آیت‌الله سیدمحمدغروی: حوزه به علوم عقلی و فلسفی اهتمام ویژه داشته باشد

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه گفت: بسیاری از معارف بلند ما باید بر اساس مبانی عقلی تبیین شود و نباید حوزه به حکمت و علوم عقلی بی تفاوت باشد که اینچنین هم نیست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قم، آیت‌الله سیدمحمدغروی، عضو شورای عالی حوزه علمیه شامگاه چهارشنبه ۲۲ آبان در مراسم بزرگداشت علامه طباطبایی با عنوان دهمین گردهمایی اساتید علوم عقلی که در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد گفت: همه ابعاد وجودی حضرت محمد(ص)، ویژه بود و مقام نورانیت آن حضرت قبل از خلقت آفرینش به وجود آمده و همه آفرینش از طفیل وجود اوست.

وی با بیان اینکه همین ابعاد بروز یافته پیامبر در دنیا به خصوص ویژگی‌های اخلاقی برای ما الگوست افزود: رمز موفقیت آن حضرت علاوه بر بعد عصمت، خصوصیت خلقی ایشان بود که توانستند چنین تحولی را ایجاد کنند.

آیت الله غروی بیان کرد: امام علی(ع) در مورد آن حضرت می‌فرماید که بخشنده‌ترین انسان‌ها، راستگوترین، وفادارترین افراد به عهد و پیمان بود و کریمانه‌ترین رفتارها را داشت و من قبل و بعد از او مثل و مانندی برای آن حضرت ندیدم.

وی افزود: یکی از زنان پیامبر گفته که برترین مردها بود و همواره تبسم بر لب‌های حضرت موج می‌زد و حتی در برخورد با اصحاب هم نگاه‌هایشان را تقسیم می کردند همچنین امام علی در مورد ایشان فرمود وقتی جنگ بالا می‌گرفت و دشمن رودر رو بود ما به پیامبر پناه می‌بردیم و هیچکس به دشمن از او نزدیکتر نبود.

آیت الله غروی با بیان اینکه امت پیامبرُ فاصله زیادی با خلق و خوی او دارند تصریح کرد: ایشان وقتی سه روز یکی از صحابی را نمی‌دید اگر مریض بود به ملاقات وی می‌رفت و اگر  در سفر بود به استقبال وی در بازگشت می‌رفتند؛ نقل شده که ردایی پوشیده بودند که حاشیه آن خشن بود و مردی  اعرابی آمد و این لباس را طوری کشید که گردن حضرت آسیب دید و جا انداخت و این مرد بعد از آن پیامبر را با اسم صدا زد که به نحوی بی ادبی تلقی می‌شد ولی پیامبر تبسم کردند و فرمودند نیاز او را برطرف کنید.

عضو شورای عالی حوزه علمیه اظهار کرد: پیامبر غذاخوردن با بردگان و بندگان را دوست داشت، روی حمار بدون اینکه چیزی روی آن باشد سوار می شدند، خودشان شیر بز را می دوشیدند، بر کودکان در سلام کردن پیشی می گرفتند تا این خصلت ها تا قیامت به عنوان سنت باقی بماند.

آیت الله غزوی تصریح کرد: نقل شده فردی خدمت پیامبر رسید و شروع به لرزیدن کرد و پیامبر فرمود آرام باش؛ من پادشاه نیستم، من فرزند زنی هستم که از گوشتی که نمک می‌زدند و خشک می‌کردند می‌خوردند. امام باقر(ع) فرموده است که جبرئیل سه بار کلیدهای خزائن ارض را به حضرت داد و او را مخیر کرد بدون اینکه چیزی از مقام حضرت در قیامت کم شود، ولی حضرت تواضع در برابر خدا را برگزید.

آیت الله غروی با بیان اینکه حکمت از ضروریاتی است که باید برای آن سرمایه‌گذاری کنیم اظهار کرد: در آیات ور روایات توجه ویژه‌ای به عقل شده است، البته ممکن است افکار بشری مورد نقد و ایراد باشد ولی عقل حجت باطنی است و نمی‌توانیم نسبت به آن بی تفاوت باشیم.

عضو شورای عالی حوزه علمیه افزود: البته فلسفه‌های موجود مفید است اگرچه قابل نقد هم هست لذا بسیاری از معارف بلند ما باید بر اساس مبانی عقلی تبیین شود و نباید حوزه به حکمت و علوم عقلی بی تفاوت باشد که اینچنین هم نیست.

آیت الله غروی تصریح کرد: عقل از زمینه‌هایی است که جا دارد روی آن کار شود زیرا اختصاص به انسان دارد و باید بر این مسئله بحث کنیم که تنها کلیات فلسفی را درک می کند یا اینکه سیطره آن بسیار گسترده است.

عضو شورای عالی حوزه علمیه بیان کرد: باید همایش‌های مختلفی در مورد تبیین و اعتبار عقل ایجاد شود و بر مبنای آیات و روایات این مسئله را تبیین کنیم همچنین از  نوآوری‌های علامه  در این زمینه بهره‌مند شویم.

46

کد خبر 1321102

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =