسرت و کلوزآپی هم در میان نیست. بین دوربین و سوژه، فاصله زیاد است.

۲- صحنه فاقد هر بدآموزی‌ای است. نه تنها مروج خشونت نیست، که بیزاری از خشونت دربردارد.

۳- ناراحتی بیننده، امری تفسیرپذیر به‌تناسب بیان اثر و درک مخاطب است. بیننده از تماشای شکنجه در «به‌وقت شام»، مثله شدن با بالگرد در «چ»، خشونت در «شبی که ماه کامل» شد، آزار بچه‌ها در «۲۳ نفر»، قطع پا در «رد خون»، و پرشمار صحنه‌ها در این نوع فیلم‌ها ناراحت می‌شود. برای آن‌ها چرا مشکل نشد؟

۴- نمی‌توان به صرف ناراحت شدن بیننده، فیلم را با قانون مغایر دانست. تشخیص درجه این موضوع، به عهده عرف ارزیابی‌شده توسط کارشناسان سینما است که در تمهیداتی مانند درجه‌بندی فیلم نمود دارد.»

۵۷۵۷

کد خبر 1317624

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =