ربیعی: رئیس جمهور با اصلاح قیمت بنزین خود را فدای کشور کرد/عده‌ای با صورت پوشیده تخریب می‌کردند

سخنگوی دولت گفت: دولت به انتقاداتی که در مورد افزایش تورم و باز توزیع منابع بوده توجه کرده و در این جلسه خدمت مردم توضیح داده خواهد شد. برخی در این جلسه و برخی در جلسات آتی توضیح داده می شود.

به گزارش خبرآنلاین، علی ربیعی در نشست خبری مشترک با مسئولین مربوط به طرح اصلاح قیمت بنزین، اعلام کرد: من فکر می‌کنم رئیس جمهور خود را فدای مصالح مردم و کشور کرد؛ دولت تصمیمی که با تمام سران قوا و کارشناسان اتخاذ کرد را عملی کرد. تمام مبالغ حاصل از این طرح صرف اقشار کم درآمد می شود.

 وی ادامه داد: این مبلغ به همه مردم ایران اختصاص پیدا نمی‌کند. یک سیاست عادلانه کردن و برخورداری عادلانه در ذات این طرح نهفته است. مبارزه با قاچاق سوخت هم در این طرح در نظر گرفته شده است. چرا باید یارانه سوخت کشورهای دیگر را بدهیم؟

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از ایسنا و ایلنا بخوانید؛

*  دولت سایر ارکان نظام را در جریان این طرح قرار داد و آن ها در سه جلسه مختلف این تصمیم را تایید کردند. با توجه به تایید سران سه قوه خوشحال هستیم که مورد نظر و موافقت رهبر معظم انقلاب قرار گرفت.

* رهبری شجاعانه از طرح تایید شده در جلسه سران سه قوه حمایت کردند. هر طرحی در آغاز با مشکلاتی رو به رو می شود که در ابتدای مسیر با نظر خبرگان تکمیل تر می‌شود. دولت همیشه نظر منتقدان خود را شنیده و باز هم می شنود.

 * دولت به انتقاداتی که در مورد افزایش تورم و باز توزیع منابع بوده توجه کرده و در این جلسه خدمت مردم توضیح داده خواهد شد. برخی در این جلسه و برخی در جلسات آتی توضیح داده می شود. متاسفانه دیدیم برخی به بهانه اجرای مصوبه اقدام به اغتشاش، حمله به زیر ساخت ها ، اموال خصوصی مردم و تخریب مراکزی مثل بانک ها  کردند.

عده‌ای با صورت پوشیده تخریب می‌کردند

*در برخی از موارد گزارشاتی داشتیم که از سلاح گرم و سرد به صورت مکرر استفاده شده و متاسفانه ماموران ما حتی به گروگان گرفته شدند و برخی نیز به شهادت رسیدند این درحالیست که گزارشاتی داشتیم از تماس مردم که برای جلوگیری از آتش زدن پمپ بنزین‌هاو  لطمه زدن به اموال عمومی تلاش داشتند. قطعا حساب معترضانی که ما چیزی به جز خدمت به آنها نداریم از این افراد جدا است  قطعا حساب آنهایی که نگران معیشت هستند با آنهایی که سلاح دارند و گلوله آنها متعارف نیست و از کشورهای دیگر تهیه شده جدا است.

* در این میان آمریکا که ظالمانه ترین اقدامات را علیه مردم ایران انجام داده، می گوید از مردم ایران حمایت می کند. بله آقای پمپئو که ظالمانه از تحریم دفاع کرده، معلوم است که از اغتشاش گران دفاع می‌کند. شما حتی به مردم خودتان هم دروغ گفتید.

* افرادی که هیجانی تا دیروز در این تجمعات حضور داشتند، امروز دیگر نیستند. کشور ما چه با تحریم و چه غیر تحریم نیازمند اصلاح ساختاری است. در این ایام سخت است که معلوم می شود چه کسانی پای منافع ملی ایستاده اند و چه کسانی به فکر کسب منافع جناحی و محبوبیت گذرا هستند.

* موضوع گیری مقام معظم رهبری به همه ما درس داد که در زمانی که همه پا پس می کشند ایشان پا به میدان گذاشتند. از ایشان مجدد تشکر می کنیم.  امیدواریم با کمک همه بتوانیم این طرح را به خوبی اجرا کنیم.

* بازنشستگان و حقوق بگیران ثابت جزء این طرح هستند. گروه های زیادی از مزد بگیران ما در این طرح هستند. حتی بیکاران حاشیه نشین شهری که دفترچه سلامت گرفتند، نیز در این طرح هستند. باز هم ممکن است تعدادی از افراد را ندیده باشیم. سامانه ای به آن ها اعلام می شود با حدود دویست کلمه توضیح می دهند به چه علت خود را محق می دانند و اجازه بررسی این موضوع را به ما هم می دهند. هفتاد و پنج درصد از مردم کشور تحت پوشش این طرح هستند.

* {در ارتباط با نحوه اطلاع رسانی اجرای طرح مذکور }: تجربه به ما نشان می داد انتشار خبر زود هنگام دستاوردی جز فعال شدن قاچاقچیان، زد و بندهاو هدر رفتن منابع عمومی ندارد. در این زمینه ها آتش سوزی منجر به مرگ ، خسارات مالی و جانی داشتیم. اصل سناریو مطرح شده بود، هر دولتی حتی دولت ترکیه که این سوال از طرف خبرنگارش پرسیده شده ، برای اجرای طرح کار مطالعاتی می کند و منتشر می کند اما این طور که بگویند ساعت فلان و روز فلان این طرح اجرا می شود نیست. اعلام چنین سیاست هایی نیازمند رعایت جوانب است.

* {در پاسخ به پرسش دیگری در ارتباط با آمار کشته شدگان  و تعداد تجمعات اخیر}: حدود هشتاد درصد امروز کاهش تجمعات را داشتیم. از  دیروز به این طرف ما مردم نگران حادی را نمی بینیم. هیچ کسی در خیابان مجروح نشده است، همه در حمله به تاسیسات نظامی بودند. تعدادی هم با تیراندازی هایی بوده که بیرون آمده است. برای ارایه آمار دقیق نیازمند چند روز فرصت هستیم تا آمار ارقام مجروحان و معترضین را گزارش دهیم.

*{ در ارتباط با قطع شدن اینترنت }: وقتی اعتراض ها ایجاد شد اینترنت بود اما  وقتی سنگ در خیابان ها خالی می شد و از طریق اینترنت اطلاع رسانی می‌کردند  شورای امنیت کشور تصمیم به قطع اینترنت گرفت. بانک ها و امثال آن از طریق فعال شدن اینترنت ملی  مشکلی ندارند. تا یکی دو روز آینده ان شاءالله اینترنت برخی استان‌ها که مشکل امنیتی در آن وجود ندارد، وصل خواهد شد .

دولت خود را موظف به حمایت از اقشار نیازمند می داند

* جلسه امروز را به تبیین اصلاح قیمت سوخت اختصاص داده‌ایم و از معاونان نهادهای مرتبط هم دعوت کرده‌ایم تا برای تبیین ابعاد این طرح حضور داشته باشند.

*  همه می‌دانیم اصلاح قیمت حامل‌های انرژی همواره در ۶۰ سال تاریخ ایران مطرح بوده دلایل متعددی برای اثبات ضرورت اصلاح قیمت‌ها وجود دارد در شرایط تحریم‌ها و فشارها این اصلاح تلاش برای برقرای عدالت اجتماعی و بوده است. اقشار نیازمند تحت فشار هستند دولت خود را موظف به حمایت از آنها می‌داند این حمایت باید از محل مشخص تامین می‌شد.

*در این شرایط درآمدهای دولت بسیار کاهش پیدا کرده است و تامین نیازهای کشور یکی از هنرهای دولت بوده است، علاوه بر این کارهای زیربنایی هم معطل نمانده است اما تامین حمایت معیشتی فقط از حل افزایش قیمت بنزین میسر بود راه دیگر افزایش مالیات بود که شاید فشار در این زمینه منطقی و علمی نبود این راه بهترین منبع برای اختصاص یارانه به اقشار پایین بود.

* خانوارهای دهک‌های بالا بیشترین بهره‌مندی را از یارانه بنزین داشتند، منطقی‌ترین منبع ممکن اصلاح یارانه‌های بنزین بود این موضوع تازه نیست در ۶۰ سال گذشته درباره بیماری اقتصادی که صحبت می‌شد بحث یارانه پنهان و ناعادلانه بودن توزیع یارانه‌ها مطرح بود برای برداشتن یارانه بنزین هم در دولت‌های مختلف بحث شد خیلی‌ها معتقدند بیماری اقتصادی کشور ناشی از یارانه سوخت است.

* این تصمیمات از نوع سخت و دشوار است و آثار آن در میان مدت و درازمدت دیده می‌شود، در کوتاه‌مدت هم باید از زندگی مردم مراقبت کرد ضمن انجام اصلاحات با اختصاص کل منابع حاصل از این طرح به بیش از ۶۰ میلیون نفر تلاش می‌کنیم از افرادی که زندگی‌شان دچار مشکل شده بود مراقبت کنیم. دولت واقف است در این شرایط دست زدن به اصلاح قیمت روی میزان مقبولیت تاثیرگذار است.

* برخی سیاست‌های درست هم تبعاتی دارد برای همین هم دولت ارکان نظام را در جریان این سیاست قرار داد و همه در سه جلسه بر این نکته تاکید کردند و بر آن صحه گذاشتند خوشحالیم این مصوبه مورد نظر و موافقت رهبری هم قرار گرفت رهبری هم به همین دلیل و با علم به اینکه تصمیم‌گیری در این باره در جلسه سران سه قوه به تصویب رسیده شجاعانه از آن حمایت کردند تصمیم در این اندازه دارای موافقان و مخالفانی است که در ادامه مسیر با نقدهای سازنده کاملتر می‌شود دولت انتقادها را شنیده و درباره این طرح هم گوش شنوا خواهد داشت.

* از جمله نکاتی که دولت به آن توجه کرده نگرانی‌های به حق مردم در خصوص این طرح بود اینکه برنامه‌های دولت اجرا نشود، تورم افزایش پیدا کند یا باز توزیع منابع حاصل از اجرای این طرح مقطعی باشد دولت برای تمام این سوالات و نگرانی‌ها پاسخ دارد که بخشی در این جلسه پاسخ داده خواهد شد و بخش دیگر در صورت نیاز در جلسات بعدی پاسخ داده خواهد شد.

* { با اشاره به اتفاقات رخ داده پس از اعلام نرخ جدید بنزین}: اتفاقات تاسف برانگیزی که در ۳ روز گذشته رخ داده از جنس نگرانی معیشت و دغدغه زندگی عادی مردم نبوده شاهد بودیم که برخی به این بهانه به مراکز نظامی و انتظامی، زیر ساخت‌ها، مخابرات و بانک‌ها حمله کردند

پاسخگویی مسئولین به خبرنگاران درباره گرانی بنزین

* {دهقان معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه دولت چگونه قصد دارد تورم حاصل از این افزایش قیمت را تنظیم کند}: باید به چند نکته توجه کرد، اول اینکه تاثیر تغییر قیمت بنزین فقط روی همان بخشی که مربوط به بنزین است خواهد بود و سهم بنزین صفر است.

* برای حمل و نقل درون شهری که از سوخت بنزین استفاده می‌کند، ۵۰ درصد قیمت بنزین افزایش یافته است اما سهم بنزین در ضریب خدمات تمام شده کم است. محاسبات ما نشان می‌دهد اثر مستقیم افزایش قیمت بنزین کمتر از دو درصد است.

* البته اثر غیر مستقیم هم دارد و در نهایت اثر جمع همه اینها نشان می‌دهد بیشتر از سه و نیم درصد نخواهد بود، بنابراین مجموع آثار تورمی این پدیده زیاد نخواهد بود. نگرانی مردم ناشی از تجارب گذشته است. در کشور تورم وجود دارد و اثر قیمت بنزین اثر ناچیزی خواهد بود.

* {قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز درخصوص آثار تورمی }: مجموعا آنچه بانک مرکزی در خصوص آثار تورمی محاسبه کرده در حدود ۴ درصد است که با برآورد وزارت اقتصاد همخوانی دارد. این یک اصلاح قیمت در سطح جامعه است و می‌خواهیم به افزایش مستمر قیمت‌ها منجر نشود و در همین راستا بسته‌های تکمیلی حمایتی و نظارت بازار و تنظیم بازار در نظر گرفته شده است. این اصلاح قیمتی اثرات تورمی محدودی خواهد داشت و بانک مرکزی با توجه به سیاست تنظیم بازار مجموعه تدابیری اندیشیده که باعث می‌شود آثار تورمی در حداقل باشد و جایی برای بروز تورم نباشد.

* {عدل معاون فنی و امور زیربنایی سازمان برنامه و بودجه کشور}: ۱۵ بار طی سال گذشته تا سال ۹۳ تغییر قیمت‌های سوخت رخ داد، ۶ بار تراز تورمی کشور تغییر نکرد و ۶ بار کاهش داشت و تنها در ۳ مرتبه افزایش داشته که صرفا ناشی از افزایش قیمت سوخت نبوده. در نتیجه آثار تورمی ناشی از افزایش قیمت سوخت بسیار ناچیز خواهد بود.

* برآورد این است که از تغییرات اعمال شده سالانه حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان درآمد داشته باشیم و به دستور رئیس‌جمهور مکلف به نظارت هستیم و حتی یک ریال در بودجه عمومی دولت صرف نخواهد شد و در غالب طرح حمایتی معیشتی۶۰ میلیون نفر پرداخت خواهد شد. امشب اولین مرحله پرداخت‌ها امشب به ۲۰ میلیون نفر انجام خواهد شد و مرحله دوم اواخر هفته و مرحله سوم در اوایل هفته آینده پرداخت خواهد شد که هر بار ۲۰ میلیون نفر را شامل می‌شود.

* {ربیعی خطاب به خبرنگاران حاضر که می‌گفتند چرا تا دو روز قبل از اجرای این طرح هرگونه افزایش قیمت بنزین تکذیب می‌شد}: تقاضایی که من از همه دارم این است که در این موضوعات تردید ایجاد نکنید آن هم وقتی ریس‌جمهور اعلام می‌کنند که تا پایان دولت این بسته‌های معیشتی پرداخت خواهد شد من همین جا اعلام می‌کنم که اگر منابع جدیدی ایجاد شود میزان این بسته‌های معیشتی افزایش پیدا خواهد کرد.

* { با اشاره به صحبت‌های روز چهارشنبه خود در خصوص عدم اجرای طرح افزایش قیمت بنزین}: در مورد نحوه اجرای این طرح باید درست نویسی و ابهام زدایی صورت بگیرد من بارها گفتم سناریوهای متعددی در دست داریم در روز چهارشنبه نیز از من سوال کردند که آیا فردا می‌خواهد این طرح انجام شود من گفتم هنوز زمان آن مشخص نیست.

۲۷۲۱۵

کد خبر 1322331

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =