سفر معاون اول رئیس‌جمهور به مناطق زلزله‌زده آذربایجان/ جهانگیری: اسکان موقت زلزله‌زدگان را مدیریت می‌کنیم

ایلنا نوشت: معاون اول رییس جمهور به منظور بازدید از مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی و بررسی روند رسیدگی به زلزله زدگان، دقایقی پیش با استقبال استاندار و مدیران استانی وارد تبریز شد.

اسحاق جهانگیری قرار است پس از این بازدید، برای بازدید از دریاچه ارومیه و افتتاح برخی طرح ها و پروژه های عمرانی به استان آذربایجان غربی سفر کند. معاون اول رییس جمهور همچنین در سفر به استان آذربایجان غربی بیمارستان میلاد ارومیه، بیمارستان میاندوآب و ورزشگاه شهید باکری ارومیه را افتتاح خواهد کرد. برگزاری جلسه ستاد احیای دریاچه ارومیه و بازدید از خط انتقال تونل زاب به دریاچه ارومیه از دیگر برنامه های دکتر جهانگیری در این سفر دو روزه است.

معاون اول رییس جمهور همچنین در بدو ورود به تبریز در گفتگو با خبرنگاران، هدف از سفر خود به استان آذربایجان شرقی را بازدید از مناطق زلزله زده استان عنوان کرد و گفت: حادثه زلزله استان آذربایجان شرقی حادثه ای تلخ بود که روز جمعه گذشته به وقوع پیوست.

معاون اول رییس جمهور افزود: ایران یکی از کشورهای زلزله خیز است که در برخی موارد با تلفات و تخریب های فراوانی همراه است مانند زلزله کرمانشاه که قدرت آن ۷.۳ ریشتر بود و از نظر وسعت عمل شهرها و روستاهای زیادی را در استان تحت تاثیر قرار داد و به بیش از ۱۰۱ هزار واحد مسکونی در شهرها و روستاها آسیب وارد کرد. جمهوری اسلامی ایران از دانش و تجربیات بسیار خوبی برای مواجهه با زلزله و جبران خسارات ناشی از آن برخوردار بوده که این توانمندی ها حتی در سطح بین الملل منحصر بفرد است.

وی در ادامه با اشاره به زلزله استان آذربایجان شرقی به خصوص در شهرستان میانه و سراب تصریح کرد: خوشبختانه مدیران و مسئولین استان عملکرد خوبی داشتند و دستگاه های ملی نظیر هلال احمر، نیروهای مسلح و ستاد بحران نیز به سرعت وارد عمل شدند و براساس گزارش وزیر کشور که امروز صبح در جلسه هیات دولت ارائه کرد، مرحله ساخت و ساز و بازسازی ها آغاز شده است.

جهانگیری با اشاره به سرمای هوا و این که در آستانه ورود به فصل زمستان هستیم خاطر نشان کرد: موضوع اسکان موقت مردم مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی موضوعی پراهمیت است و باید به نحوی مدیریت شود که مردم با مشکل مواجه نشوند.

معاون اول رییس جمهور اضافه کرد: دولت یک روز پس از وقوع زلزله آذربایجان شرقی مصوبه ای داشت که همه جوانب و مسائل مرتبط با زلزله از جمله اسکان موقت و بازسازی ها در آن دیده شده بود و امروز هم رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد که ۵۰ درصد از منابع پیش بینی شده برای دوره بازسازی، تخصیص داده شده است. با برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم که ظرف ۵ ـ ۶ ماه آینده روند بازسازی ها به نحو مطلوبی انجام شود و وضعیت روستاهای آسیب دیده نیز از نظر واحدهای مسکونی و شرایط تولید، کشاورزی و دامداری آنها بهتر از وضعیت پیش از زلزله خواهد شد.

۲۱۷۲۱۵

کد خبر 1320783

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =