مهر نوشت:

برنامه «فیتیله جمعه تعطیله» جمعه و دوشنبه 29 بهمن‌ماه و دوم اسفندماه در حالی با آرم زنده از شبکه دو پخش شد که محمد مسلمی، حمید گلی و علی فروتن عمو فیتیله‌ای‌ها از این برنامه خداحافظی کرده بودند و نمایش‌های قدیمی روی آنتن رفت. 

از قرار تهیه‌کننده برنامه بدون اهمیت دادن به این مسئله که فیتیله‌ای‌ها از برنامه رفته‌اند در یک رفتار غیر حرفه‌ای، غیر اخلاقی و غیر هنری برنامه را روی آنتن برد و این در حالی است که برنامه از نقطه آغاز تا پایان کارگردانی می‌شود. این برنامه‌ها بارها روی مسئله آموزش تاکید می‌کند و مرتب به بچه‌ها می‌گوید نباید دروغ بگویند، اما نکته جالب این است که آدم‌ بزرگ‌ها هر زمان که بخواهند می‌توانند به راحتی دروغ بگویند. 

به دنبال این ماجرا، خبرنگار مهر با محمد مسلمی، کارگردان و بازیگر «فیتیله جمعه تعطیله» تماس گرفت تا با او در این باره گفتگویی داشته باشد، اما او ترجیح داد در این‌باره یادداشتی بنویسد. یادداشت او را با عنوان «خداحافظی عموهای فیتیله‌ای‌» از شبکه دو را در پی می‌خوانید: 

شاید باورتان نشود که طعم کودکی تنها طعم خوشمزه‌ای است که تا آخر نمی‌دانیم کی و کجا، همیشه در خاطرمان می‌ماند.

شاید برای همه انسان‌ها دوران کودکی یک مرحله باشد و در چشم برهم زدنی با تمام زیبایی‌ها و شیرینی‌هایش تمام شود و جز خاطراتی رنگارنگ در دفتر خاطرات عمر چیز دیگری به جا نماند. ولی ما کودکی را دوباره آغاز کردیم و ثابت کردیم که می‌توان در هر مرحله از عمر که زیبایی آن بکر و صادقانه است، زندگی کرد و منزل گزید. کودک ماندیم تا کودکان بمانند. 

با یک تابلو و حماسه آمدیم و حماسه آفریدیم. جورها را جور کردیم و ناجورها را دور. در بازی‌های سخت زندگی پالام پولوم آوردیم و خواستیم که برنده باشیم و بیست سال بهای این خواستن را دادیم. تا شاید در عکاسخانه ذهنتان تصویری از تلاش‌ها و گذران عمرمان که پر تلاش می رفت نقش ببندد. تا جایی که دیگر تعطیلی معنا نداشته باشد. تا جایی که فتیله‌های فانوس شادی را برای همیشه روشن نگه داریم. 

از اینکه بودیم و توانستیم که توانستن را صرف کنیم. از اینکه با دستهایی خالی اما قلبهایی آکنده از عشق میهمانتان شدیم خوشحالیم. 

از شما گفتیم و با شما رفتیم. با شما خندیدیم و گریه کردیم. در جشن ها و شادی ها در سوگ‌ها و غم‌ها. 

پیمان بسته بودیم که ثابت کنیم، کودکی هرگز تمام نمی‌شود و بر سر این پیمان ماندیم. تا جایی که حتی عزیزانی را از دست دادیم ولی بر سر قرار هر هفته خود حاضر شدیم. بیمار شدیم، تا جایی که حتی حرکت برایمان قدغن شد. ولی چه کسی است که باور نکند که عشق معجزه می کند و جانی دوباره می‌دهد. 

آمدیم تا صادقانه به کودکان بگوییم که راستگو باشیم، مثل پیامبری که رسالتش ترویج اخلاق بود. 

گفتیم مهربان باشیم مثل خدایی که همیشه مهربان است. گفتیم دانش بیاموزیم، مثل پیامبری که گفت: «آموختن را تا زمان مرگ ترک نکنید.» 

یاد گرفتیم و یاد دادیم. در ابتدای راه سه تن بودیم و بعد از شروع سفر و اینک بیش از صد نفر. صد نفر همدل و هم پیمان، صد نفر که برای شما یکی شدند  تا یک لحظه شادی را به دلهای مهربانتان هدیه کنند. 

آمدن سخت بود ولی نه سخت تر از ماندن و شدن. ما مقاومت کردیم و ایستادیم تا..... 

تا حقی از ما ضایع شد و در جهت احقاق حق خود تلاش کردیم. اتفاقی نیفتاد. چاره‌ای نبود جز ادامه. چرا که هدف برای ما مهمتر بود.... ادامه دادیم و ادامه دادیم تا بارها و بارها حقوقمان ضایع شد. ما بستری را که در آن پرورش یافتیم و پرورش دادیم را محق دانستیم و از شبکه دو خواستیم تا قدمی بر دارد، اما بازهم هیچ اتفاقی در جهت احقاق حق از دست رفته بر داشته نشد. درست اتفاقی که در شبکه جام جم افتاد دوباره تکرار شد. 

پس چاره ای نبود جز تن دادن به جبر و قانون طبیعت که هر شروعی را پایانی ست. علی رغم میل باطنی خداحافظی کردیم و جواب خداحافظی ما شد برنامه‌های پخش‌شده روز جمعه و دوشنبه. 

برنامه‌هایی که برای لحظه لحظه‌های آن برنامه‌ریزی و کارگردانی شده بود با کار غیر اخلاقی و غیر هنری تهیه‌کننده برنامه و با عنوان برنامه زنده به روی آنتن رفت که این تغییر ساختار نه مورد، رضایت و نه مورد تایید ما بود. 

تلخ است تلخ . اما ما پذیرفته‌ایم که تلخ هم یک مزه است. تلختر آن است که همه مسئولین قول حمایت می‌دهند و در نهایت، نتیجه آن می‌شود که تمام حقوق مادی و معنوی گروه نادیده گرفته می‌شود. 

البته دور از انتظار نبود که با تغییر مجری اتفاقات این‌چنینی هم در راه باشد. 

حرفی نیست در پایان همان‌گونه که در آغاز بود فقط خدا هست و خدا. چرا که ما در این چند سال نه وابسته به جایی بودیم و نه هستیم. تنها حامی ما خداوندی است که خالق خنده و شادی است. خداوندی که اگر عنایتش شامل حال ما نمی‌شد ما نبودیم. امروز هم خرسندیم که ما در این راه پر فراز و نشیب تلاشمان را کردیم و به این جا رسیدیم . نتیجه هرچه باشد ما خواست خداوند را می خواهیم و از اینکه روزی سلاممان را به گرمی پاسخ گفتید بر خود می‌بالیم و از اینکه  امروز خداحافظی ما را می‌پذیرید تا قیامت ممنون شما هستیم.  دلتنگ لحظه‌های با هم بودن می شویم. خداحافظی سخت است ولی امید به دیدن دوباره ی شما شوق زندگی و پایندگی می دهد. پاینده ، شاد و خندان باشید. 

- - - - - - - - - - 

برنامه زنده «فیتیله‌ای‌ها» نزدیک به یک دهه است به صورت زنده از شبکه دوم روی آنتن می‌رود و مخاطبان فراوانی دارد. در ماه‌های اخیر به جای مجید قناد مجری و تهیه‌کننده این برنامه، مهرداد نظام‌آبادی اجرای برنامه را به عهده داشت.

54

کد خبر 131969

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 18
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بابک IR ۰۶:۳۸ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    سلام این هم یکی دیگر از هنرهای جناب بخشی زاده مدیر جدید این شبکه! ایشان زمانی که در مرکز نظارت بود بود یکی از آرزوهایش برچیدن این برنامه بود آرزوهای دیگری هم دارند در خصوص پخش سریالها و فیلم های سینمایی و البته مسایل سیاسی که بزودی خواهیم دید
  • محمد IR ۰۷:۱۸ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    صدا و سیما لیاقت فیتیله ای ها را نداره ... هم برین عمو پورنگ بیارین !
  • بابای پارسا IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    بهترین روش صداوسیما جهت برخورد با برنامه های ماهوارهای (حذف پربیننده ترین برنامه کودک وحتی بزرگترها)درجمعه .آفرین آفرین.به این همه دلسوزی برای بچه های این مرزوبوم
  • بدون نام IR ۰۷:۴۷ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    چه انتظاراتتان از صدا و سيما بالاست. درستكاري و درست گويي در صدا و سيما؟ واقعاً كه سنگ پاي قزوينيد.
  • سوال IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    يعني مجيد قناد كه تهيه كننده هست بي اخلاقي كرده؟
  • مينا IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    واقعا حيف شد برنامه خيلي قشنگي بود! افسوس...
  • ساناهین IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    نمی دونم چه اتفقی افتاده اما یاد و خاطره عموهای فیتیله ای از ذهن هیچ بچه ای پاک نمی شه .متاسفم که صدا و سیمای ایران از هنر و خلاقیت و اخلاق چیزی نمی فهمه.
  • بدون نام IR ۰۸:۳۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    اين وسط كسي هم نظر بچه هايي را كه بيننده برنامه اند را مي پرسد؟
  • بدون نام CA ۰۹:۵۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    دفع حداکثری و جذب حد اقلی آفرین بر این رسانه ملی زنده باد ماهواره
  • لیلا IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    واقعا خیلی حیف شد.واقعا لیاقت جنین بازیگرانی را ندارند.
  • بدون نام IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    واقعا متاسف شدم به رسانه ملی!!!!به خاطرمدیریت کارامدش !!! حالا باز هم بگین چرا farsi1 رو تماشا می کنین
  • بدون نام IR ۱۰:۲۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    خدا راشكر برنامه اش تمام شد چه خبرخوبي
  • خواننده IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    ای خاک... رسانه ای که احترام به مخاطب براش هیچ اهمیتی نداره... جمعه امونو بی ریخت کردن رفت پی کارش......
  • بدون نام IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    واقعا متاسفم با چنین برخورد هایی که با هنرمندان می شه، اونهم با چنین هنرمندانی که کارشون شاد کردن دل بچه هاست .... افسوس ...
  • حبیب IR ۱۲:۵۸ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    آقایون صداوسیما جمیعا خسته نباشید.
  • بدون نام IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    البت يحنمل فتيليه ها قيمت فتيله رو کشيدند بالا ،فراوان ديده ايم در اين مملکت عزيز تا که گروهي به برکت صدا وسيما مشهور ميشه اونوقت سنگ بالا مي پرانند 
  • بدون نام IR ۱۶:۳۹ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۳
    0 0
    واقعا براي اين صدا و سيما متاسفم و اصلا كاري به اين برنامه ندارم در كل من چندين سال هست كه اصلا صدا و سيما ايران رو تماشا نمي كنم برنامه هاي صدا و سيما به طور خلاصه: صبح كه مي شه همه شبكه ها يه برنامه صبحگاهي تكراري و ظهر هم سلامت باشيد و پزشكي و اينا و ظهر هم آشپزي و بعدش اذان و بعدش عصر هم چند تا برنامه كودك و دوباره اخبار پشت اخبار و باز شب مي شه و در همين حين يه چهار تا آدم بي سواد ميارن چرت و پرت تحويل ملت مي دن
  • داشی US ۱۹:۵۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۶
    0 0
    رسانه ی میلی بهتر از این مگه میشه!!؟؟؟