۰ نفر
۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۳
گام صلح ایران برای حفظ امنیت در هرمز

گزارش زیر نگاهی به نامه اخیر رئیس جمهوری کشورمان به پادشاه عربستان و همچنین روابط تهران و ریاض می پردازد.

به گزارش خبرآنلاین، زمزمه‌هایی در روزهای اخیر توسط رسانه‌های خبری مبنی بر ارسال نامه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به رهبران کشورهای عربی عضو در شورای همکاری خلیج‌فارس مطرح شدند؛ خبری که در نهایت عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه را دست به‌کار کرد تا بر صحت این خبر مهر تایید بزند.

در همین راستا خبرآنلاین طی گزارش تحلیلی در این باره نوشت: با خاتمه یافتن سفر هیئت ایرانی به نیویورک پیشبرد «کمپین صلح هرمز» پایان نیافت و رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه در سفرهای منطقه‌ای خود و دیدار با رهبران کشورهای همسایه تلاش کردند تا این برنامه تحت لوای یک شعار باقی نماند و رنگ و بوی عملیاتی شدن به خود بگیرد. اکنون در تازه‌ترین فاز کمپین صلح هرمز، حسن روحانی که یکبار پیشتر نیز در سال 84 زمانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی بود با ملک عبدالله، پادشاه پیشین سعودی در عربستان دیدار کرده بود، این‌بار دست به قلم شده است تا پیام جمهوری اسلامی ایران برای ارتقا صلح و ثبات منطقه‌ای را با «دیپلماسی نامه‌نگاری» به گوش رهبران منطقه‌ای عرب برساند.

این گزارش می افزاید: در ماه‌های اخیر و پس از مخابره پیام صلح هرمز روحانی در سازمان‌ملل بود که کشور امارات یک هیئت دیپلماتیک را برای کاهش تنش با ایران روانه تهران کرد و عربستان نیز پالس‌های مثبتی را برای گفت‌وگو با ایران فرستادند تاجایی که عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان نیز برای میانجی‌گری بین تهران و ریاض به ایران سفر کرد.بدون تردید یکی از مهم‌ترین دستاوردهای تداوم دیپلماسی منطقه‌ای ایران به روش دیپلماسی نامه‌نگاری آن است که تعهد و التزام مقامات ایران را به ارتقا صلح و کاهش تنش در منطقه نشان می‌دهد، حتی اگر باب گفت‌وگوی رسمی با کشوری نظیر عربستان به دلیل قطع روابط مسدود باشد. اما ارسال این نامه ضمن خنثی‌سازی تلاش برخی برای ترسیم تصویر جنگ‌طلبانه از ایران در منطقه، می‌تواند حسن‌نیت کشورمان را برای گشایش‌های دیپلماتیک نشان دهد. از سوی دیگر این طرح چه در همین چارچوب یا در مقیاسی گسترده‌تر می‌تواند رویای دیرینه کشورهای منطقه برای تامین امنیت منطقه خلیج‌فارس به دست خودشان را تحقق بخشد.

در پایان این گزارش آمده است: ایران و عربستان سعودی حدود چهار دهه است که رقبای منطقه‌ای هستند؛ به‌نظرمی رسد نقطه عطف این رقابت پیروزی انقلاب اسلامی در ایران بود. تشکیل یک جمهوری آن هم  از نوع اسلامی در منطقه از همان ابتدا بذر نگرانی را در دل حکام سعودی که پایه‌های مشروعیت خود را بر خلافت اسلامی بنا کرده بودند، کاشت.

مشروح این گزارش را اینجا بخوانید.

310311

کد خبر 1319278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =