رمز موفقیت علامه طباطبایی از زبان علامه

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی گفت: در احوالات علامه بیان شده که موفقیت خود را مرهون عمل به حدیث « مَنْ أَخْلَصَ لِلَّهِ أَرْبَعِینَ یَوْماً فَجَّرَ اللَّهُ یَنَابِیعَ الْحِکْمَةِ مِنْ قَلْبِهِ عَلَی لِسَانِه‌» می دانست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قم، مرتضی نجفی قدسی، مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی(ره) شامگاه چهارشنبه ۲۲ ابان ماه در گردهمایی استادان علوم عقلی در این دارالقرآن گفت: جایگاه علوم عقلی جدا از علوم شرعی نیست لذا در کتاب شریف اصول کافی اولین باب خود را به عقل اختصاص داده است و عقل در مقابل شرع نیست، عقل و شرع بر هم منطبق هستند، لذا فرمودند : «کُلُّ ما حَکَمَ بِهِ الْعَقْلُ حَکَمَ بِهِ الْشَّرْعُ، وَ کُلُّ ما حَکَمَ بِهِ الْشَّرْعُ حَکَمَ بِهِ الْعَقْلُ»  یعنی هر چیزی را که عقل به آن حکم می کند شرع نیز به آن حکم می کند و هر چیزی را که شرع به آن حکم کرده است عقل نیز به آن حکم می کند، پس بنابراین عقل و شرع بر هم منطبق هستند و در معارف اسلامی عقل را در مقابل جهل تعریف کرده اند.

وی با بیان اینکه تضادی میان شرع و عقل نیست افزود: قرآن، پیامبر را  اسوه حسنه معرفی کرده است و به همین نسبت، بزرگانی که در عصر ما مانند آیت‌الله علامه طباطبایی زندگی کرده‌اند الگوی علمی و عملی تمام عیار برای همه سالکان و رهروان طریق معرفت الهی هستند .

نجفی قدسی با بیان اینکه گرامیداشت یاد علامه از این جهت است که باید همیشه الگوها و اسوه های حسنه را به جامعه معرفی کنیم، لذا اگر ۲۰۰ سال هم بگذرد ما یاد علامه را گرامی می داریم.

وی با بیان اینکه او یک مرد الهی بود، افزود: یکبار که برای دعوت خدمت آیت الله جوادی آملی برای حضور در مراسم بزرگداشت علامه بودم، فرمودند هرقدر یاد علامه شود همانند آن است که از قرآن و معارف اسلامی گفته‌اید، همچنین فرمودند من اگر به بیت علامه نیایم، کجا بروم؟!

نجفی قدسی افزود: در احوالات ایشان بیان شده که موفقیت خود را مرهون عمل به حدیث « مَنْ اَخْلَصَ لِلّهِ اَرْبَعینَ صَباحا، ظَهَرَتْ یَنابیعُ الْحِکْمَةِ مِنْ قَلْبِهِ عَلی لِسانِهِ » می دانست، یعنی کسی که خود را چهل روز برای خدا خالص کند، چشمه های حکمت از قلبش به زبانش جاری می شود.

مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی اظهار کرد: این تحفه بسیار زیبایی از علامه است و هر کس بخواهد به علامه برسد این شروع کار است و اگر کسی واقعا ۴۰ روز تهذیب نفس کند راه برای او باز است، و چهل روز راه طولانی نیست و لذا در روایات هم آمده است که « أنَّ الرّاحِلَ إلِیکِ قَرِیبُ المَسافَه » .

وی افزود: شیفتگی کسانی مانند آیت‌الله جوادی آملی و دیگر بزرگان به علامه یکی از دلایلش به علت خلوص ایشان  است و الحمدلله روز به روز هم یاد و نام او گسترده تر و فراتر  می شود و امیدواریم جامعه بیشتر از برکات ایشان بهره مند شوند.

46

کد خبر 1321103

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =