اظهارات میشل عون درباره مانع اصلی تشکیل دولت در لبنان

ایرنا نوشت: " میشل عون " رییس جمهوری لبنان روز جمعه پیش از حضور در مراسم سالگرد استقلال این کشور وجود اختلافات را مانع از تشکیل دولت جدید لبنان خواند.

بر اساس اعلام خبرگزاری رسمی لبنان، رییس جمهوری لبنان در حاشیه این مراسم با اعلام این مطلب به خبرنگاران افزود، پیش‌ بینی می‌شد که دولت جدید تشکیل شود اما اختلافات تا کنون مانع این کار شده است.

عون با اشاره به اینکه مبارزه با فساد به شعار قدیمی تبدیل شده است، اظهار داشت، امروز لبنان با تهدیدهای بسیار بزرگ روبه رو است و اکنون این فساد است که می تواند جامعه، اقتصاد و نهادهای لبنانی را از بین ببرد.

مراسم هفتاد و ششمین سالگرد استقلال لبنان روز جمعه با حضور مسئولان بلندپایه این کشور از جمله رییس جمهوری، "سعد حریری" نخست وزیر دولت پیشبرد امور و "نبیه بری" رئیس پارلمان با رژه نیروهای مسلح در وزارت دفاع لبنان برگزار شد.

مراسم سالروز استقلال لبنان از استعمار فرانسه هر ساله در کاخ ریاست‌ جمهوری در "بعبدا" برگزار می‌ شد،   اما مراسم امسال در محل خاکسپاری جانباختگان استقلال لبنان در الیرزه برگزار شد که به گفته مدیر روابط عمومی ریاست‌ جمهوری لبنان دلیل آن شرایط فعلی کشور است.

همزمان با مراسم سالگرد استقلال لبنان در وزارت دفاع، مراسم های دیگری به همین مناسبت از سوی احزاب مختلف در مناطقی از بیروت برگزار شد.

به نوشته روزنامه "الجمهوریه" معترضان لبنانی نیز در حالی برای بزرگداشت سالگرد استقلال در میدان مجسمه در بیروت حضور یافته اند که صبح امروز یک موتور سوار با ریختن بنزین بر روی نماد استقلال لبنان در این میدان آن را به آتش کشید.

لبنان از شامگاه پنجشنبه ۲۵ مهر ماه (۱۷ اکتبر) تا کنون صحنه تظاهرات اعتراض آمیزی است که به دلیل شرایط نامساعد اقتصادی و معیشتی و اعمال مالیات بر تماس های واتساپ برگزار شد.

این تظاهرات از  هفته سوم به بعد به میزان قابل ملاحظه ای فروکش کرد و بیشتر به تحصن در اماکنی مشخص مانند مقابل بانک مرکزی و شرکت های مخابراتی تبدیل شد.

بستن راه های ارتباطی که از همان آغاز اعتراض ها وجود داشت، همچنان کم و بیش در فواصل زمانی مختلف در برخی مناطق بیروت و بیشتر در ورودی های شمالی آن دیده می شود.

در دومین هفته از تظاهرات مردمی، سعد حریری با اعلام اینکه به بن بست رسیده است، استعفا و سپس بازگشت به نخست وزیری مجدد را به تشکیل دولت فن سالار (تکنوکرات) مشروط کرد.

310311
کد خبر 1323551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =