مراجعه سالانه ۸۵۳ میلیون بیمار ایرانی به نظام سلامت!

تسنیم نوشت: معاون کل وزارت بهداشت گفت: مردم ایران سالانه حدود ۸۵۳ میلیون بار به سیستم سلامت، مراجعه می‌کنند و هر ایرانی به طور متوسط ۱۰.۳ بار در طول سال با نظام سلامت مواجهه دارد.

دکتر ایرج حریرچی درباره میزان مراجعات مردم به نظام سلامت اظهار کرد: هر ایرانی به طور متوسط ۱۰.۳ بار در طول سال با نظام سلامت مواجهه دارد؛ مردم ایران سالانه حدود ۸۵۳ میلیون بار به سیستم سلامت، مراجعه می‌کنند و از هزار نفر ایرانی، سالانه ۱۴۰ نفر بستری می‌شوند.

وی ادامه داد: با توسعه و پیشرفت جوامع و گسترش بهداشت و پیشگیری، مراجعات مردم به نظام سلامت افزایش پیدا می‌کند چون طول عمر افراد زیاد می‌شود و در این‌صورت، اکثر بیماری‌های واگیر مربوط به دوران سالمندی هستند.

وی با بیان اینکه تا ۴۰ سال پیش امید به زندگی در ایران حدود ۵۰ سال بوده است، گفت: تا ۳۰ سال پیش بیماری آلزایمر در کشور وجود نداشت و امید به زندگی در طول ۴۰ سال گذشته، بیش از ربع قرن افزایش یافته است.

معاون کل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در دنیا، ۱۰.۵ درصد از درآمد ناخالص ملی برای سلامت هزینه می‌شود و ۷۳۰۰ میلیارد دلاری که سالانه در حوزه سلامت هزینه می‌شود از مجموع هزینه‌های انرژی و نظامی بیشتر است.

وی اضافه کرد: افزایش سلامت مردم و امید به زندگی سالم، محافظت از مردم در برابر مخاطرات مالی بیماری‌ها و پیشگیری از فقر در حوزه سلامت، افزایش رضایت‌مندی مردم و همچنین ارتقای کارایی و ارائه خدمات سلامت بیشتر با منابع کمتر، اهداف نظام سلامت هستند.

حریرچی یادآور شد: نظام سلامت، رفیق و همراه مردم است چون در دوران سخت و بیماری به آن‌ها ارائه خدمت می‌کند و رسانه‌ها از نظام سلامت، مجلس، دولت و جامعه، ارتقای سلامت را مطالبه کنند.

وی افزود: در حال حاضر ۶۰ درصد از مردم چاق هستند یا اضافه وزن دارند و باید به مردم بگوییم که چه مواد غذایی را مصرف نکنند که چاق نشوند یا اضافه وزن نداشته باشند.

۴۷۲۳۱

کد خبر 1318177

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =