۲ نفر
۱۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۵
حال خوش خواندن در هفته آخر آبان

مهرزاد دانش، مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از اهدا و توزیع بیش از ۱۲ میلیارد ریال کتاب به مناسبت فرا رسیدن بیست و هفتمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران، در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهرزاد دانش، با اعلام خبر اهدا و توزیع بیش از ۱۲ میلیارد ریال کتاب گفت: «هیات انتخاب خرید کتاب به صورت مستمر و در نوبت‌های مشخص در طول سال اقدام به اهدای کتاب به مراکز مختلف فرهنگی می‌کند اما گاهی برخی از این اهداها با عقد تفاهم‌نامه‌ها متناسب است که مهم‌ترین طرف‌های قراردادهای ما، ادارات‌کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها هستند.»

او افزود: «ادارات‌کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها هر کدام به تناسب میزان تعداد کتاب‌خانه‌های‌شان، تلاش‌هایی که توسط نهادهای ذی‌ربط جهت ترویج کتاب و کتاب‌خوانی صورت گرفته‌است، درجه محرومیت فرهنگی هر استان و بضاعت بودجه وزارت‌خانه سهمیه‌بندی شده، با مراجعه نمایندگان استان‌ها به انبار کتاب، کتاب‌هایی را جهت تجهیز کتاب‌خانه‌های استانی دریافت خواهند کرد.»

دانش با اشاره به اجرای دومین سال اهدای کتاب به استان‌ها در هفته کتاب گفت: «برای دومین سال اهدای کتاب از سوی دفتر چاپ و نشر در هفته کتاب انجام می‌شود. ما درصدد هستیم تا این رویه را تداوم ببخشیم و علاوه بر سهمیه‌های سالانه به هر استان، به میزان ۴۰۰ میلیون ریال حواله اهدای کتاب به هر استان اهدا کنیم. گستره تنوعی کتاب‌ها، ترکیبی از کتاب‌های کودک،‌ علوم انسانی، ادبی، دینی و هنری است.»

مدیرکل چاپ و نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین بیان کرد: «کتاب‌خانه‌ها اصلی‌ترین و مهم‌ترین مراکز فرهنگی در حوزه کتاب است و هدف ما از انجام این فعالیت‌ها تجهیز این کتاب‌خانه‌ها است ولی برای رشد این محوریت نیاز به سیاست‌های دیگری نیز است که باید با همکاری دیگر نهادها نیز صورت بگیرد.»

دانش ادامه داد: «ما به عنوان نهادی که وظیفه‌ اهدای کتاب را دارد، به این شکل انجام وظیفه خواهیم کرد، اما دیگر سازمان‌ها نیز باید برای ترویج این قطب فرهنگی اقدامات دیگری را انجام بدهند.»

همچنین گروه کتاب رادیو فرهنگ، همسو و همراه با اهداف و برنامه‌های بیست و هفتمین دوره هفته کتاب مجموعه‌ای از آنونس‌های ترویجی را با هدف گسترش و نهادینه کردن فرهنگ کتابخوانی تولید کرده است.

هدف از انتشار این آنونس‌ها، ترویج مفاهیمی چون اهمیت مطالعه برای زندگی بهتر، آموزش صحیح مطالعه به کودکان در مدارس، نقش والدین در گرایش کودکان به کتابخوانی، تاثیر مطالعه بر افزایش تمرکز ذهنی، سخنوری و آرامش روحی افراد جامعه، ضرورت خرید کتاب از کتاب فروشی‌های معتبر، آگاهی از نتایج سوء انتشار غیر قانونی کتاب و ضرورت حمایت معنوی از نویسندگان و ناشران است.

این آثار صوتی با مدیریت نیلوفر زندیان، مدیر گروه کتاب رادیو فرهنگ و به تهیه‌کنندگی الهه بیات با گویندگی راضیه گردکاهد، امیرمحمد صمصامی و ناصر ترکیان تولید شده است.

بنا بر اعلام ستاد خبری بیست و هفتمین هفته کتاب، فایل آنونس‌های رادیویی بیست و هفتمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران بر روی سایت هفته کتاب بارگذاری شده است.

بیست و هفتمین دوره هفته‌ کتاب جمهوری اسلامی ایران با شعار (حال خوش خواندن) از تاریخ ۲۳ تا ۳۰ آبان  در سراسر کشور برگزار می‌شود.

۵۷۲۴۵

کد خبر 1318855

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =